printlogo


برای جذب مخاطب در هیئت، نیاز به کار محیرالعقول نیست

به گزارش مهر، جواد حیدری، مدیرعامل مجمع شاعران اهل‌بیت(ع) در برنامه جهان‌آرا با تأکید بر اینکه هیئت‌ها رو به جلو هستند، گفت: درست است که هر از گاهی هنجارشکنی‌هایی در عرصه مداحی و برخی هیئت‌ها مشاهده می‌شود اما باید توجه داشت هیئت‌ها رو به جلو هستند.
وی به سبک‌های جدیدی که در بعضی هیئت‌ها اجرا می‌شود اشاره و عنوان کرد: برخی از مداحان سبک‌هایی را ابداع و نام آن را اگزوزی‌خوانی گذاشتند که در واقع خشن‌خوانی است و نمی‌توان آن را مدح اهل بیت(ع) دانست.
حیدری با بیان اینکه کلام اهل بیت(ع) زبان روز است، گفت: شاعر آیینی باید با توجه به کلام اهل بیت(ع) مطالب و مباحث روز را مطرح کند. برای مثال شاعران و مداحان این رسالت را در دوران دفاع مقدس با این مضمون مبنی بر اینکه «حسین جان دوستت دارم» به انجام می‌رساندند. بسیاری از اشعار که بر اساس روایات سروده شده، حتی با وجود گذشت قرن‌ها کهنه و قدیمی نمی‌شوند.
مدیرعامل مجمع شاعران اهل‌بیت(ع) با تأکید بر اینکه هیئت و اشعار آیینی باید خروجی تربیتی داشته باشد، تصریح کرد: توجه به اشعار بسیار حائز اهمیت است. زبان شاعر باید با توجه به خاندان عصمت و طهارت که سراسر ادب بودند، مؤدب باشد. با زبان شعر می‌توان ادب این آستان را به نمایش گذاشت.
وی با استناد به کلام رهبر انقلاب مبنی بر اینکه گاهی اوقات یک شعر یا مداحی می‌تواند به اندازه 100 منبر تأثیر داشته باشد، بیان کرد: هرچه یک شعر می‌تواند تأثیرگذار باشد قادر خواهد بود به همان مقدار زیان داشته باشد. در زمینه خروجی اشعار خوب لازم است مجموعه‌های فرهنگی مانند سازمان تبلیغات اسلامی، وزارت ارشاد و… پای کار بیایند.
وی افزود: فعالیت‌های جزیره‌ای در حوزه شعر آیینی و مداحی کاری از پیش نمی‌برد، اگر می‌خواهیم تحول خاصی را شاهد باشیم باید کار متمرکز داشته باشیم. مداحی دانشی است که همه علوم در آن نقش دارد و اگر به دنبال اثرگذاری آن هستیم، باید جوامع ستایشگری را تجمیع کنیم.
در ادامه سید مهدی حسینی، مداح اهل بیت(ع) به ایراد سخنرانی پرداخت و اظهار کرد: در ۲۰ سال اخیر ما شاهد افزایش کمی هیئت‌ها هستیم اما خروجی و کیفیت این هیئت‌ها متناسب با خروجی کمی آن نیست. دلیل این سخن نیز آن است که این امر موجب نشده گناه و فساد در جامعه کاهش یابد.
وی با بیان اینکه محبت حقیقی در هیئت و در بین جوانان ایجاد نمی‌شود و دلیل آن هم این است که گرداننده هیئت، آموزش‌های ابتدایی و لازم را سپری نکرده و این مسئله باید آسیب‌شناسی شود، عنوان کرد: در برخی از هیئت‌ها دیده می‌شود مداح، هیجان کاذب به مراسم می‌دهد، درباره اهل بیت(ع) افسانه‌پردازی و مجلس را نورپردازی و … می‌کنند تا مخاطب جذب کنند اما این جذب به چه قیمتی است؟ محبت اهل بیت(ع) نیاز به این زرق و برق‌ها ندارد.
امام صادق(ع) در روایتی می‌فرمایند همان‌طور که شما اسم ما را می‌برید مردم قلوبشان به ما جذب می‌شود، براین اساس اصلاً لازم نیست برای جذب مخاطب و گرمی روضه، کارهای محیرالعقول و خاص کرد.