printlogo


حریری پس از آنکه بارها در تقابل با حزب‌الله شکست خورد تعلیق فعالیت سیاسی خود را اعلام کرد
قهر «سعد»
گزینه اصلی غرب‌گرایان و آل‌سعود در لبنان به پایان عمر سیاسی خود رسید. رئیس جریان المستقبل روز گذشته در بیانیه‌ای که با حالت بغض آن را می‌خواند، مدعی شد فعالیت خود را در عرصه سیاسی به حال تعلیق درآورده و از خانواده خود در جریان المستقبل هم می‌خواهد همین کار را انجام دهند.

به گزارش فارس، سعد الحریری با اعلام انصراف خود از مشارکت در انتخابات پارلمانی پیش روی این کشور و با ادعای اینکه این تصمیم را از سر مسئولیت‌پذیری خود گرفته، مسائلی نظیر آنچه نفوذ ایران، سردرگمی جامعه بین‌المللی، شکاف ملی، طایفه‌گری و فرسودگی دولت خواند را موجب متقاعد شدنش برای تعلیق فعالیت سیاسی خود عنوان کرد. او با بیان اینکه این مسائل موجب شده هیچ فرصت مثبتی برای لبنان وجود نداشته باشد، افزود: من در وهله نخست تعلیق فعالیت خود را در عرصه سیاست اعلام می‌کنم و از خانواده خود در جریان المستقبل هم می‌خواهم همین کار را انجام دهند. الحریری ادامه داد: در وهله دوم در انتخابات پارلمانی هم نامزد نمی‌شوم و هیچ نامزدی هم از جریان المستقبل یا به اسم این جریان معرفی نخواهد شد. 
دو روز پیش روزنامه العرب به نقل از محافل سیاسی لبنان احتمال کناره‌گیری الحریری از فعالیت در عرصه سیاسی را مطرح کرده و گفته بود بعید نیست این اقدام الحریری تلاشی برای معطوف کردن نگاه‌ها به سمت او پس از انزوای داخلی باشد؛ به‌ویژه که هیچ یک از سیاستمداران لبنانی پس از ماه‌ها غیبت الحریری و اقامتش در فرانسه سراغی از او نگرفتند و از او نخواستند به لبنان برگردد. نخست‌وزیر پیشین لبنان پنجشنبه گذشته پس از غیبت چهار ماهه به بیروت بازگشت و به دیدار «نجیب میقاتی» نخست‌وزیر لبنان و پس از آن به دیدار شیخ «عبداللطیف دریان» مفتی اهل تسنن لبنان رفت و سپس ریاست نشست فراکسیون پارلمانی المستقبل را بر عهده گرفت و درباره موضوع انتخابات پارلمانی آینده و اوضاع کلی لبنان با نمایندگان گفت‌وگو کرد. 
ناظران لبنانی بر این باورند تصمیم الحریری برای کناره‌گیری از سیاست به مانوری سیاسی شباهت دارد که هدف از آن، جلب توجه محافل اهل تسنن و درخواست از او برای انصراف از تصمیمش در خصوص کناره‌گیری است.