printlogo


سومين جشنواره رسانهاي بينالمللي امام رضا} در ايستگاه پاياني؛
آثار رضوي؛ فراتر از مليت، قوميت وجغرافيا
جشنواره رسانه‌ای امام رضا} در حالی سومین دوره خود را پشت سر می‌گذارد که در دوره دوم به استناد راویان جشنواره گام‌های ارزشمندی در انعکاس آثار برداشت و حق ماجرا را تا حد زیادی ادا کرد؛ اگرچه جایی که فرشته پر بریزد... اما فرهنگ و انتشار آن ایستایی ندارد و نخواهد و این بر همگان روشن است که رسانه و محصولات آن دقیق‌ترین و نقطه‌زن‌ترین نوع لبّیک‌گویی به دستور ولی‌نعمت‌مان، حضرت علی‌بن‌موسی‌الرضا} برای شناساندن هرچه بهتر معارف ایشان به آدمیان است. هر فعالیت رسانه‌ای که در مشهد و یا حتی در ایران حول معنویت انجام دهیم در واقع حول محور فرهنگ رضوی است اما مهم‌ترین هدفی که در دوره‌های گوناگون جشنواره رسانه‌ای امام رضا} به دنبال آن هستیم، همگرایی و رفع محدودیت‌های جغرافیایی، ملّیتی و قومیّتی، زبانی است تا پویش‌وار، هر زائر یا هر مجاور با ابزارهای در دست خود یک رسانه باشد.


​​​​​​​تبیین و بررسی نمودهای مختلف فرهنگ و آموزه‌های سیره وجود مبارک حضرت امام رضا} در محصولات رسانه‌ای با تأکید بر بررسی نسبت مفاهیم بنیادین و مسائل روز با آموزه‌های رضوی به‌ویژه در حوزه انقلاب اسلامی،جهاد تبیین، گفت‌وگو، اخلاق و تعامل، جهاد، مقاومت، ایثار و شهادت، اخلاق و تعامل از جمله محورهای سومین جشنواره بین‌المللی رسانه‌ای امام رضا} در نظر گرفته شده است تا بسترهای لازم برای تولید آثار و  محتوای مرتبط به سیره رضوی فراهم شود و ارادتمندان و علاقه‌مندان بتوانند ایده‌ها و آثار خود را برای ترویج هرچه بهتر و بیشتر سیره رضوی ارائه بدهند.  آثار ارسالی به این جشنواره پیام‌هایی را به ما خواهند داد که نیاز امروز بشریت است و مضامین انسانی و دینی دارند و نیاز داریم به آنها بیشتر توجه کنیم. صبر، مهربانی،گفت‌وگو، تعامل و مقاومت از جمله این پیام‌ها است؛ بر این اساس، دایره شرکت‌کنندگان در این جشنواره وسعت قابل توجهی داشته است. از طرفی، توجه ویژه به شبکه‌های اجتماعی و محدود نبودن آثار به جناح خاص هم از دیگر ویژگی‌های  سومین جشنواره بین‌المللی رسانه‌ای امام رضا} محسوب می‌شود. همچنین حوزه بین‌الملل نیز در دوره سوم جشنواره مورد استقبال شرکت‌کنندگان
 قرار گرفت.

                  بیش از 1800 شرکتکننده با 3750 اثر

نگاهی اجمالی به این رویداد بزرگ رسانه دینی در کشور، نمای ویژه‌ای از حضور اقشار گوناگون را ارائه می‌دهد. 3 هزار و 751 اثر آن هم از جمع هزار و 837 نفری شرکت‌کنندگان در این جشنواره شاخصه مهم ارادت اصحاب رسانه و اهل اصحاب رسانه بودن ارادتمندان را نشان می‌دهد. این جشنواره، بخش‌های مختلفی اعم از رسانه‌های خبری و تحلیلی، رسانه‌های صوتی و تصویری، رسانه‌های مجازی ، عکس و گرافیک، مقاله، پایان‌نامه و رساله، پویش مردمی نشر محتوای رضوی در شبکه‌های اجتماعی و بین‌الملل را داراست و در تمامی این بخش‌ها آثار ارزنده‌ای به دبیرخانه جشنواره ارسال شد.

                  هر فرد یک رسانه؛ جامعهای پویشمحور

شاید بد نباشد اصلی‌ترین وجه تمایز این دوره از جشنواره رسانه‌ای امام مهربانی‌ها را محور پویش و مشارکت‌کنندگان مردمی در تولید محتوای رضوی در فضای مجازی دانست؛ بخش جذّابی که که در کنار حذف محدودیت زبانی برای شرکت‌کنندگان و افزایش حضور تولیدکنندگان برای بخش بین‌الملل جشنواره شاهد آثار خیره‌کننده و حیرت‌آور آن هستیم. همان‌طور که می‌دانید، سیره رضوی، زائر و زیارت رضوی، وقف و نذر رضوی، خدمت رضوی، هویت مشهدالرضا} و جهاد تبیین محورهای موضوعی جشنواره در نظر گرفته شد که هم‌اکنون در اختتامیه این جشنواره، پس از برگزاری دو دوره موفقیت‌آمیز از آن، شاهد رشد کیفی و کمّی آثار ارسالی به دبیرخانه جشنواره و مشارکت بیشتر اهالی رسانه‌های جمعی و تولیدکنندگان محتوای رضوی هستیم.

                                نوآوری در آثار؛ سیاستی مهم

آنچه در یک رسانه جهادی در حوزه تبیین انتظار می‌رود همواره تدوین و به‌کارگیری سیاست‌های کیفی‌گرا و مرتبط با ذائقه مخاطب است. سیاست‌هایی برای سومین دوره جشنواره رسانه‌ای امام رضا} تدارک دیده شد که از جمله آن می‌توان به استخدام ظرفیت‌های فناوری‌های نوین ارتباطی و رسانه‌ای، عبور تولیدکنندگان محتوا و فعالین عرصه شبکه‌های اجتماعی از مرحله تولید صرف و ورودشان به کمپین‌سازی و ایجاد حرکت‌های اجتماعی و رفتارسازی، توجه به سوژه‌های فراتر از حرم و مشهد، تعمیم تولید و پرداخت موضوعات مربوط به امام رضا} به جای توجه صرف به افراد معروف و مسئول و سوژه‌های رسمی به افراد و شیفتگان گمنام، پرهیز از کمّی‌گرایی اشاره کرد. در تمام این سیاست‌ها سعی شده است تا کیفیت و استانداردهای لازم برای تخصص‌گرایی محورها لحاظ شود و پدیدآورندگان آثار فاخر که گمنامند شناخته و شناسانده شوند. در واقع، تنوع و تعدد آثار از همه مناطق، مزیّن بودن اسم جشنواره به نام مبارک امام رضا} و مردمی و معنوی بودن جشنواره، وجود داوران با اندوخته‌های تجربی و تئوریک بالا، توجه ویژه به رسانه‌ها و قالب‌های جدید و اختصاص بخش ویژه به تولیدات در فضای‌مجازی در جشنواره‌های مذهبی و محدود نبودن آثار جشنواره به آثار منتشره و جناح و تفکر سیاسی و حتی مذهب و زبان این دوره از جشنواره را متمایز کرده است.