printlogo


سیدرضا صدرالحسینی از سناریوهای سرتا پا غلط غربی عبری برای آینده غزه می‌گوید
نسخه‌پیچی تخیلی برای جغرافیای مقاومت
در حالی که رژیم صهیونیستی پس از 43روز تهاجم گسترده و همه‌جانبه علیه باریکه غزه در مقابل نیروهای مقاومت ناتوان نشان داده و دستاورد نداشته، حال نحوه اداره این منطقه پس از جنگ به چالش و درگیری ذهنی دیگری برای مقامات تل‌آویو تبدیل شده است. روز گذشته روزنامه صهیونیستی جروزالم‌پست با اشاره به این مسئله نوشت: تل‌آویو درباره اقدام بعدی در غزه بلاتکلیف است.


به نظر می‌رسد رژیم صهیونیستی امروز درباره غزه به دنبال چند سناریو است. اشغال نظامی و اخراج ساکنان غزه به صحرای سینا در مصر و یا در حالت حداقلی اداره امنیتی از سوی صهیونیست‌ها، سپردن اداره این منطقه به تشکیلات خودگردان با هدف سرکوب فلسطینی‌ها به دست خودشان و در نهایت تحت قیمومیت قراردادن غزه توسط مصر، اردن، سازمان ملل و حتی آمریکا ایده‌هایی است که توسط اسرائیل دنبال می‌شود. البته این دست و پا زدن‌ها در حالی است که به اذعان بسیاری، حذف حماس و گروه‌های مقاومت از معادلات باریکه غزه غیرممکن به نظر می‌رسد. مقاومت چیزی است که در دل مردان و زنان غزه ریشه دوانده و بارقه امیدی است که آینده فلسطین آزاد را نوید می‌دهد. بر این اساس است که روز گذشته «ایمن الصفدی» وزیر خارجه اردن، کشوری که با صهیونیست‌ها سازش کرده و با آن‌ها روابط خوبی دارد، خطاب به تل‌آویو هشدار داد حماس یک ایده است و ایده‌ها را نمی‌توان با زور سلاح از بین برد.

سناریوهای تخیلی در قالب عملیات روانی
 در همین زمینه سیدرضا صدرالحسینی، کارشناس مسائل غرب آسیا در گفت‌وگو با قدس با اشاره به سناریو صهیونیست‌ها درباره آینده غزه، گفت: با توجه به شکست‌های پی در پی که رژیم صهیونیستی به‌عنوان چهارمین ارتش جهان و نیز نخستین نیروی نظامی در منطقه غرب آسیا از مقاومت فلسطین در بیش از 40روز گذشته با حمایت همه‌جانبه مردم غزه متحمل شد، هیمنه پوشالی امنیتی و نظامی این رژیم در جهان از بین رفت و این مسئله امروز  رژیم اسرائیل را در لبه پرتگاه قرار داده است. وی تصریح کرد: بر همین اساس بسیاری از مقامات، نخبگان، رسانه‌های غربی و حتی سران رژیم صهیونیستی در تلاش هستند سناریوهای غیرمحتمل را برای آینده جنگ غزه و متوقف شدن جنایات این رژیم به گونه‌ای در قالب عملیات روانی و رسانه‌ای منتشر کنند تا واقعیت به وجود آمده در این جنگ را به نفع خودشان تغییر دهند.

فتح؛ گزینه مطلوب آمریکا
«دیوید ساترفیلد» فرستاده ویژه آمریکا در امور خاورمیانه روز گذشته ضمن اذعان به تأثیرات عملیات طوفان الاقصی و با بیان اینکه اوضاع خاورمیانه به پیش از هفتم اکتبر بازنخواهد گشت، درباره دیدگاه واشنگتن برای آینده غزه گفت: ما آوارگی مردم غزه و کاهش مساحت نوار غزه را رد می‌کنیم. اشغال دوباره این منطقه توسط اسرائیل را هم نمی‌پذیریم. کرانه باختری و نوار غزه را باید تحت مدیریت یک دولت واحد فلسطینی بازگرداند. این در حالی است که «جوزف بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم در اظهاراتی مدعی شد تنها تشکیلات خودگردان می‌تواند پس از پایان جنگ اسرائیل و حماس، غزه را اداره کند. او همسو با رژیم صهیونیستی مدعی شد «حماس دیگر نمی‌تواند کنترل غزه را در دست داشته باشد».
صدرالحسینی با اشاره به این نوع موضع‌گیری‌ها در جبهه غرب، به اینکه آمریکایی‌ها چند طرح را به‌عنوان سناریو آینده جنگ در غزه روی میز دارند، پرداخته و تصریح کرد: واشنگتن قصد دارد اداره آینده شهر غزه را در اختیار تشکیلات خودگردان فلسطین (فتح) قرار دهد، این درحالی است که محمود عباس در اداره کرانه موفق نبوده و تصور این عمل نیز غیرممکن است. امروز وی به‌عنوان یک شخصیت سیاسی شرمنده از مردم غزه و کرانه باختری است، با این حال عباس به دنبال تثبیت قدرت خود در حوزه سیاسی فلسطین است.

مردم غزه تعیین می‌کنند چه کسی بماند
کارشناس مسائل غرب آسیا به سناریو دوم ایالات متحده آمریکا برای پساجنگ در غزه اشاره و اظهار کرد: واشنگتن پیشنهاد دیگری در زمینه اداره غزه توسط نمایندگان برخی از کشورهای منطقه ازجمله مصر، اردن و سازمان ملل دارد. اما آنچه واقعیت‌های میدانی از پایمردی، صبر، توکل و شجاعت مردم غزه نشان می‌دهد، پس از جنگ نیز مردم شهر غزه می‌توانند انتخاب‌گر شرایط اداره و آینده این منطقه باشند. 
وی به سومین برنامه پیشنهادی آمریکا در قبال اداره غزه پرداخت و گفت: یکی از موضوعاتی که به‌عنوان طرح سوم و به نوعی مورد علاقه تل‌آویو و هم‌پیمانان غربی این رژیم محسوب می‌شود تخلیه کامل جمعیت شهر غزه و الحاق آن به سرزمین‌های اشغالی است. این درحالی است که رژیم صهیونیستی ماه‌ها پیش از طوفان الاقصی درگیر بحران و تنش داخلی و سیاسی بوده است. کارشناس مسائل غرب آسیا در ادامه اظهار کرد: رژیم صهیونیستی با قوی‌ترین ارتش نتوانسته امروز بخش کوچکی از غزه را در اختیار خود بگیرد، چگونه می‌تواند اداره این شهر را پس از جنگ در اختیار کامل خود درآورد؟ 

مقاومت؛ نماد فلسطین
صدرالحسینی تصریح کرد: امروز مردم غزه زیر شدید‌ترین بمباران‌های صهیونیست‌ها ایستاده‌اند و با رشادت از مقاومت فلسطین حمایت می‌کنند، آن‌ها بر ماندن در سرزمین مادری خود اصرار دارند و اجازه دخالت در امور این شهر و اداره غزه را به هیچ قدرت فرامنطقه‌ای و رژیم صهیونیستی نخواهند داد.
او با اشاره به اینکه مقاومت، نمادی از فلسطین است، افزود: امروز حماس و جهاد اسلامی تفکر ناب مقاومت در برابر اسرائیل هستند و این تفکر در خون و رگ جوانان و نوجوانان غزه رسوخ کرده و نمی‌توان به‌راحتی این مفهوم و اندیشه را از دل و جان آن‌ها خارج کرد؛ رژیم صهیونیستی با نابودی تمام ساختمان‌ها و زیرساخت‌های شهر غزه نمی‌تواند خللی در اندیشه و فکر مردم غزه در برابر مقاومت ایجاد کند.
کارشناس مسائل غرب آسیا در پایان اظهار کرد: رژيم صهيونيستی تا مدت‌ها در اين تصور بود سرانجام روزی خواهد رسيد كه با اقدامات نظامی، حماس را از ميان برخواهدداشت. صهيونيست‌ها برای حذف حماس سال‌ها برنامه‌ريزی و تمرين كرده بودند و اكنون تصور می‌کنند آن روزی كه منتظرش بودند، فرا رسيده و تل‌آويو مشغول يک جنگ و درگيری تمام‌عيار نظامی با نيروهای حماس در غزه است، اما پس از 43روز نه تنها از حذف حماس خبری نيست بلكه ارتش رژيم صهيونيستی تاكنون نتوانسته از سد نيروهای حماس برای اشغال غزه عبور كند.

خبرنگار: سیدحسین حسینی