printlogo


گزارش میدانی قدس از تحقق وعده‌های دولت در یک استان جامانده در جوار پایتخت
روایت جهاد در البرز
در آستانه دومین سفر استانی رئیس جمهور به استان البرز که به سنت دولت سیزدهم «سفر پیگیری و افتتاح پروژه‌های مصوب» نام گرفته، رسانه‌های کشور در بازدیدی میدانی در جریان روند پیشرفت و تکمیل پروژه‌های مهم و برتر این استان مهم در جوار پایتخت قرار گرفتند.


به گزارش خبرنگار قدس هفت پروژه ویژه و برتر در میان مصوبات دور اول سفر استانی رئیس جمهور به البرز به صورت ویژه در برنامه تکمیل و بهره‌برداری سریع قرار گرفته است.

بلندترین پل خاورمیانه در البرز قد می‌کشد
مهم‌ترین و کاربردی‌ترین این پروژه‌ها که در سه گروه عمرانی، بهداشتی و آموزشی و خدماتی دسته بندی می‌شوند را می‌توان پروژه احداث پل اتصال اتوبان همت و خرازی به کمربندی شمالی کرج و تکمیل یکپارچه سازی مسیر همت تا اتوبان کرج به قزوین دانست که می‌تواند تا حدود 40 درصد از بار ترافیکی سه مسیر کنونی محور تهران- کرج- قزوین را در محدوده کمربندی کرج کاهش دهد.
اهمیت این پروژه 548 میلیاردی اما از وجوه دیگری نیز ویژه و قابل توجه است؛ زیرا عملاً یکی از پیچیده‌ترین و دشوارترین پروژه‌های فنی و مهندسی کشور و حتی در سطح خاورمیانه در این بخش از محور مذکور در حال اجراست.
اتصال اتوبان خرازی به اتوبان شهید سلیمانی، خط شمالی شهر کرج توسط دو پل موسوم‌به«بی‌صفر»  و «بی‌یک» انجام می‌گیرد که به گفته مجتبی عبداللهی استاندار البرز اجرای آن یک رکورد و دستاورد بزرگ برای توان مهندسی کشور محسوب می‌شود.
وی با بیان اینکه پل «بی‌یک»  مرتفع‌ترین پل کشور بوده که با 150 متر ارتفاع از عمیق‌ترین نقطه دره زیرین و دهانه 180 متر و طول نهایی هزار و50 متر از پیچیدگی‌های مهندسی و چالش‌های فنی زیادی در اجرا برخوردار است و بهترین و برترین مهندسان کشور برای تکمیل آن که سال‌ها متوقف مانده بود، به‌کار گرفته شده‌اند، اظهار کرد: این پل ترکیبی از سازه بتنی، پنل‌های آهنی و سازه کابلی است که کاملاً با توان و تخصص داخلی طراحی و اجرا می‌شود و تا پایان سال بخش رمپ‌ها و لوپ‌های آن به بهره‌برداری می‌رسد.
عبداللهی همچنین گفت: این پروژه با کمتر از 20 درصد پیشرفت و توقف کار تحویل دولت سیزدهم شده و در کمتر از 6 ماه از فعال شدن دوباره آن به بیش از 52 درصد پیشرفت رسیده که رکوردی در اجرای پروژه‌های در این سطح فنی است.

پیوند خرازی و شهید سلیمانی
فاز یک آزادراه شمالی کلانشهر کرج که به نام سردار دل‌ها شهید قاسم سلیمانی مزین شده، دیگر پروژه‌ای‌است که در دولت سیزدهم به مرحله بهره‌برداری نزدیک شده و با قرار گرفتن زیر بار ترافیک تأثیر زیادی در کاهش ترافیک محور راهبردی و ترانزیت تهران- کرج- قزوین دارد.
این آزادراه که به گفته مهندس مسعود محمدی، رئیس شورای شهر کرج حدود 19 کیلومتر درازا دارد و اتوبان خرازی را به اتوبان کرج- قزوین در محدوده کردان متصل می‌کند در یک‌سال گذشته 70 درصد پیشرفت فیزیکی داشته و تکمیل آن نیازمند 7 هزارمیلیارد تومان اعتبار است.
وی افزود: فاز میانی این آزادراه به طول 7/6کیلومتر هم‌اکنون آماده بهره‌برداری است که برای آن بیش از 4/2 میلیون مترمکعب خاک‌برداری و 1/5 میلیون متر مکعب خاک‌ریزی و 120 هزار متر مربع آسفالت‌ریزی  و 65 هزار مترمکعب بتن‌ریزی شده است.

البرز سبز شد
از دیگر پروژه‌هایی که در فاصله دور اول سفر استانی رئیس جمهور به البرز تا امروز در آستانه سفر دوم به بهره‌برداری کامل رسیده، طرح عظیم گازرسانی به 120 روستا در مناطق سخت‌گذر این استان در منطقه آسارا و طالقان است که سبب شده امسال اهالی این مناطق روستایی و محروم زمستان را آسوده خاطر و به‌دور از دغدغه تأمین سوخت و سهمیه و صف‌های نفت و کپسول گاز سپری کنند.
به گفته کامران ایمانی سرپرست شرکت گاز استان البرز این پروژه با هزارو300 میلیارد تومان اعتبار چهار ماه زودتر از موعد معین پایان سال 1400 به بهره‌برداری رسیده و 42درصد باقیمانده روستاهای این استان را به شبکه گاز متصل کرده است.
وی گفت در این پروژه درمدت 18 ماه 450کیلومتر شبکه توزیع، 250 کیلومتر خط توزیع، 22 ایستگاه تقلیل فشار و 11 هزار علمک گاز در مناطق سخت‌گذر ساخته شده که یک رکورد است.
استاندار البرز نیز گفت با تکمیل گازرسانی به تمامی روستاها در استان البرز که حجم کار انجام شده بیشتر از تمام اقدامات دولت‌های قبل، از اول انقلاب تاکنون در این استان بوده، البرز از امروز یک استان سبز اعلام می‌شود.

520 تخت بیمارستانی برای نیازمندترین استان
اما در بخش آموزشی و درمانی سه پروژه بهره‌برداری از ساختمان جدید دانشگاه علوم پزشکی کرج و دو بیمارستان جنرال 260 تخت‌خوابی سیدالشهدا در گوهردشت و شهید سلیمانی فردیس، استان البرز را که در زمینه سرانه درمانی و تخت بیمارستانی به گفته رئیس دانشگاه علوم پزشکی در رتبه آخر میان استان‌ها قرار دارد، چند پله بالاخواهد کشید.
بیمارستان‌های مذکور هر کدام با بیش از 24هزار متر مربع زیربنا و قابلیت افزایش تخت به 300 عدد، دارای بخش‌های تصویربرداری، فیزیوتراپی، دیالیز، جراحی مغز و اعصاب و قلب، مراقبت‌های ویژه، داخلی، زنان، چشم‌پزشکی، جراحی، زایمان، اورژانس و آزمایشگاه از مجهزترین بیمارستان‌های دولتی به شمار خواهند رفت.
به گفته دکتر شهرام صیادی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی البرز، بیمارستان شهید سلیمانی نخستین بیمارستان شهر فردیس است که کلنگ آن سال 90 به زمین زده شد اما سال‌ها و به دفعات این پروژه متوقف بوده و در بهمن ماه گذشته عملاً پذیرش بیماران را آغاز کرده، اما بیمارستان سیدالشهدا هم‌اکنون با 69 درصد پیشرفت قرار است سال آینده به بهره‌برداری برسد.
ساختمان جدید دانشگاه علوم پزشکی پردیس دانشگاهی کرج هم که به همت برادران مطهری دو تن از خیران استان در 2هزارو500 متر مربع با هزارو200 میلیارد تومان اعتبار بنا شده  و دولت، تأمین زمین و تجهیز آن را به جدیدترین و پیشرفته‌ترین اماکن آموزشی بر عهده داشته با 26 کلاس درس مجهز به فناوری‌های نوین، 47آزمایشگاه تحقیقاتی، آموزشی و کشت سلولی، کتابخانه، مرکز آزمون الکترونیک و ظرفیت هزارو300 دانشجو جزو مجهزترین دانشگاه‌های کشور به شمار می‌رود.

خبرنگار: آرش خلیل‌خانه