printlogo


عقب‌نشینی اشغالگران از شمال غزه؛ تاکتیک یا ناکامی؟


​​​​​​​رژیم اشغالگر صهیونیستی که در واکنش به عملیات طوفان‌الاقصی، با تقسیم کردن باریکه غزه به دو ناحیه شمال و جنوب، تصرف شهر غزه در منطقه شمالی را به عنوان هدف نخست خود تعریف کرد، در نهایت پس از 60 روز جنگ نه تنها موفق به تعبیر این آرزوی خود نشده بلکه به‌طور کلی درصدد تغییر رویکرد نظامی خود است. بر این اساس، منابع خبری دو روز گذشته از عقب‌نشینی ۷۰درصدی نظامیان صهیونیست از شمال غزه و برعکس، آغاز عملیات تهاجم زمینی در قسمت جنوبی و با تمرکز بر شهر خان‌یونس خبر می‌دهند. علت این رویکرد صهیونیست‌ها در جنگ چیست؛ تغییر تاکتیک یا شکست گسترده در شمال؟
در وهله نخست به نظر می‌رسد این عقب‌نشینی پس از ناکامی‌های اطلاعاتی رژیم در یافتن اهداف راهبردی حماس در شمال و معطوف شدن تمرکز ارتش اسرائیل بر منطقه جنوبی این باریکه باشد. امروز تل‌آویو در یک سردرگمی آشکار به سر می‌برد و راهبرد مشخصی برای نبرد در غزه ندارد. این رژیم نمی‌داند باید کدام هدف را دنبال کند؛ آزادی اسرا، نابودی حماس، یا کشتن یحیی سنوار؟ اسرائیل گمان می‌کرد با حمله زمینی به شمال غزه می‌تواند آن را تصرف و بخش قابل توجهی از اهدافش را محقق کند ولی نتوانست هیچ کدام از هدف‌های ترسیم شده‌اش را به نتیجه برساند؛ یعنی نه شمال غزه تصرف شد، نه به ساختار نظامی حماس ضربه‌ای وارد شد، نه اسیری را آزاد کردند و نه توانستند شلیک راکت‌های پرحجم از آنجا را متوقف کنند.
امروز حدود دو ماه از آغاز جنگ می‌گذرد و بر اساس شواهد موجود، رژیم اسرائیل یک راهبرد مشخص برای به نتیجه رساندن نبرد ندارد. جنگ هم در حال فرسایشی شدن است. 
البته باید به این نکته اشاره کرد که رژیم صهیونیستی به دنبال تسویه حساب با ملت فلسطین است به‌طوری‌که در اوایل ورود به نوار غزه از طریق اعلامیه‌ها به مردم شمال غزه هشدار داده بود برای در امان بودن و نجات جان خود باید منطقه شمال را ترک و به نواحی جنوبی غزه مهاجرت کنید، در واقع این کار با هدف کوچ اجباری مردم غزه به صحرای سینا در مصر بود که با مخالفت و ایستادگی مردم این شهر مواجه شد. اما متأسفانه مردم برای در امان بودن از جنایات صهیونیست‌ها مجبور به عزیمت به مناطق جنوبی غزه شدند و این فرصتی برای صهیونیست‌ها شد تا بتوانند در جنوب غزه برنامه و هدف اصلی خود یعنی قتل‌عام گسترده را انجام دهند. سیاست رژیم صهیونیستی از ابتدای شکل‌گیری بر مبنای کشتار و ویرانی بوده است. تل‌آویو هیچ اطلاعی از مواضع حماس در غزه ندارد به‌طوری‌که در ماه گذشته به بهانه حمله به مقر مرکزی حماس، بیمارستان شفا را هدف گرفت و آن را به‌صورت گسترده ویران کرد اما هیچ دستاوردی از این حمله نداشت، چراکه اگر آن‌ها کوچک‌ترین اثری از حضور مقاومت در بیمارستان شفا پیدا می‌کردند با استفاده از دستگاه‌های تبلیغاتی خود بهره‌های زیادی از آن می‌بردند.
حال براساس گزارش‌های میدانی، رژیم صهیونیستی در دو روز گذشته از برخی نقاط شمال باریکه غزه عقب‌نشینی داشته و در عوض تحرکات زمینی را در جنوب و به‌ویژه اطراف شهر خان‌یونس تشدید کرده است. آن‌ها فکر می‌کنند حماس اسرای نظامی اسرائیلی را به شهر خان‌یونس برده در حالی که این رفتار صهیونیست‌ها منحرف کردن افکار عمومی برای توجیه شکست خود در غزه است. از روز شنبه ۱۵ مهر ماه رژیم صهیونیستی هر اقدامی که انجام می‌دهد در واقع بازی در زمین مقاومت است، به‌طوری‌که عملیات طوفان‌الاقصی دو ادعای اسرائیلی‌ها مبنی بر داشتن اشراف اطلاعاتی و همچنین فناوری برتر در رصد هرگونه اقدامی علیه آن‌ها را زیرسؤال برد و تنها کاری که اسرائیلی‌ها می‌توانند انجام دهند این است با اهرم کشتار مردم، حماس را برای آزادی اسیران خود زیر فشار قراردهند.