printlogo


انتقاد یک عضو هیئت مدیره انجمن داروسازان از اجرای غیراصولی طرح نسخه‌نویسی الکترونیک
نظام سلامت به داروخانه‌داران بدهکار است
اجرای طرح نسخه‌نویسی الکترونیک یک الزام قانونی از برنامه‌های پنجم و ششم توسعه بوده است. بر اساس این الزام باید تا پایان سال سوم برنامه، پزشکان نسخه‌ها را به صورت الکترونیک تجویز می‌کردند.


​​​​​​​در مواد 34، 35، 36 ‏و 38 برنامه پنجم توسعه و در مواد 73 و 74 برنامه ششم توسعه به ضرورت اجرای نسخه‌نویسی الکترونیک اشاره شده بود. با این حال، به گفته کارشناسان آنچه از اواخر سال1399 تاکنون با عنوان «نسخه‌پیچی الکترونیک» در داروخانه‌ها در حال اجراست با آنچه مورد تأکید برنامه پنجم و ششم توسعه با عنوان «نسخه الکترونیک سلامت» بوده، متفاوت است و این موضوع موجب نارضایتی داروخانه‌ها شده است. 

داروخانه‌داران از ابتدا با اجرای نسخه الکترونیک موافق بودند 
سیدهادی احمدی، عضو هیئت مدیره انجمن داروسازان ایران با بیان اینکه داروخانه‌داران از ابتدا با اجرای نسخه الکترونیک به دلیل کاهش خطاهای پزشکی موافق بودند و از آن استقبال کردند، به ما می‌گوید: نسخه الکترونیک یک بسته شامل نسخه‌الکترونیک، پرونده الکترونیک و امضای الکترونیک است که براساس قانون این سه مورد باید همزمان با هم اجرا می‌شد، اما آنچه تاکنون اجرا شده فقط نسخه‌الکترونیک بوده و به دلیل اجرای ناقص قانون و نبود امضای الکترونیک، مشکلات متعددی را به همراه داشته است. 

ثبت نسخه‌های 15میلیون تومانی بدون اطلاع پزشکان 
وی ادامه می‌دهد: به دلیل نبود امضای الکترونیک، بسیاری از پزشکان با قراردادن نام کاربری و کلمه عبور خود در اختیار دستیارانشان، ثبت نسخه الکترونیک را به آن‌ها محول کرده‌اند که در برخی موارد موجب سوءاستفاده‌هایی در ثبت نسخه‌ها شده، به‌طوری که به‌تازگی بیمه نیروهای مسلح با صدور اطلاعیه‌ای، اعلام کرده‌ نسخه‌هایی با ارزش ریالی بیش از یک میلیون تومان باید احراز هویت شوند، زیرا در تهران و کرج نسخه‌هایی بدون اطلاع پزشکان با ارزش ریالی بیش از 15میلیون تومان ثبت و از داروخانه دریافت شده که طبق بررسی‌های بیمه نیروهای مسلح، افرادی غیر از بیماری که نسخه با کد ملی او صادر شده، دارو را دریافت کرده‌اند. به این معنا که این داروها با سوءاستفاده از نام‌کاربری و کلمه عبور پزشکان و در اختیار داشتن کد ملی بیماران به صورت الکترونیک ثبت و با ارائه کدرهگیری نسخه به داروخانه، دارو توسط افراد سودجو دریافت و میلیاردها تومان به سازمان‌های بیمه ضرر وارد شده است. 

اصل مهمی که در نسخه‌نویسی الکترونیک نادیده گرفته شده است
این داروساز ادامه می‌دهد: محرمانگی اطلاعات بیماران یکی از اصول حائز اهمیت در نسخه‌نویسی الکترونیک است که فقط باید در اختیار پزشک، وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو قرار گیرد، درحالی که اکنون تولیدکنندگان نرم‌افزار‌های نسخه‌های الکترونیک هم که بخش خصوصی هستند به اطلاعات بیماران دسترسی دارند و شایسته است وزارت بهداشت تمهیداتی در این‌باره بیندیشد و نرم‌افزارهایی که تحت کنترل و نظارت خودش است را در اختیار پزشکان قراردهد و پزشکان نیز با امضای الکترونیک اقدام به تولید نسخه کنند تا امکان سوءاستفاده از نام‌کاربری و کلمه عبور پزشکان برای تولید نسخه‌های جعلی وجود نداشته باشد. 
احمدی با تأکید بر اینکه داروخانه‌داران همیشه موافق فناوری و نسخه‌نویسی الکترونیک بوده‌اند، می‌افزاید: بدخطی برخی از همکاران پزشک، یکی از مشکلات داروخانه‌داران تا پیش از اجرای طرح نسخه‌نویسی الکترونیک بود که با اجرای این طرح، این مشکل برطرف و سرعت عمل داروخانه‌داران افزایش یافته است. اما یکی دیگر از اشکالاتی که از نظر داروخانه‌داران به اجرای این طرح وارد می‌شود این است سازمان‌های بیمه‌گر با حذف دفترچه‌های بیمه، اقدام به حذف مصرف کاغذ کرده‌اند که به گفته برخی از این سازمان‌ها به‌ویژه سازمان بیمه‌تأمین اجتماعی با این اقدام و صرفه‌جویی در مصرف کاغذ، مبلغ قابل توجهی به نفع سازمان شده است، درحالی که نسخه‌نویسی‌الکترونیک مشابه همان مبلغی که به نفع سازمان‌های بیمه‌گر شده را سالانه به دوش داروخانه‌داران می‌گذارد، زیرا ما 26بیمه تکمیلی درمان داریم که به صورت الکترونیک به بیمه‌های اصلی متصل نیستند و بیماران برای ارائه هزینه نسخه به آنان از داروخانه‌داران دو برگ کاغذ که شامل رسید و پرینت نسخه الکترونیک می‌شود را دریافت می‌کنند، بنابراین اگر قرار است نسخه‌نویسی و نسخه‌پیچی الکترونیک اجرا شود، ضرورت دارد فرایندهای مرتبط با آن هم به صورت قانونی و الکترونیک انجام شود. یعنی نسخه‌ الکترونیک در بستر پرونده الکترونیک و با امضای الکترونیک پزشکان ثبت و با اتصال بیمه‌های تکمیلی درمان به سازمان‌های بیمه‌گر، نسخه‌پیچی الکترونیک بدون دغدغه و بار مالی مضاعف برای داروخانه‌داران انجام شود. 
این عضو هیئت مدیره انجمن داروسازان ایران با اشاره به اوایل اجرای طرح نسخه‌نویسی الکترونیک، می‌گوید: اوایل اجرای این طرح بسیاری از همکاران پزشک به دلایل مختلف از نوشتن نسخه الکترونیک خودداری میکردند و سازمان غذا و دارو این مسئولیت را به داروخانه‌داران محول کرده بود، به‌طوری که نسخه کاغذی پزشکان وارد داروخانه می‌شد و داروخانه‌داران ملزم بودند نسخه کاغذی پزشکان را تبدیل به نسخه الکترونیک کنند که علاوه بر صرف وقت و هزینه اینترنت برای داروخانه‌داران، موجب صرف وقت و نارضایتی بیماران نیز شده بود، با این حال تاکنون وزارت بهداشت و سازمان‌های بیمه‌گر هیچ مبلغی بابت صرف زمان و تحمیل هزینه‌ای‌ که با اجرای طرح نسخه‌نویسی الکترونیک به دوش داروخانه‌داران گذاشته شده‌، در نظر نگرفته‌اند. درواقع نظام سلامت و دولت به داروخانه‌داران بدهکارند، زیرا با اینکه بخش قابل توجهی از زحمت و هزینه نسخه‌نویسی‌الکترونیک به داروخانه‌داران تحمیل شده، تاکنون هیچ‌گونه جبران هزینه‌ای برای آن پیش‌بینی نشده است. با این حال، داروخانه‌داران تا این لحظه با دولت و نظام سلامت همراهی و همکاری کرده‌اند.

خبرنگار: اعظم طیرانی