printlogo


خراسان جنوبی پیشتاز اجرای طرح «آبخیز تا جالیز» است
مسئول سازمان بسیج سازندگی کشور گفت: خراسان جنوبی نخستین استانی است که طرح آبخیز تا جالیز را در دستور کار قرار داد و اکنون شاهد افتتاح بخشی از این پروژه‌ها هستیم.


به گزارش ایرنا، سردار محمد زهرایی در حاشیه افتتاح طرح‌های عمرانی، محرومیت‌زدایی و اشتغال‌زایی در شهرستان بیرجند افزود: اجرای طرح آبخیز تا جالیز به صورت مشترک میان سازمان بسیج مستضعفین و وزارت جهاد کشاورزی در دولت سیزدهم آغاز شد. با توجه به خشکسالی‌های پیاپی در خراسان جنوبی و مشکلاتی که برای بخش کشاورزی و دامداری ایجاد شده، حداقل آب‌های موجود را باید حفظ و به بهترین شکل از آن استفاده کرد.
وی گفت: براساس طرح «آبخیز تا جالیز» از آبخوان‌داری تا آبخیزداری باید قنات‌ها، استخر ذخیره آب و کانال‌کشی تا مزارع انجام شود که در این طرح انجام مطالعات، نقشه و نظارت با جهاد کشاورزی و کار اجرایی با بسیج سازندگی است.
سردار زهرایی همچنین از برگزاری اجلاسیه ملی شهدای جهادگر ۱۳ شهریور سال آینده در شهرستان فردوس خبر داد و افزود: اجلاسیه شهدای جهادگر در سال ۱۴۰۳ چند هدف را دنبال می‌کند که نخستین هدف، زنده ماندن نام و یاد ۱۳ شهریور به عنوان شروع‌کننده حرکت‌های جهادی در کشور توسط 
رهبر معظم انقلاب است‌. هدف بعدی متوجه کردن نظرها از سراسر کشور به استان کم‌برخوردار خراسان جنوبی است و هدف دیگر از برگزاری اجلاسیه شهدای جهادگر، پاسداشت خانواده‌های عزیز و شهدایی است که به صورت گمنام به جنگ با فقر و محرومیت رفته‌اند.