printlogo


رئیس نمایندگی وزارت امور خارجه در استان خراسان رضوی خبر داد
همکاری ویژه خراسان رضوی و استان سین‌کیانگ در ۹ حوزه
رئیس نمایندگی وزارت امور خارجه در خراسان رضوی گفت: دولت چین رسماً اعلام کرده که استان سین‌کیانگ به طور مستقیم در ۹ حوزه مانند دانشگاهی، علمی و… می‌تواند با خراسان رضوی همکاری داشته باشد که این موضوع از عمق ارتباط میان دو کشور حکایت دارد؛ استانی که در آن مسلمان‌های فراوانی زندگی می‌کنند.


احمد معصومی‌فر در نشست صمیمی با اصحاب رسانه  ضمن اعلام اینکه رویکردها به سمت فعال‌سازی دیپلماسی رسانه‌ای بیش از پیش تغییر کرده و نقش رسانه در پیشبرد اهداف والای نظام از جایگاه مهمی برخوردار است، تصریح کرد: ظرفیت‌های اقتصادی، فرهنگی و… خراسان رضوی بسیار بالاست تا جایی که وزیر امور خارجه نیز به این مهم تأکید دارد. از این رو برنامه‌ریزی‌هایی صورت گرفته تا در زمینه پویا کردن این ظرفیت‌ها در شهر امام هشتم(ع) گام‌های مهمی با کمک اهالی رسانه برداریم.

خراسان رضوی؛ یک وزارت امور خارجه کوچک
مشاور وزیر  امور خارجه گفت: به قول امیرعبداللهیان، خراسان رضوی با توجه به ابعاد و نوع ارتباط‌ها و فعالیت‌های صورت گرفته، یک وزارت امور خارجه کوچک است. از این رو به دنبال ارتقای جایگاه بین‌المللی مشهد هستیم و اقدام‌هایی در این مسیر انجام شده است.
وی ادامه داد: پیگیری‌های همه‌جانبه برای رسیدن خراسان به جایگاه واقعی خود در همه عرصه‌ها از چند ماه پیش شروع شده و به این واسطه از مهر ماه سال جاری چهار هیئت سیاسی، اقتصادی و… به کشورهایی نظیر روسیه، تاجیکستان و… سفر کرده‌اند. حضور استاندار خراسان رضوی و فعالان بخش خصوصی در این هیئت‌ها نشان از توجه ویژه به موضوعات گفته شده دارد.
معصومی‌فر افزود: در این میان، موضوعاتی در حوزه گردشگری سلامت و زیارت پیگیری شد؛ چرا که می‌شود برای ۴ میلیون گردشگر و زائر خارجی که در سال از مشهد بازدید می‌کنند، برنامه‌ریزی کرد تا افراد بیشتری مشهد را به عنوان مقصد خود انتخاب کنند.
وی بیان کرد: بیش از ۹۰ درصد اقتصاد خراسان رضوی در اختیار بخش خصوصی است که این آمار برتری این استان در سطح کشور را تأیید می‌کند و بر همین اساس می‌توان تحرکات اقتصادی بین‌المللی را بیش از پیش در دستور کار قرار داد.
رئیس نمایندگی وزارت امور خارجه در خراسان رضوی ادامه داد: برای رسیدن به این هدف باید به سمت تغییر ساختارهای موجود حرکت کنیم. در استان نباید فقط به فکر ارتباط با همسایه باشیم؛ چرا که ظرفیت‌های اقتصادی خراسان رضوی می‌تواند نگاهی به کشورهای چین و… داشته باشد و وظیفه ما معرفی این ظرفیت‌ها به جامعه جهانی است.

چین و ارتباط ویژه با خراسان
معصومی‌فر گفت: اقدام ویژه دیگری که در دستور کار قرار دارد، تشکیل کارگروه امام رضا(ع) در وزارت امور خارجه است که این موضوع نیز با تدبیر امیرعبداللهیان صورت گرفت. وظیفه این کارگروه این است که همه ظرفیت‌های فرهنگی و اقتصادی مرتبط را پای کار حرم مطهر امام رضا(ع) بیاوریم؛ چرا که محب امام هشتم(ع) در دنیا کم نیستند و باید موانع و مشکلات را کنار بزنیم.
وی افزود: با لغو روادید اخیر، اکنون با حدود 50 تا 60 کشور لغو روادید یک‌طرفه یا دوطرفه داریم و پیگیر صدور روادید زیارت در فرودگاه بین‌المللی شهید هاشمی‌نژاد هم هستیم.
رئیس نمایندگی وزارت امور خارجه در خراسان رضوی اظهار کرد: وزارت امور خارجه به تازگی به تمامی سفیران ابلاغ کرده که تا پیش از عزیمت به کشور محل خدمت، به مشهد بیایند و ضمن زیارت، به شناخت ظرفیت‌های این استان بپردازند و سپس به مقصد مورد نظر بروند. چند روز پیش، خدمت تولیت آستان قدس رضوی رسیدیم و از طرح ایجاد شده استقبال و بیان کرد تمامی ظرفیت‌های آستان قدس رضوی در این مسیر به کار گرفته خواهد شد.
معصومی‌فر ادامه داد: در حوزه تکنولوژی‌های روز و حضور سرمایه‌گذار‌ان خارجی هیئت‌هایی که به تهران می‌آیند، سعی کرده‌ایم هیئت‌ها به مشهد بیایند تا سرمایه‌گذاری‌های خارجی در این استان ایجاد شود.

خبرنگار: عقیل رحمانی