دوری از اندیشه امام(ره) کشور را وابسته می‌کند

بازخوانی خط تحریف امام(ره) در گفت‌وگو با مسعود رضایی، پژوهشگر تاریخ معاصر

دوری از اندیشه امام(ره) کشور را وابسته می‌کند


​​​​​​​رهبر معظم انقلاب اسلامی سال گذشته در مراسم ارتحال امام خمینی(ره) سخنان مهمی در خصوص بنیان‌گذار کبیر انقلاب اسلامی مطرح کردند که یک بخش از آن سخنان توصیه‌هایی به فعالان انقلابی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی بود. یکی از توصیه‌های رهبری این بود که «نگذارید یاد امام در جامعه کمرنگ بشود. همان‌طور که گفتم، امام روح این انقلاب است؛ نگذارید یاد امام را کمرنگ کنند، نگذارید امام را تحریف کنند». علاوه بر این، بیت‌الغزل یا ترجیع‌بند فرمایشات ایشان رجوع به اندیشه حضرت امام(ره) و توجه به انگشت اشاره امام که راهنما و راهبر است، بود. اما در خصوص تحریف امام خمینی(ره) باید گفت حضرت امام و اندیشه‌های ایشان مانند همه اندیشه‌های بلند و آموزه‌های بزرگ در معرض و دستخوش تحریف است. این تحریف‌ها گاهی به‌خاطر ندانم‌کاری‌های دوستان و برداشت‌های غلط صورت می‌گیرد. البته عمده تحریف‌ها به دلیل دشمنی و غرض‌ورزی با امام(ره) و اندیشه‌های ایشان است. آن‌ها آگاهانه دست به تحریف اندیشه‌های امام(ره) می‌زنند. برای فهم بهتر چیستی و چرایی «تحریف امام» با مسعود رضایی، عضو دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران و تاریخ‌پژوه انقلاب اسلامی به گفت‌وگو نشسته‌ایم که در ادامه آن را مطالعه می‌کنید. 

انطباق مشی امام خمینی(ره) با اسلام ناب محمدی 
مسعود رضایی، کارشناس و پژوهشگر مسائل تاریخی و سیاسی و عضو دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران در گفت‌وگو با ما درباره تحریف خط امام(ره) گفت: با توجه به اینکه شخصیت امام خمینی(ره) روحانی، دینی و آشنا به اصول اسلامی است، خط ایشان نیز منطبق و برگرفته از اسلام ناب محمدی است. وی با بیان اینکه می‌توان شاخصه‌هایی را برای خط امام(ره) بر اساس سیره عملی و سخنان ایشان ترسیم کرد، افزود: نخستین شاخصه تفکر ایشان به لحاظ مبنای سیاسی که داشتند بحث ولایت فقیه است. این پژوهشگر مسائل تاریخی و سیاسی اظهار کرد: امام خمینی(ره) اعتقاد راسخ داشتند اسلام دین دارای ظرفیت اداره امور کشور و جهان است، بنابراین طبیعی است باید فردی در رأس این حاکمیت باشد که آگاهی کامل دینی داشته و بتواند بر مبنای اصول و ضوابط دینی، جامعه را اداره کند. وی افزود: با استفاده از آیات و روایات مختلف، این مسئولیت بر عهده پیامبر(ص) و ائمه اطهار(ع) گذاشته شده و پس از آن، مسئولیت نظام سیاسی بر عهده فقهای دارای شرایط و ولی‌فقیه است.
عضو دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران ادامه داد: شاخصه اعتقاد به ولایت فقیه در تفکر امام(ره) بسیار بارز و غیرقابل انکار است و ایشان در طول عمر خویش به انواع مختلف در نظریات و سیره عملی خود این بحث را مطرح کردند. مثلاً در سال 1341 که به شاه نصیحت کردند دست از وابستگی و ضدیت با اسلام بردارد، این‌ها مبتنی بر نظریه ولایت فقیه بوده است.

نظریه ولایت فقیه در مقابل تفکر خودکامگی 
وی افزود: وقتی نصیحت‌های امام(ره) به خودکامگان وقت نتیجه‌بخش نیست و شاه به مسیر غلط وابستگی ادامه می‌دهد، امام خمینی(ره) در سال 1348 نظریه ولایت فقیه را در دروس خارج فقه خود مطرح می‌کنند و مکتوب می‌شود و به صورت کتاب در اختیار علما و سیاستمداران قرار می‌گیرد. رضایی تصریح کرد: در طول دوران اوج گرفتن نهضت انقلابی مردم ایران و پیروزی انقلاب اسلامی، امام خمینی(ره) در جایگاه ولایت فقیه، اداره امور کشور را برعهده می‌گیرند و در سخنرانی و مکتوبات و حتی وصیت‌نامه خود بر ولایت‌فقیه تأکید دارند.
وی با اشاره به اینکه هر فردی که به هر نحوی بخواهد این نظریه را مورد خدشه قرار دهد و تحلیل‌های انحرافی از آن داشته باشد و منکر ولایت فقیه شود در خط امام(ره) قرار ندارد، افزود: امام خمینی(ره) بر استقلال ایران اسلامی تأکید فراوان دارند و از ابتدا یکی از دلایل مخالفت با شاه همین وابستگی رژیم پهلوی و فراهم ساختن سلطه بیگانه بود؛ امام(ره) بر اساس قاعده نفی سبیل که کافران نباید بر مسلمین سلطه و حاکمیت داشته باشند، با رویه رژیم پهلوی مخالفت می‌کردند.
این پژوهشگر مسائل تاریخی و سیاسی خاطرنشان کرد: امام خمینی(ره) اعتقاد داشتند ملت ایران توانایی حفظ استقلال خودش را دارد و اگر رژیم مشروعی سر کار باشد، می‌تواند استقلال کشور را حفظ کند. وی افزود: شاهد هستیم گاه حتی افرادی که خودشان را پیرو خط امام(ره) می‌دانند تحلیل‌هایی از دیدگاه ایشان بیان می‌کنند که این شاخصه‌ها را دربرندارد و تعابیر و تعاریفی از ولایت فقیه صورت می‌گیرد که با شاخصه‌های امام(ره) منطبق نیست و افراد، نظریات جدیدی وضع می‌کنند و آن را به ایشان نسبت می‌دهند.

فرصت‌طلبان چگونه منکر ولایت فقیه شدند؟ 
عضو دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران گفت: ولایت فقیه در نظر امام(ره) از مسئولیت‌ها و اختیاراتی برخوردار است که در نظریات افراد دیگری که عنوان می‌شود، می‌بینیم آن دیدگاه‌ها را در نظر ندارند؛ بنابراین امام در دی ماه 1366 در پیام مهمی حوزه اختیارات ولایت فقیه را تبیین می‌کنند. وی افزود: در همان زمان شاهدیم افرادی که معروف به طیف چپ بودند حمایت بسیار شدیدی از نامه و محتوای نامه امام(ره) داشتند و دیدگاه‌های این افراد در حمایت از ولایت فقیه کاملاً مشخص و مستند است، ولی همین طیف پس از دوران امام(ره) تغییر رویکرد داشتند. رضایی اظهار کرد: برخی که خودشان را پیرو خط امام(ره) معرفی می‌کردند از این دیدگاه امام فاصله گرفتند. این نوعی حرکت فرصت‌طلبانه بود و پس از رحلت امام خمینی(ره) از تابلو خط ایشان استفاده سیاسی و در عین حال نظریه امام خمینی(ره) را دچار تحریف کردند که این کار صادقانه محسوب نمی‌شود.
وی با اشاره به اینکه هر کسی با هر گرایش سیاسی که خودش را پیرو خط امام(ره) می‌داند باید به شاخصه‌های فکری ایشان، مانند ولایت فقیه پایبند باشد، افزود: همه باید دیدگاه‌های امام(ره) را بدانند و در نظر قبول داشته و در عمل در پی تحقق آن باشند؛ البته در عمل شاید مشکلاتی وجود داشته باشد. این پژوهشگر مسائل تاریخی و سیاسی با بیان اینکه امام(ره) بر رسیدگی به محرومان و تحقق عدالت اجتماعی تأکید داشتند، ادامه داد: در این مسیر اگر پیرو خط امام(ره) هستیم باید برای تحقق عدالت اجتماعی گام برداریم، هر چند شاید به وضعیت ایده‌آل نرسیم.
وی افزود: در دوران امام(ره) نیز موضوع عدالت اجتماعی دنبال می‌شد، هرچند برای رسیدن به وضع مطلوب مشکلاتی وجود دارد. از سویی در وصیت‌نامه امام(ره) بر مسئله خوداتکایی، خودباوری و خودکفایی تأکید می‌شود، چراکه زمینه استقلال واقعی را فراهم می‌کند.
عضو دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران تصریح کرد: باید در حوزه عمل، به ظرفیت‌های کشور و دشمنی‌های صورت گرفته و آنچه می‌تواند مانع تحقق کامل اهداف شود توجه داشته باشیم؛ همچنین باید به خط امام(ره) اعتقاد داشته باشیم، اگر مسئولان به «ما می‌توانیم» و «مقاومت» اعتقاد نداشته باشند طبیعتاً از حوزه خط امام(ره) خارج شده‌اند. 
وی افزود: برخی مسئولان در مقام نظری در زمینه استقلال و خودباوری دچار تردید و تجدیدنظر شده‌اند؛ معلوم است این افراد  در پی آن مسئله نیستند و به این نتیجه رسیده‌اند که جز با سازش از موضع تسلیم چاره‌ای نداریم؛ این، انحراف اصولی و اساسی از خط امام(ره) است.

خط تحریف امام(ره) از چه مسیری می‌گذرد؟ 
رضایی با بیان اینکه تحریف خط امام(ره) کشور را از مسیر عزت، استقلال و قدرتمندی دور خواهد کرد، خاطرنشان کرد: شاهدیم برخی از این نظریات توسط دولتمردان در امور کشور دخالت داده شده و کشور از مسیر استقلال‌طلبی خود منحرف شده است. وی افزود: ایران با حضور رهبری معتقد به خط امام(ره) هرگز اجازه نداد این تغییرات اثرات جدی بر کشور بگذارد، هر چند برخی از اختلالات را در امور سیاست خارجی، اقتصادی و عدالت اجتماعی کشور شاهدیم اما با هدایت رهبر معظم انقلاب، کشور از مسیر انقلاب اسلامی دور نشده است.
پژوهشگر مسائل تاریخی و سیاسی گفت: در بیان کلی می‌توان گفت اگر از شاخصه‌های امام(ره) دور شویم کشور به مسیر وابستگی و ضعف در برابر بیگانگان خواهد افتاد و از خودکفایی دور می‌شویم. وی افزود: مشکلات در کشور قابل انکار نیست اما به واسطه تفکر امام(ره) امروز کشور ایران در زمینه‌های مختلف نظامی، پزشکی، سیاست خارجی و فرهنگی به توانمندی‌های بالایی دست پیدا کرده است. عضو دفتر مطالعات و تدوین تاریخ اظهار کرد: امروز خدا را شاکریم رهبر معظم انقلاب ادامه‌دهنده راستین و واقعی خط امام خمینی(ره) هستند و سخنان ایشان استمرار خط امام(ره) است و در واقع برای ادامه مسیر امام(ره) باید در مسیر تعیین‌شده رهبر فرزانه انقلاب حرکت کنیم و همه همدل و همراه باشیم.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه