قاتل و وحشی

نخستین دادگاه سرکرده گروهک تروریستی الاحوازیه برگزار شد

قاتل و وحشی

نخستین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده حبیب فرج‌الله چعب ملقب به حبیب اسیود، سرکرده گروهک تروریستی «حرکت النضال» روز گذشته در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب اسلامی با قضاوت قاضی افشار و حضور وزیری نماینده دادستان و جمعی از خانواده شهدای حوادث تروریستی برگزار شد. به گزارش مهر، در ابتدا وزیری نماینده دادستان تهران ضمن تفهیم اتهام به متهم گفت: حبیب اسیود متولد ۵۲ شاغل در اداره کار سوئد، اهل خوزستان که از آذر ۱۳۹۹، بازداشت شده است. نماینده دادستان، با بیان اینکه متهم دارای سابقه کیفری است، افزود: حسب اقاریر متهم و ادله موجود، مشارالیه متهم است به افساد فی‌الارض از طریق تشکیل و اداره گروهکی به نام حرکت النضال موسوم به الاحوازیه و طراحی عملیات متعدد تخریب اموال عمومی و انجام چندین عملیات بمب‌گذاری در اماکن مختلف اهواز. وی افزود: عملیات بمب‌گذاری در فرماندهی اهواز، بمب‌گذاری در سازمان مدیریت و برنامه اهواز، بمب‌گذاری در اداره مسکن و شهرسازی اهواز، بمب‌گذاری در اداره محیط زیست اهواز، بمب گذاری در انتقال نفت و برنامه ریزی به جهت بمب‌گذاری در دادگستری اهواز از جمله اتهامات متهم است.
وزیری ادامه داد: گروهک «حرکه النضال العربی لتحریر الاحواز» هسته‌های اولیه خود را به سرکردگی «حبیب وبگان» تشکیل و کار خود را آغاز کرد. این گروهک تروریستی از سال ۸۴ بمب‌گذاری‌های متعددی انجام داده است. همچنین جاسوسی و اقدام علیه امنیت عمومی و ملی، تخریب، حمله مسلحانه، سرقت مسلحانه و خریداری، حمل و نگهداری سلاح گرم که منجر به شهادت و مجروحیت بیش از ۷۴ نفر از شهروندان اهوازی شده از دیگر اتهامات متهمان است. وی افزود: عاملیت عملیات تروریستی با همکاری‌های مالی عربستان بوده و باوجود اعلان قرمز تاکنون اقدامی از سوی کشورهای عربی و اروپایی برای تحویل دادن متهمان صورت نگرفته است و فرماندهان تیم‌های تروریستی به صورت متناوب در بین کشورهای مذکور در حال تردد هستند.
نماینده دادستان تصریح کرد: در همین راستا گروهک مذکور در شهریور ۹۷ در مراسم گرامیداشت هفته دفاع مقدس تعدادی از شهروندان را مورد تهاجم قرار داده که این موضوع منجر به شهادت ۲۵ نفر و زخمی شدن ۷۰ نفر از جمله یک کودک شد. سخنگوی گروهک همان موقع اعلام کرد عملیات کار آن‌ها بوده است. وی به تجهیزات کشف شده از گروهک مذکور اشاره کرد و گفت: ۱۵۰ کیلو مواد منفجره تی ان تی، بمب ساعتی، دو عدد بمب دست ساز، چهار قبضه سلاح تاشو، دو قبضه کلت و اسلحه، چهار عدد تایمر الکترونیکی، ۵۴ عدد چاشنی، ۱۲ سوئیچ فعال کننده و تعدادی لباس نظامی از متهمان کشف شده است.
نماینده دادستان به اهم اقدامات گروهک در خارج و داخل کشور هم اشاره کرد و گفت: راه‌اندازی تجمعات و اغتشاشات مختلف در سطح خوزستان از دیگر اقدامات گروهک است. همچنین انتشار فیلم‌های آتش سوزی اماکن عمومی، ترویج وهابیت و غیره از دیگر اتهامات گروهک در قالب این شبکه تلویزیونی است. در ادامه قاضی افشاری ضمن مشورت با مستشاران دادگاه گفت: از نظر هیئت قضات برگزاری دادگاه در جلسه فعلی به همین میزان از قرائت کیفرخواست بسنده می‌شود و به منظور حفظ شرایط مستعد برای دفاع از سوی متهم، جلسه به زمان دیگری موکول می‌شود که زمان آن متعاقباً اعلام خواهد شد.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه