دل روی دل گذاشتند نه خشت روی خشت

روایت خادمان رسانه‌ای امام رضا(ع) از ساخت گنبد آستان حسینی در ستاد بازسازی عتبات عالیات استان کرمان

دل روی دل گذاشتند نه خشت روی خشت

اذان ظهر می‌شود و همه خادمان رسانه‌ای امام رضا(ع) زیر خیمه مزین به نام امام حسین(ع) در ستاد بازسازی عتبات عالیات نمازجماعت می‌خوانند و پس از آن وارد فضای ساخت گنبد می‌شوند.

سازه اصلی گنبد پیش از این به کربلای معلی منتقل شده و اکنون سازه‌ای که قرار است در رأس قرار بگیرد و پرچم سرخ حسینی بر آن نصب شود مراحل پایانی کار را در کرمان طی می‌کند.
خادمان رسانه‌ای امام رضا(ع) با دیدگانی اشکبار سراغ این سازه می‌روند و یک دل سیر آن را لمس و پای آن گریه می‌کنند، کجا چنین موقعیتی دست می‌دهد که رأس گنبد حرم مطهر یکی از ذوات مقدسه را بتوانی زیارت کنی؟ حتماً که نام این زائران در حافظه تاریخی گنبد نیز می‌ماند.
آخرین و اصلی‌ترین بخش این بازدید، فضای کاملاً متفاوت و مقدسی است که همه برای ورود به آن لحظه‌شماری می‌کنند؛ در که گشوده می‌شود، همه رعایت ادب می‌کنند، یکی از خبرنگاران می‌گوید اینجا دیگر جای تعارف نیست، جای سبقت است؛ والسابقون السابقون.
وارد که می‌شوی همه وجودت مشحون از عطر دل‌انگیزی می‌شود که آن را فقط در خودِ خودِ حرم می‌توانی تجربه کنی؛ خادمان رسانه‌ای امام رضا(ع) که اختیار از کف داده‌اند خیلی زود هق‌هق گریه‌هایشان فضا را پر می‌کند.
هر کسی گوشه‌ای با امام خود نجوا می‌کند؛ «أَلسَّلامُ عَلی مَنْ جَعَلَ اللهُ الشّـِفآءَ فی تُرْبَتِهِ، سلام بر آن کسی که خداوند شفا را در خاک قبر او قرار داد».
دلدادگان امام رضا(ع) توان دل بریدن از اتاق تربت را ندارند، اتاقی که نمونه‌هایی از خاک و آب کربلا در آن نگهداری می‌شود و پته‌های دست‌دوز بانوان کرمانی که برای قبر نورانی امام(ع) دوخته شده است.
حالا خادمان رسانه‌ای امام رضا(ع) جان دوباره‌ای گرفته‌اند و با نیروی معنوی جدیدی که از این مکان مقدس به آنان تزریق شده، برای ادامه مسیری که در آن قرار دارند مصمم‌تر و امیدوارتر هستند؛ امیدوار به اینکه امام رضایی‌ها در صف امام حسینی‌ها هم قرار بگیرند.
این‌ها روایتی از آخرین مرحله از یک تجربه معنوی رسانه‌ای خادمان رسانه‌ای امام رضا(ع) در بازدید از ستاد بازسازی عتبات عالیات استان کرمان است که در آن، آخرین مراحل اجرای پروژه گنبد مطهر حسینی در حال انجام برای انتقال به آستان حسینی است. آنچه می‌خوانید مشروح گزارش این بازدید به روایت خادمیاران رسانه‌ای امام رضا(ع) و گفت‌وگو با رسول فتحی، مدیر فرهنگی و امور مواکب ستادبازسازی عتبات عالیات استان کرمان به نقل از خبرگزاری شبستان است.

بدون خواست ائمه(ع) هیچ اتفاقی نمی‌افتد
«عملیات راه‌اندازی ستاد بازسازی عتبات عالیات به ابتکار شهید حاج قاسم سلیمانی رقم می‌خورد. اولویت نخست، رفع فرسودگی و بازسازی اعتاب مقدسه بوده است» این را مدیر فرهنگی و امور مواکب ستاد بازسازی عتبات عالیات استان کرمان می‌گوید و ادامه می‌دهد: شرایط نابسامان سازه حرم مطهر حسینی منجر به آغاز عملیات بازسازی شد که این عملیات پروژه‌های مختلفی را دربرمی‌گیرد.
رسول فتحی اضافه می‌کند: در نخستین اقدام، سنگ‌کاری اطراف ضریح مطهر انجام و سپس صحن مسقفی به حرم اضافه شد که ایران در بخشی از آن نقش داشت.
در مرحله بعد نکته حائز اهمیتی که موجب شد ستاد بازسازی عتبات عالیات استان کرمان ورود کند، فرورفتگی گنبد حرم مطهر امام حسین(ع) بود که پیشنهاد تولیت حرم مطهر، بالا آوردن گنبد فعلی بود و چند پیش‌شرط هم داشتند از جمله اینکه حائر حسینی تغییر نکند، گنبد فعلی نیز بماند.
فتحی پیش از آنکه بقیه ماجرا را شرح بدهد؛ نکته مهمی را متذکر می‌شود: ما یک باوری داریم و آن اینکه در دستگاه ائمه(ع) بدون خواست ایشان هیچ اتفاقی نمی‌افتد؛ کوچک‌ترین اتفاقی را هم که متصور هستید و ما با تک‌تک مصادیق آن مواجه شدیم همه به خواست خود ائمه(ع) است.
وی با اشاره به اینکه برای اجرای پروژه گنبد مطهر حسینی نام کشورهای مختلفی مطرح بود و پیشنهاد اصلی این بود گنبد فعلی مرتفع شود نه اینکه گنبد جدیدی ساخته شود‌، تصریح می‌کند: در نهایت اما طی ماجرایی به عنایت حضرت زهرا(س) یکی از علمای لبنان در عالم رویا حضرت را مشاهده می‌کند که قنداقه طفلی را به آیت‌الله بهجت می‌دهند و می‌فرمایند از این طفل نگهداری کن و به این ترتیب اجرای این پروژه به ایرانی‌ها(استان کرمان) واگذار می‌شود.

هزینه‌هایی که به عنایت امام حسین(ع) جور می‌شوند
مدیر فرهنگی و امور مواکب ستادبازسازی عتبات عالیات استان کرمان با اشاره به فرسودگی سازه داخل گنبد که پابرجایی آن در هیچ مهندسی نمی‌گنجد، می‌گوید: ستادبازسازی عتبات عالیات شروع به لاغرسازی و مقاوم‌سازی چهار ستون اطراف حرم کرد تا فضای زیارتی اطراف ضریح مطهر در ایام اربعین حسینی افزایش یابد.
مقاومت ستون‌ها پیش از آن ۲۰کیلوگرم بر یک سانتیمترمکعب بود اما در پایان اجرای پروژه به هزار کیلو بر سانتیمتر مکعب رسید در حالی‌که در شرایط عادی 800کیلو برای مقاومت کفایت می‌کند اما ما(برای اطمینان خاطر) دست بالا گرفتیم و 60درصد حجم ستون‌ها را نیز کم کردیم.
فتحی ادامه می‌دهد: برای افزایش مقاومت، ستون‌ها و سقف‌ها را با کابل فشرده کردیم؛ این نوع مهندسی فقط در سدسازی استفاده می‌شود و ما دقیقاً همین فناوری را در ستون‌های اطراف ضریح مطهر به‌کار بردیم.
وی با بیان اینکه برای این امر کابل خاصی مدنظر مهندس سازه بود و در کل ایران فقط یک نفر این کابل را داشت که چند سال پیش از آن وارد کرده بوده و در انبار او مانده بود، می‌گوید: اینکه گفتم همه چیز به خواست خود ائمه(ع) است، یکی همین مورد است.
مسئله جالب دیگری را برایتان بگویم؛ در اجرای پروژه نیازمند شن مخصوصی بودیم. تقریباً کل شن‌های کشور را برای آزمایش به کربلا بردیم اما تنها شنی که سازگار بود مربوط به معدن گلومک جوپار(اطراف کرمان) بود که معدن‌کار آن از سال 94 تاکنون همه شن‌هایی را که لازم داشتیم تبرعی اهدا کرده و ریالی بابت آن پول نگرفته است.
وی در زمینه عنایت امام حسین(ع) در جریان اجرای پروژه مهم لاغرسازی و مقاوم‌سازی ستون‌های اطراف ضریح مطهر تصریح می‌کند: پیش از اجرای پروژه، روزی نوه یکی از علمای بزرگ به زیارت امام حسین(ع) می‌رود و از موضوع مطلع می‌شود.
فتحی ادامه می‌دهد: او به رئیس ستادبازسازی عتبات عالیات استان کرمان مراجعه می‌کند و می‌گوید هزینه هر ستون چقدر می‌شود؟ وقتی متوجه می‌شود هزینه هر یک حدود 5-4میلیارد تومان است، می‌گوید من آن را پرداخت می‌کنم که رئیس ستاد عتبات کرمان پاسخ می‌دهد خیلی‌ها از این قول‌ها دادند.
نوه آن علامه اما هزینه هر چهار ستون را پرداخت کرد و می‌گوید ارث مادری است؛ این‌گونه شد که پیش از آغاز عملیات به عنایت خود امام حسین(ع) کل هزینه یک‌جا تأمین شد.

همه هزینه‌های این پروژه، مردمی است 
مدیر فرهنگی و امور مواکب ستاد بازسازی عتبات عالیات استان کرمان در خصوص اجرای پروژه گنبد حرم مطهر حسینی(ع) هم با این توضیح که گنبدی با وزن هزار و ۲۰۰ تن باید روی مصالحی سوار باشد که خودش را حفظ کند؛ اضافه می‌کند: قبلاً از اَلوارهای چوبی استفاده می‌شد؛ هزار تن خاک را از پشت بام حرم مطهر خاک‌برداری کردیم و به الوارهای چوبی رسیدیم که همه آن‌ها پوسیده بود و در واقع گنبدی با این وزن بین زمین و آسمان بود که این صرفاً به عنایت خود حضرت امکان‌پذیر است.
وی با اشاره به اینکه در حال حاضر دو گنبد روی هم سوار هستند و گنبد جدید ساخته شده در کرمان با ارتفاع 21.5 متر روی این دو گنبد قرار می‌گیرد، می‌گوید: قطر گنبد جدید 1.5 برابر گنبد فعلی است و ارتفاع آن حدود هفت متر بیشتر است و اولین گنبد صنعتی‌ساز شده با آخرین اصول مهندسی است که همه مسائل پدافند غیرعامل نیز در آن لحاظ و مقاومت آن تا 500 سال تضمین شده است.
فتحی در خصوص خشت‌هایی که قرار است روی گنبد جدید نصب شود، توضیح می‌دهد: این خشت‌ها که 15هزار عدد است از جنس مس با روکشی از طلاست که مس‌کاری آن در استان کرمان انجام شده و فقط ریزه‌کاری‌ها و خطاگیری‌های آن در حال انجام است.
وی با بیان اینکه طلاکاری خشت‌ها در کربلا انجام می‌شود و ۶۰درصد خشت‌ها که طلاکاری شدند، عملیات نصب سومین گنبد حرم مطهر امام حسین(ع) آغاز می‌شود، خاطرنشان می‌کند: همه هزینه‌های این پروژه مردمی است و هیچ بودجه خاص دولتی و حکومتی در آن دخیل نشده است.
مدیر فرهنگی و امور مواکب ستادبازسازی عتبات عالیات استان کرمان اضافه می‌کند: نذورات مردمی هم متفاوت است؛ از مددجوی کمیته امداد گرفته که پس از حضور در این کارگاه آن‌قدر متحول شده که گوشواره دخترش را درآورده و اهدا کرده تا آن خارجی که ۵هزار یورو فرستاده است و یا پروفسور قهرمانی پدر خاک‌شناسی ایران که تبرعی وارد پروژه شد‌.
وی هزینه تمام شده هر خشت طلا را حدود 3میلیون تومان اعلام و بیان می‌کند: برای مبالغ بالای 700هزار تومان سند افتخار و مشارکت در تهیه خشت طلا اعطا می‌کنیم؛ برای جلب مشارکت‌ها هم تبلیغات خاصی نداریم و خود مردم مراجعه می‌کنند زیرا به‌شدت مخالف شیوه‌های غلط جمع‌آوری نذورات هستیم و عزت کار را زیرسؤال نمی‌بریم.
فتحی با بیان اینکه پروژه اتصال سرداب‌های حرم مطهر حسینی در طبقه منفی یک حرم نیز به کرمانی‌ها واگذار شد، می‌گوید: زمین کربلا و به‌ویژه حرمین مطهر امام حسین و ابوالفضل العباس(ع) به دلیل حضور آب در گرداگرد حرم‌ها در سازه ساختمانی خلل ایجاد می‌کند که به لطف امام حسین(ع) ما به فناوری‌ای دست پیدا کردیم که با ایجاد آب‌بندی، عملیات ساخت وساز را انجام می‌دهیم.
وی با بیان اینکه اتصال چهار سرداب به یکدیگر آن هم بدون ایجاد ستون، در شرایط عادی که ساختمان فرسوده شده کار دشواری است، تصریح می‌کند: میزان لرزش سرداب‌ها در اربعین با حضور آن جمعیت میلیونی، 7.5 ریشتر ثبت شد اما محکم سر جای خود ایستاده است.

غربت‌زدایی از حرمین امامین عسکریین، از آرزوهای حاج قاسم بود
مدیر فرهنگی و امور مواکب ستادبازسازی عتبات عالیات استان کرمان از واگذاری پروژه عملیات اجرایی تل زینبیه و نیز ایوان صحن امام محمد باقر(ع) در حرمین شریفین جوادین به استان کرمان خبر می‌دهد و تصریح می‌کند: علاوه بر این در کاظمین نیز ریشه یکی از مناره‌ها را که انحراف پیدا کرده بود تقویت و درون آن پوسته بتنی ایجاد کردیم بدون اینکه کمترین آسیبی به گنبد و گلدسته وارد شود.
وی با اشاره به اینکه غربت‌زدایی از حرمین امامین عسکریین(ع) یکی از آرزوهای حاج قاسم بوده، تصریح می‌کند: مقاوم‌سازی این حرمین مطهر هم به استان کرمان پیشنهاد شد.
فتحی در پایان سخنان خود با اشاره به اینکه بعضی‌ها اعتراض می‌کردند چرا این همه هزینه صرف اعتاب مقدسه می‌شود در حالی‌که می‌تواند صرف نیازمندان شود، می‌گوید: این در حالی است که بیشترین توجه به مشارکت را همان مردم نیازمند دارند و علاوه بر این ما برای کمک به تولید داخلی همه مصالح مورد نیاز را از داخل کشور خریداری و نیروی انسانی را از ایران اعزام کردیم.
در تمام مدتی که فتحی صحبت می‌کند، تیم رسانه‌ای سرتا پا گوش است و برخی هم به آرامی اشک‌هایی را که بی‌اختیار بر گونه‌هایشان جاری می‌شود، پاک می‌کنند.
خادمان رسانه‌ای امام رضا(ع) و خادمان رسانه‌ای ستادعتبات عالیات استان کرمان در همین اتاق با هم قرار می‌گذارند از این پس ظرفیت‌های رسانه‌ای متقابل را برای نشر گسترده به‌کار بگیرند و همکاری کانون خادمان رسانه‌ای امام رضا(ع) با ستاد بازسازی عتبات استان کرمان در راستای اهداف و فعالیت‌های مشترک و ترویج فرهنگ و معارف اهل بیت(ع) انجام و  خدمات و دستاوردهای ستاد بازسازی در قالب تولیدات چندرسانه‌ای توسط خادمان رسانه‌ای امام رضا(ع) معرفی شود.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه