بازی برد-برد تهران در حاشیه دریای خزر

حضور راهبردی ایران در نشست آستاراخان

بازی برد-برد تهران در حاشیه دریای خزر

شهر آستاراخان ظرفیت بالای گردشگری، اقتصادی و ترانزیتی برای جمهوری اسلامی ایران دارد. فرصت گردشگری برای ایران و توسعه همکاری سیاسی، اقتصادی و فرهنگی میان تهران و مسکو از شرایط فوق‌العاده این بندر است.


​​​​​​​روح‌الله مدبر، کارشناس مسائل روسیه در گفت‌وگو با قدس درباره اهمیت این نشست و حضور ایران در بندر آستاراخان روسیه می‌گوید: اساس برگزاری اجلاس رسانه‌ای کاسپین در شهر آستاراخان روسیه، به تفاهم‌نامه رئیسان جمهور کشورهای ساحلی دریای کاسپین در سال 1394 بازمی‌گردد که در یکی از بندهای آن به ضرورت توسعه و تعمیق مناسبات رسانه‌ای کشورهای ساحلی کاسپین به منظور شناخت بی‌واسطه این ملت‌ها از همدیگر، تعمیق مناسبات همه‌جانبه و مقابله با تبلیغات یکسویه غرب برای اختلاف‌افکنی تأکید شده بود. 
وی با اشاره به اهمیت این شهر بندری برای جمهوری اسلامی ایران می‌افزاید: آستاراخان یکی از مهم‌ترین شهرهای بندری دریای کاسپین با 
14 بندر بزرگ فعال و بزرگ‌ترین بارانداز ترانزیتی است که دارای بزرگ‌ترین شبکه ریلی و زیرساخت‌های توسعه یافته حمل و نقل جاده‌ای است. به همین منظور از حدود دو دهه پیش نیز سرکنسولگری ایران در این استان ایجاد شده است. او در ادامه می‌گوید: البته ایران نیز در بندر سالیانکای این استان سهم حدود 50درصدی دارد و به عبارتی این منطقه راهبردی برای همه کشورهای ساحلی به خصوص ایران از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار است. کارشناس مسائل روسیه درباره تعمیق روابط تهران و مسکو از طریق این بندر می‌افزاید: این بندر یکی از اهداف مهم و راهبردی برای جمهوری اسلامی ایران است، این شهر زمینه‌های گردشگری زیادی دارد و ایران می‌تواند با این بندر خط گردشگری دریایی ایجاد کند و در مراتبی رونق دهد، این کار بازی برد- برد برای تهران و مسکو لحاظ خواهد شد. مدبر در پایان اظهار می‌کند: امروز شناخت دو ملت ایران و روسیه از یکدیگر امری ضروری است که از طریق دیپلماسی‌های عمومی و شخصیت‌های غیردولتی که قابلیت نزدیکی به اذهان ملت‌ها را دارند بسیار حائز اهمیت است. ما می‌توانیم از زمینه اقتصادی این بندر استفاده کنیم؛ چراکه بزرگ‌ترین مرکز کشتی‌سازی روسیه در منطقه لوتوس در این بندر قرار گرفته و حتی می‌توان در گشت‌های فراسرزمینی نیز بهترین بهره را از شهر ساحلی آستاراخان برد.

خبرنگار: سیدحسین حسینی

برچسب ها :
ارسال دیدگاه