خدمت به مردم، خلاصه زندگی ائمه اطهار(ع) است

تولیت آستان قدس رضوی در دیدار استادان دانشگاه علوم پزشکی مشهد:

خدمت به مردم، خلاصه زندگی ائمه اطهار(ع) است

تولیت آستان قدس رضوی در دیدار استادان دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: «خدمت به مردم» خلاصه زندگی ائمه اطهار(ع) است.


به گزارش آستان‌نیوز، حجت‌الاسلام والمسلمین احمد مروی در دیدار استادان دانشگاه علوم پزشکی مشهد که به مناسبت آغاز سال تحصیلی جدید با حضور رئیس این دانشگاه در تالار ولایت حرم مطهر امام رضا(ع) انجام شد، ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای عرصه سلامت، فرا رسیدن سال تحصیلی جدید را به تمامی دانشگاهیان، استادان، دانشجویان و تلاشگران عرصه علم و دانش تبریک گفت و با اشاره به پیشرفت‎های علمی کشور، اظهار کرد: پیش از انقلاب، کشور در عرصه‌های مختلف پزشکی با مشکلات عدیده روبه‌رو بود و اغلب پزشکان کشور، هندی یا بنگلادشی بودند و مردم به اجبار برای معالجه بیماری‌های حتی ساده خود آن‌هایی که توان مالی داشتند به خارج از کشور و آن‌هایی که توانایی نداشتند از بین می‌رفتند، اما امروز حاذق‌ترین، دانشمندترین و متخصص‌ترین پزشکان را در سراسر کشور داریم که پاسخگوی تمام نیازهای درمانی کشور هستند.وی با بیان اینکه پیشرفت‎های علمی کشور ما به مذاق دشمنان خوش نمی‌آید بنابراین سعی می‌کنند دانشمندان و جوانان مستعد را از ما بگیرند، عنوان کرد: عده‎ای گلایه دارند، کمبودها و مشکلاتی وجود دارد که برخی بحق و برخی ناحق است اما این دلیل نمی‌شود که اجازه دهیم دشمنان، کشور ما را از نخبگان و دانشمندان تهی کنند. تولیت آستان قدس رضوی افزود: ممکن است در برخی کشورهای خارجی امکانات و درآمد بیشتری وجود داشته باشد اما نباید تنها به خود نگاه کنیم؛ اینکه انسان استعداد، هوش و توانایی درس خواندن و تبدیل شدن به پزشکی حاذق را دارد؛ نعمت، استعداد و لطفی الهی است که شکر آن در گرو فراموش نکردن هموطنان خود است. وی ابراز کرد: دانشجویان عموماً نسبت به سخن استادان خود گوش شنوا دارند، ارتقا و تقویت روحیه خدمت به مردم، وطن‌پرستی و نوع‌دوستی و تشویق آن‌ها برای خدمت به کشور از جمله رسالت‌های استادان دانشگاه‌هاست. حجت‌الاسلام والمسلمین مروی گفت: اگر نابسامانی در جایی وجود دارد راهش خالی کردن زمینه و رفتن نیست؛ باید ایستاد، مقاومت کرد و مشکل را اصلاح و برطرف کرد.
خدمت به خلق ملموس‌ترین عبادتِ اجتماعی در سیره ائمه اطهار(ع)
تولیت آستان قدس رضوی در بخش دیگری از سخنان خود خدمت به خلق را یکی از شاخصه‎های زندگی ائمه معصومین(ع) دانست و اظهار کرد: اگر بخواهیم چکیده زندگی ائمه اطهار(ع) را در یک عبارت خلاصه کنیم، آن «خدمت به مردم» است؛ خدمت به خلق در رأس سیره و سخن تمامی امامان معصوم(ع) بوده، حال گاهی این گره‌گشایی از گرفتاری خلق در قالب رسیدگی به نیازمندان و فقیران و گاهی به صورت هدایت بوده است.
وی خدمت به خلق را روشن‌ترین و ملموس‌ترین عبادتِ اجتماعی در سیره عبادی ائمه اطهار(ع) دانست و تصریح کرد: حضرات معصومین(ع) همواره عمل احسن را انجام می‌دادند، بنابراین همواره رسیدگی به مردم، فقیران و نیازمندان را بر عبادت‌های مستحبی مقدم می‌دانستند که این خود به معنای «عمل احسن» بودن خدمت به خلق است. حجت‌الاسلام والمسلمین مروی عنوان کرد: خداوند متعال تمام بندگان خود را دوست دارد، از این رو خدمت به مخلوقات خداوند از راه‎های مؤثر قرب الهی و یکی از بسترهای کسب رحمت‌ الهی است، بنابراین یکی از ویژگی‌های برجسته تمام انبیا و اولیای الهی و صالحان، رسیدگی و کمک به خلق خدا بوده است. 

پزشکی از بهترین بسترهای خدمت به خلق است
تولیت آستان قدس رضوی فرصت کمک به مردم را یک نعمت و توفیق الهی خواند و تصریح کرد: جامعه پزشکی بهترین فرصت برای بهترین کمک‌ها به مخلوقات خداوند را در اختیار دارند؛ چه خدمتی بالاتر از بازگرداندن سلامتی و برطرف کردن درد و رنج و بیماری از تن یک انسان؟
وی  گفت: صحت و سلامتی از بزرگ‌ترین نعمت‌های خداوند است که جایگاه واقعی آن زمانی احساس می‌شود که انسان آن را از دست بدهد و گرفتار بیماری شود بنابراین اهمیت و ارزش کار پزشکان و جامعه سلامت در بازگرداندن این نعمت خدادادی به خلق بسیار والاست. 
حجت‌الاسلام والمسلمین مروی با تأکید بر اینکه حرفه پزشکی یک شغل نیست بلکه یک مسئولیت و تعهد انسانی است، عنوان کرد: ایرانیان در گذشته به پزشکان «حکیم» می‌گفتند، واژه «حكيم» دارای بار معنایی و معرفتی است، «حکیم» یکی از اسامی خداوند متعال و از نام‌های قرآن کریم است و نامیدن پزشکان با عنوان «حکیم» نشان‌دهنده عظمت این حرفه بوده که بیش از آنکه امری مادی باشد، امری معنوی و الهی است. تولیت آستان قدس رضوی حکیم خواندن اطبا در فرهنگ و تمدن گذشته ‌ایرانی را نشان از جایگاه رفیع، والا و شایسته‌ آن‌ها دانست و اظهار کرد: حکیم بار معنایی بسیاری دارد، حکیم به معنای صاحب حکمت بودن است و به افرادی اطلاق می‌شود که علم و عمل را توأمان دارند. 
گفتنی است در ابتدای این دیدار دکتر محمود شبستری، سرپرست دانشگاه علوم پزشکی مشهد و جمعی از استادان این دانشگاه به بیان دیدگاه‌ها و نقطه نظرات خود پرداختند. 

برچسب ها :
ارسال دیدگاه