سیمای مهدی‌موعود(عج) در سخن امیرالمؤمنین(ع)

سیمای مهدی‌موعود(عج) در سخن امیرالمؤمنین(ع)

نیمه ماه شعبان، میلاد موفور السرور حضرت مهدی موعود، امام زمان(عج) است. براساس روایات، هر کسی آن حضرت را نشناسد و بمیرد، به مرگ جاهلیت یعنی بدون اسلام، مرده است. پس بر همه منتظران آن حضرت لازم و واجب است حضرتش را بشناسند و با معرفت، منتظر ظهورشان باشند.


به همین مناسبت بر آن شدیم تا از قلم آیت‌الله‌العظمی کریمی جهرمی دامت برکاته در این باره بهره‌مند شویم و یادداشت اختصاصی معظم‌له درباره وصف حضرت امام زمان(عج) در سخنان امیرالمؤمنین(ع) را در اختیار خوانندگان عزیز و منتظران حضرت دوست، قرار دهیم.
السلام علیک یا بقیة الله في أرضه. در کلمات و سخنان ابوالائمة الطاهرین(ع) حضرت امیرالمؤمنین علی(ع) و اخبارات غیبی آن حضرت، نکات و مطالب گرانبهایی در وصف حضرت ولی‌عصر(ارواحنافداه) آمده است که در این نوشتار و فرصت کوتاه، تنها به یک نمونه از آن‌ها اشاره خواهیم کرد.
حضرت علی(ع) در خطبه 138 از نهج‌البلاغه، حضرت مهدی موعود(ارواحنافداه) را بدین‌گونه توصیف می‌کند:
«يَعْطِفُ الْهَوَی عَلَی الْهُدَی، إِذَا عَطَفُوا الْهُدَی عَلَی الْهَوَی؛ وَيَعْطِفُ الرَّأْيَ عَلَی الْقُرْآنِ، إِذَا عَطَفُوا الْقُرْآنَ عَلَی الرَّأْيِ... أَلَا وَفِی غَدٍ وَ سَیَأْتِی غَدٌ بمَا لَا تَعْرِفُونَ، یَأْخُذُ الْوَالِی مِنْ غَیْرِهَا عُمَّالَهَا عَلَی مَسَاوِئِ أَعْمَالِهَا، وَ تُخْرِجُ لَهُ الْأَرْضُ أَفَالِیذَ کَبدهَا، وَ تُلْقِی إِلَیْهِ سلْماً مَقَالِیدَهَا؛ فَیُرِیکُمْ کَیْفَ عَدْلُ السِّیرَةِ، وَ یُحْیِی مَیِّتَ الْکِتَاب وَ السُّنَّةِ»؛ مهدی موعود، خواسته‌‌ها را تحت‌الشعاع هدایت الهی قرار می‌دهد هنگامی که مردم، هدایت را به خواسته‌‌های خویش برمی‌گردانند و تحت‌الشعاع آن قرار می‌دهند و آن هنگام که مردم، قرآن را به رأی و خوسته‌‌های خود تفسیر کرده و به نظر خود برگردانند او آرا و نظرات خود را از قرآن برمی‌گیرد و تابع و پیرو آن قرار می‌دهد.
آن‌گاه می‌فرماید: آگاه باشید فردا (فردای مرکز حوادث‌) زمان جریان‌های ناشناخته، کسی بر شما حکومت خواهد کرد که از غیر خاندان حکومت‌هاست. او عمال و مدیران حکومت‌ها را بر اعمال بدشان کیفر خواهد داد، زمین میوه‌‌های دلش (طلا و نقره‌‌ و معادنش) را برای او خارج و کلیدهایش را تسلیم وی خواهد کرد و آن وقت عدالت‌گستری و روش پیامبر(ص) در عدالت را به شما نشان خواهد داد و کتاب و سنت را که پیش از او به صورت مرده بی‌جانی در آمده و از نفس افتاده‌اند، زنده خواهد کرد.
به راستی این جملات بسیار زیبا و دلنشین است. او به دنبال هدایت است نه هوا و هوس. او در مسیر معانی و تفسیر قرآن و ارائه مفاهیم، خواسته‌‌های نفس را قربانی می‌کند؛ همان‌گونه که مردم نظر خود را اصل و آیات قرآن را فرع قرار داده و رأی خام و نادرست خود را مبنا و قرآن را بر این اساس اخذ می‌کنند.
درد بزرگ و بیماری خطرناک و مرض مزمنی که جامعه دچار آن است، همین است که هدایت را قربانی ضلال و گمراهی کرده و رأی نپخته و ناصواب خود را بر قرآن ترجیح داده و مقدم می‌دارند و آن بزرگوار، قرآن را اصل اصیل و واجب‌الاتباع قرار داده و پیروان آن حضرت این راه را ترجیح می‌دهند و در بخش بعد، از خبرهای غیبی درباره امام زمان(ارواحنافداه) و تمکین جهان از آن حضرت سخن می‌گویند:
آگاه باشید که همین فردا و به‌زودی کسی بر شما حکومت می‌کند که از خاندان و بستگان حکومت‌ها نیست؛ بلکه از دودمان مطهران و پاکان است، او عمال و رؤسای حکومت‌ها را بر اعمال بد و سوء رفتارشان مؤاخذه و کیفر خواهد داد، زمین میوه‌‌های دلش ‌ـ طلا و نقره‌‌ و معادنش ‌ـ را برای او خارج و کلیدهایش را تسلیم وی خواهد کرد. عدالت‌گستری و روش پیامبر(ص) در عدالت را به شما نشان خواهد داد و کتاب و سنت را که پیش از او به دست ظالمان و جنایتکاران به حالت مرگ و نابودی افتاده، زنده خواهد کرد.
در این بخش، خبرهای غیبی بسیار امیدوارکننده به بندگان خدا می‌دهند و دل و جان اشخاص و روان آن‌ها را نشاط بخشیده و مبتهج می‌سازند و با ذکر برنامه‌‌ها و کارهایی که به دست حضرت ولی‌الله‌الاعظم امام زمان(عج) انجام می‌گیرد، روح تازه‌ای در کالبد سرد و ناتوان انسان‌‌ها می‌دمند:
1. قریب‌الوقوع بودن و نزدیکی ظهور آن حضرت را اطلاع می‌دهند.
2. حکام و عاملان حکومت را به حال خود رها نمی‌کنند که هر چه خواستند ملت‌‌ها را تحت مضیقه و فشار قرار دهند بلکه عمال و اعضای حکومت را بر کارهای بد و ناروا و ظلم و اجحافشان مؤاخذه و مجازات می‌کند.
3. زمین، همه ذخایری را که درون خود دارد از معادن طلا و نقره و... بی‌دریغ از دل خود بیرون ریخته و تقدیم آن امام راستین می‌کند و کلیدهای آن را به پای حضرتش می‌ریزد.
4.عدالت‌گستری که روش مستمر پیامبر اکرم(ص) بود و حقیقت عدالت را عملاً به انسان‌ها نشان خواهد داد.
5.کتاب و سنت را که به دست حاکمان منحرف و ستمکار و دشمنان انسان‌‌ها و بشریت از نفس افتاده بودند، حیات و زندگی دوباره و تازه می‌بخشد و آن را در میان انسان‌‌ها جان داده و رواج و انتشار خواهد بخشید.
اکنون به درگاه خداوند ابتهال کرده و متضرعانه می‌خواهیم آن روز سعادت و روزگار بهجت و خوشبختی را هر چه زود پیش بیاورد و دل‌های یأس زده و رو به ناامیدی رفته را شاد و مسرور سازد و حقیقت زندگی را برای آنان تأمین فرماید، ان‌شاءالله.
خاطر شریف خوانندگان عزیز را به این مطلب معطوف می‌دارم که این خطبه شریف با نکات اعجازآمیز و مطالب ارزشمندی که دارد جمله به جمله، اشاره به حضرت صاحب الامر امام زمان (ارواحنافداه) دارد و دانشمندان و شارحان نهج‌البلاغه نیز قاطعانه می‌گویند جمله «يَعْطِفُ الْهَوَی عَلَی الْهُدَی» نظر به مهدی موعود دارد و امیرمؤمنان(ع) این خصال را در مورد شناخت امام زمان(عج) آورده‌اند.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه