دیگر در نسل‌کشی شریک نخواهم بود!

خودسوزی دلخراش خلبان آمریکایی مقابل سفارت رژیم صهیونیستی در واشنگتن

دیگر در نسل‌کشی شریک نخواهم بود!

خودسوزی یک خلبان آمریکایی مقابل سفارت رژیم صهیونیستی در واشنگتن که در واکنش به جنایات و نسل‌کشی اسرائیل علیه فلسیطنیان روی داد، روز گذشته در سرخط اخبار بین‌الملل قرار گرفت.


«آرون بوشنل» 25ساله که یونیفرم نظامی به تن داشت، در ویدئویی که به صورت زنده از طریق اینترنت پخش می‌کرد، در اقدامی ضمن اعلام همبستگی با مردم غزه، گفت: «می‌خواهم حرکتی اعتراضی کنم. البته در مقایسه با بلایی که اسرائیل بر سر مردم فلسطین می‌آورد چیزی نیست. من دیگر در نسل‌کشی شریک نخواهم بود». او سپس مایع شفافی روی لباس‌هایش ریخت و با فریاد «فلسطین را آزاد کنید» خود را به آتش کشید.
افسر نیروی هوایی ایالات متحده در این حرکت اعتراضی، جان خود را از دست داد. نکته جانکاه ماجرا آنجاست در حالی که فرد یاد شده در آتش می‌سوزد، همزمان با نیروهای امدادی، یک پلیس هم خود را به صحنه می‌رساند ولی به جای کمک، با اسلحه کمری، افسر آتش گرفته را نشانه می‌گیرد! ضبط این تصاویر و فریادهای حمایتی بوشنل از فلسطین در حالی که آتش تمام وجود او را در برگرفته، واکنش‌های بسیاری در پی داشته است. وی پیش از خودسوزی اعتراضی مقابل سفارت اسرائیل نیز این پیام را در صفحه شخصی خود منتشر کرده بود: خیلی از ما از خود می‌پرسیم «اگر در دوران برده‌داری زنده بودم چکار می‌کردم، یا در زمان قوانین جیم کره جنوبی یا آپارتاید؟ اگر کشورم مرتکب نسل‌کشی می‌شد، چکار می‌کردم؟» پاسخ این است، تو همین الان داری انجامش می‌دهی».
در مقام مقایسه، نباید از یاد برد تظاهرات گسترده اجتماعی در تونس که به موج انقلاب‌های مردمی در کشورهای عربی خاورمیانه انجامیده و به پایان حکومت‌های دیکتاتوری در تونس، مصر، لیبی و حتی سودان منجر شد، با خودسوزی یک جوان به نام محمد بوعزیزی در ۱۷ دسامبر ۲۰۱۰ آغاز شد. این جوان تونسی در اعتراض به اینکه پلیس مانع شده بود وی بدون جواز، سبزی و میوه بفروشد، خود را در خیابان آتش زد و با این اقدام و تحریک احساسات مردمی به موج ضداستبدادی دامن زد. اکنون هم سرباز آمریکایی خود را آتش زد تا این‌گونه به نسل‌‌کشی در غزه اعتراض کرده و نهیبی به وجدان‌های به خواب رفته در موضوع فلسطین بزند. اما آیا این تلنگر به بیداری جهانی در موضوع فلسطین خواهد انجامید؟
​​​​​​​خبرنگار: جاوید

برچسب ها :
ارسال دیدگاه