پایبندی «حاج قاسم » به برپایی روضه‌ خانگی

پایبندی «حاج قاسم » به برپایی روضه‌ خانگی

ایام شهادت حضرت زهرا(س) زمان رونق برگزاری روضه‌های خانگی از گذشته‌ها تاکنون بوده است. امسال سالگرد شهادت حاج قاسم همزمان با فاطمیه است و برای همین، نگاهی به اهمیت برپایی این روضه‌ها و تقید سردار سلیمانی به این موضوع انداختیم.
به گزارش فارس، برگزاری روضه‌های خانگی همواره مورد تأکید بوده است تا نام و ذکر اهل بیت(ع) در محیط خانه طنین‌انداز شود و اهل آن بیش از پیش با فضائل آل‌الله آشنا شوند. یکی از برپاکنندگان روضه خانگی، شهید حاج قاسم سلیمانی بود. حسن پلارک، مشاور و دستیار ویژه فرمانده نیروی قدس که دوست و همرزم ۴۰ ساله سردار شهید قاسم سلیمانی است، در این خصوص می‌گوید: «سردار شهید سلیمانی بنا به توصیه‌ رهبر معظم انقلاب در منزل شخصی خودشان روضه‌های خانگی برپا می‌کردند. ایشان از یک واعظ و منبری دعوت کرده بود به صورت دائم جمعه‌ هر هفته در منزل ایشان روضه بخواند. همه بچه‌ها، عروس و داماد و نوه و... را نیز صدا می‌کرد. دوستان و همسایگان را هم دعوت می‌نمود. البته نه اینکه به همه اطرافیان خود بگوید حتماً در این روضه شرکت کنید، اما چون بسیاری از اطرافیان و دوستان ایشان از برگزاری روضه در منزل ایشان مطلع بودند در حدی که وسع و فضای منزل اجازه می‌داد در این روضه حضور پیدا می‌کردند.
این مراسم روضه که کاملاً بی‌ریا، بی‌آلایش و ساده و در حد صرف یک چای همچون روضه‌های قدیمی با روضه‌خوانی، ذکر مصیبت اباعبدالله(ع) و براساس مناسبت‌ها ذکر مصیبت سایر ائمه(ع) بود، حدود ۱۵ سال در منزل سردار شهید سلیمانی ادامه داشت».
خودش در مجالس روضه چای می‌ریخت
حاج قاسم به قدری مقید به این مجلس روضه خانگی بود که گاهی خود را از سوریه و عراق به همین مجلس ساده می‌رساند. حاج محمود کریمی از جمله مداحانی است که انس و قرابت بسیاری با حاج قاسم داشت. او می‌گوید: «در روضه‌های جمعه عصر کنار در می‌نشست و مثل مادر بچه مرده برای ارباب زار می‌زد. در این مجلس خودش برای میهمان‌ها چای می‌ریخت، میوه می‌گرفت و پذیرایی می‌کرد. او برای گریه‌کن حسین و شرکت‌کننده در مجلس روضه احترام ویژه قائل بود».

عزاداری که به ساخت بیت‌الزهرا(س) منجر شد
حاج قاسم البته به برپایی روضه برای حضرت زهرا(س) بیشتر شهره است. اصلاً بیت‌الزهرای او زبانزد شده بود. پلارک در این خصوص می‌گوید: «حاج قاسم سلیمانی نزدیک به ۳۰ سال در ایام فاطمیه مراسم روضه‌خوانی مفصلی را برای شهادت حضرت زهرا(س) برگزار می‌کرد که این برنامه در کرمان موجب ساخت بیت‌الزهرا(س) شد؛ این محل اکنون یکی از مراکز بزرگ فرهنگی کرمان است. زمین آن را خود سردار سلیمانی از ملک شخصی خودشان اهدا کرد و به کمک خیران ساخته و به مرکز خیر و برکت برای همه مؤمنان تبدیل شد.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه