«ایور» گردشی خاطره‌انگیز در بزرگ‌ترین روستای کوهسرخ

«ایور» گردشی خاطره‌انگیز در بزرگ‌ترین روستای کوهسرخ

ایور یکی از روستاهای بسیار خوش آب‌وهوا و مناطق هدف گردشگری در شهرستان کوهسرخ است که در فاصله 40کیلومتری شمال شرق شهر کاشمر قرار دارد و بزرگ‌ترین و پرجمعیت‌ترین روستای کوهسرخ پس از شهر ریوش به شمار می‌آید.
قدمت این روستا به ۲۵۰سال پیش برمی‌گردد و به دلیل واقع‌شدن در منطقه‌ای مرتفع و کوهستانی، دارای آب‌وهوای بسیار خوبی به‌ویژه در فصول گرم سال است. مناظر طبیعی و سرسبزی این روستا سبب شده گردشگران زیادی در طول سال به این منطقه سفر کنند.
ایور کنونی حدود ۲۵۰سال پیش به دست ۳۰ نفر که مالدار بوده و از ناحیه‌ای به نام «طعلستان» آمده بودند، بنیان نهاده شد. محل نخستین خانه‌ها سر تیغ محله (تپه بزرگ و پر ارتفاع تیز) بوده که در آنجا مجتمعی بزرگ به‌صورت قلعه درست کردند که برج نیز داشته است. این برج در قسمتی که هم‌اکنون خانه حاجی عارفی نام دارد، قرار داشته و در آن اتاق‌هایی وجود داشته که هر یک یا دو اتاق، متعلق به یک خانواده بوده ‌است و بعدها که جمعیت این خانواده‌ها زیاد شده‌اند، روستای ایور شکل ‌گرفته است. امروزه در این روستا علاوه بر والیبال، طناب‌کشی و بازی سنتی «گَل‌بازی»، شاهد برگزاری آیین‌های سنتی دیگری مانند خنچه‌بران و بازی‌های آیینی هستیم که مسئولان امیدوارند از ظرفیت این بازی و آیین‌های سنتی برای توسعه گردشگری منطقه بهره گیرند و مسافران و گردشگران بیشتری را به ایور و دیگر روستاهای گردشگری همجوار آن بکشانند و آنان را با جلوه‌های آیینی و بومی محلی آشنا سازند.
اهالی ایور، بیشتر به کشاورزی، دامداری و قالی‌بافی اشتغال دارند و بادام، زعفران، زرشک، توت و زردآلو عمده محصولات کشاورزی آنان است.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه