افزایش قیمت گوشت نتیجه بی‌تدبیری در صادرات دام

رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی در گفت‌وگو با قدس آنلاین خبر داد

افزایش قیمت گوشت نتیجه بی‌تدبیری در صادرات دام

رضا طلبی

رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی گفت: بی‌تدبیری در صادرات دام، افزایش قیمت گوشت قرمز را به همراه داشته است. علی‌اصغر ملکی در گفت‌وگو با قدس آنلاین اظهار کرد: وضعیت گوشت قرمز با مجوزهایی که برای صادرات دام صادر شده به سمت افزایش قیمت سوق پیدا خواهد کرد. 
وی با بیان اینکه قیمت این کالا در هفته جاری به طور میانگین کیلویی ۵هزار تومان افزایش پیدا کرده است، افزود: اگر روند صادرات دام  ادامه پیدا کند به طور یقین در هفته آینده نیز افزایش ۵هزار تومانی را برای این کالا باید انتظار داشته باشیم. ملکی با اشاره به اینکه اگر جلو صادرات دام گرفته نشود در حوزه گوشت قرمز تا پایان سال با چالش جدی مواجه خواهیم شد، ادامه داد: متأسفانه دلالانی از کشورهای عراق و امارات دام‌های کشور را با مجوزهایی که صادر شده است خریداری کرده و از کشور خارج می‌کنند که این موضوع زمینه کاهش عرضه دام برای بازارهای داخلی را فراهم کرده است و این مسئله را به اطلاع مسئولان پشتیبانی امور دام نیز رسانده‌ایم و به آن‌ها اعلام کردیم موقعیت فعلی زمان مناسبی برای صادرات دام نیست. رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی در مورد کشتار دام مولد نیز گفت: از ابتدای سال جاری دامداران به دلیل گرانی نهاده‌های دامی توان نگهداری دام‌های مولد خود را ندارند و به ناچار آن‌ها را روانه کشتارگاه‌ها می‌کنند که در این باره در بازه‌های زمانی مختلف هشدارهای لازم را به مسئولان مرتبط نیز اعلام کرده‌ایم اما متأسفانه توجهی نشده است. ملکی در مورد اظهارات شورای تأمین مبنی بر عدم گرانی قیمت گوشت قرمز نیز بیان کرد: شورای تأمین به دلیل اینکه به دنبال افزایش صادرات دام از کشور است اظهارات بی‌اساسی درباره قیمت گوشت عنوان می‌کند که با واقعیت فاصله زیادی دارد. متأسفانه مجوزی که برای صادرات هر رأس دام گرفته شده است به مبلغ یک میلیون و 500هزار تومان خرید و فروش می‌شود. 
وی با بیان اینکه قیمت گوشت قرمز نسبت به سایر کالاها در سال‌های اخیر افزایش قیمت کمتری داشته است، افزود:  از طرفی قدرت خرید مردم نیز برای خرید این کالا کاهش پیدا کرده و سرانه مصرف از ۱۲.۵کیلو به ۵.۵ کیلو برای هر نفر کاهش پیدا کرده است .
ملکی با اشاره به اینکه قیمت ۱۵۰هزار تومان برای هر کیلو گوشت قرمز منطقی است، افزود: اگر اقدام‌های مناسب برای کنترل قیمت مرغ و تخم‌مرغ در کشور صورت نمی‌گرفت و قیمت این کالاها روند صعودی فزاینده به خود می‌گرفت قیمت گوشت قرمز در حال حاضر بیش از کیلویی ۲۵۰هزار تومان بود .

برچسب ها :
ارسال دیدگاه