«ستاری» بسیجی بود

اکران و نقد فیلم «منصور» با حضور همرزم شهید در روزنامه‌ قدس

«ستاری» بسیجی بود

هاشم رسائی‌فر

همزمان با گرامیداشت هفته بسیج فیلم سینمایی منصور با حضور اعضای کانون بسیج رسانه خراسان رضوی در تالار اجتماعات مؤسسه فرهنگی قدس اکران شد.

این فیلم که به روایت بخشی از زندگی شهید منصور ستاری فرمانده اسبق نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران پرداخته است، نمایش آن مورد استقبال اصحاب رسانه قرار گرفت. 

شهید ستاری خودش یک بسیجی بود
در حاشیه اکران فیلم سینمایی منصورو پس از اتمام فیلم امیرسرتیپ عباس پورعلی یکی از همرزمان شهید ستاری در سخنانی به ایراد خاطراتی از ابعاد زندگی و کاری این شهید پرداخت.
سرتیپ پورعلی با اشاره به همکاری چندین ساله اش با شهید ستاری گفت: حدود 18 سال من با شهید ستاری همکاری نزدیکی داشتم و از نزدیک در جریان فعالیت این شهید بزرگوار بودم، به همین جهت قطعاً نمی شود در این مدت کم به تمامی ابعاد شخصیتی این شهید پرداخت.
وی ادامه داد: شهید ستاری خودش یک بسیجی بود و روحیه ای جهادی داشت. زمانی که من در سال 1362 به عنوان مشاورنظامی به دفتر رهبر معظم انقلاب (که آن موقع رئیس‌جمهور بودند) منتقل شدم آنجا بود که بیشتر با شهید ستاری مرتبط شدم. شهید ستاری یکی از پرسنل رادار و پدافندی بود که بنا به درخواستی که شده بود در اکثر جلساتی که رهبری بودند، حضور داشت و از نظرات وی در آن جلسات استفاده می‌شد.
امیرسرتیپ عباس پورعلی بیان کرد: یادم می‌آید چند وقتی بود که عراقی ها حملات هوایی زیادی به شهرها و اماکن حساس کشور ما داشتند که شهید ستاری برای خنثی سازی و دفع این حملات دست به ابتکار خوبی زد و با انتقال و ایجاد تحرک برای برخی از موشک‌های زمین به هوایی که تا قبل از آن ثابت بودند و مخصوص اماکن خاص بودند، سبب شد تا پس از آن کمتر هواپیمایی بتواند از تیررس ما خارج شود.
روحیه جهادی شهید ستاری
همرزم شهید ستاری گفت:با اینکه معمول بود برای نیروی هوایی یک خلبان به عنوان فرمانده انتخاب شود، اما شهید ستاری به عنوان نخستین فرماندهی که خلبان نبود برای نیروی هوایی انتخاب شد و با اینکه انتظار می‌رفت چندان مورد اقبال خلبانان قرار نگیرد، اما با درایتی که داشت خیلی زود مهرش به دل خلبانان نشست و همگی دوستش داشتند.
وی اظهار کرد: در فیلم منصور مختصری از کارهای جهادی شهید ستاری به نمایش در آمده است؛ او علاوه بر راه اندازی مجموعه ای برای تعمیر و ساخت و مهندسی معکوس هواپیما، راه اندازی خط تولید توپ 23 میلیمتری را هم اجرایی کرد. شهید ستاری کارهای زیادی انجام داد که بیشتر آن‌ها با روحیه بسیجی ای که داشت به ثمر نشست. او یکی از بهترین فرماندهانی بود که ایران به خودش دیده است.
سینمایی که  فراموش کرده بایدقهرمان داشت
در ادامه حجت الاسلام یوسف زاده از منتقدان سینما به نقد و بررسی فیلم سینمایی منصور پرداخت. وی با بیان اینکه جای فیلم هایی مثل منصور در سینمای ایران خالی است، گفت: ما در جشنواره گذشته چهار فیلم داشتیم که با خودکشی تمام می‌شد. 
سینمای ما متأسفانه یادش رفته که باید قهرمان داشته باشد که این زنگ خطری برای مدیران فرهنگی ماست که سینما به جایی رسیده است که قهرمان ندارد.قهرمانی که دارای آرمان باشد و برای هدفی بجنگد. البته استثناهایی هم وجود دارند، اما جریان غالب همان گونه است که بیان شد. 
فیلم منصور با تمام قوت و ضعفی که دارد از این حیث فیلم بسیار مهمی است که یک قهرمان ملموس را برای مخاطبش روی پرده سینما می‌برد.
به روز بودن سوژه فیلم 
وی ادامه می‌دهد: سیاوش سرمدی پیش از این چند مستند مهم را کارگردانی کرده است که قرار بود فیلم سینمایی منصور نیز در قالب مستند در مورد زندگی مهندس ثنایی ساخته شود، اما بنا به دلایلی که عمدتاً کمبود منابع بود، سوژه به فیلمی داستانی که چالشی بزرگ بود، تبدیل شد که به نظر من از آن سربلند درآمد. 
نکته دیگر اینکه بخشی از زندگی شهید ستاری در این فیلم به نمایش درآمده است که نزدیک به زندگی امروز ماست. مثلا آقای سرمدی با نمایش تقابل شهید ستاری و آقای لقمانی، شرایط مدیرانی را که در دل نظام هستند و به خودباوری نرسیده‌اند و توانمندی داخلی را باورندارند، در‌تقابل با عزم و اراده آن‌هایی که خودباوری دارند، بسیار خوب نمایان کرده است. همچنین آنجا که بخشی از زندگی شهید در گرداب برخی از بروکراسی‌هاست و جایی که درگیر مشکلات فنی و چالش‌های آن می‌شود، فیلم را به‌روزتر کرده است که اگر این اتفاق نمی‌افتاد، شاید فیلم منصور فیلمی موفق نمی شد.

منصور قابل دفاع ترین فیلم
حجت الاسلام یوسف زاده بیان کرد: نکته دیگری که می‌شود در مورد این فیلم به آن اشاره کرد، این است که از سینمای سلبریتی زده دور شده است . امیدوارم این وضعیت ادامه یابد و سینمای ما از سلبریتی زدگی رهایی پیدا کند. تنها انتقادی که من از فیلم منصور دارم حذف سکانس مربوط به مرحوم هاشمی رفسنجانی است که در نسخه جشنواره ای آن وجود داشت که سکانس مهم و لازمی بود که می‌بایست وجود می‌داشت.
وی اظهارکرد:در مجموع فیلم منصور در قیاس با فیلم هایی که در جشنواره جایزه گرفتند، یکی از قابل دفاع ترین فیلم ها بود و معتقدم اگر از فیلم هایی که جایزه گرفتند بهتر نبود، حداقل همتراز آن‌ها بود و برای معرفی یک قهرمان ملی به مخاطبانش زحمت زیاد کشیده شده، ما قهرمانان زیادی داریم که سینما می‌تواند آن‌ها را به مخاطبانش بشناساند. فیلم سینمایی منصوریادآوری می‌کند سینما متأسفانه به این دست قهرمانان بی اعتنایی کرده است.    

ارسال دیدگاه