طرح موضوع تمدن نوین اسلامی بیانگر حرکت تکاملی انقلاب بود

طرح موضوع تمدن نوین اسلامی بیانگر حرکت تکاملی انقلاب بود

پنجمین همایش ملی تمدن نوین اسلامی به همراه برگزاری نشست‌های تخصصی، کرسی‌های علمی-ترویجی، کارگاه آموزشی و ارائه مقالات برگزیده با شرکت اساتید و پژوهشگران حوزه و دانشگاه برگزار شد.
در افتتاحیه این مراسم، دکتر موسی نجفی، رئیس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی با بیان اینکه دو نگاه نسبت به وضعیت فعلی کشورمان وجود دارد، گفت: نخست نگاهی که از سوی سیاسیون خارج از کشور القا می‌شود و آن هم این است که جمهوری اسلامی به دلیل مسائل اقتصادی، گرانی و تحریم در وضعیت انحطاط، فروپاشی، ناپایداری و سراشیبی سقوط قرار دارد؛ اما در مقابل این دیدگاه، دیدگاه اعتلا و تکامل است که رهبر معظم انقلاب با طرح موضوع تمدن نوین اسلامی آن را کلید زدند.
وی با بیان اینکه به نظر می‌رسد رهبر معظم انقلاب با طرح موضوع تمدن نوین اسلامی بحث تکامل را در انقلاب اسلامی کلید زدند، افزود: طرح موضوع تمدن نوین اسلامی هم پاسخی به اغراض سیاسیون داخل و خارج از کشور است و هم یک تئوری بدیل برای اینکه جامعه، کارگزاران و مدیران بتوانند یک وضعیت‌سنجی نسبت به پیش از انقلاب، انقلاب و آینده انقلاب داشته باشند.
رئیس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی گفت: در قاعده تکامل ما باید خود را برای تحول آماده کنیم؛ اما باید بدانیم تحول در دولت اسلامی و جامعه اسلامی با چه ابزاری صورت می‌گیرد. 
معتقدم طرح موضوعاتی همچون جنبش نرم‌افزاری، تحول علمی، تحول علوم انسانی، اقتصاد مقاومتی و سبک زندگی همگی بیانگر یک حرکت تکاملی در انقلاب اسلامی هستند.
دکتر نجفی با بیان اینکه برای تحقق عملی مباحث مرتبط با تمدن نوین اسلامی که در دانشگاه‌ها و از جمله دانشگاه شاهد مطرح می‌شوند باید راهی وجود داشته باشد تا دولتمردان و کارگزاران نظام هم با این مباحث انس بگیرند و هم آن‌ها را اجرایی کنند، اظهار کرد: هر دولتی که روی کار باشد اعم از اصول‌گرا و غیر اصول‌گرا نیازمند مباحث تمدنی و نظری است چرا که این مباحث مانند نخ تسبیح عمل می‌کنند و نبود آن‌ها موجب می‌شود هر عملی که کارگزاران انجام می‌دهند از هم گسسته شوند. با این اوصاف نباید به‌گونه‌ای عمل کنیم که مباحث مطرح شده در دانشگاه‌ها صرفاً به صورت نظری ارائه شوند و مسئولان اجرایی ما که در عرصه دولت‌سازی حضور دارند راه خود را بروند.
وی در پایان سخنان خود افزود: یکی از اهداف مهم انقلاب اسلامی بحث پیوستگی تمدن گذشته، حال و آینده اسلامی است؛ بنابراین باید به بحثی که رهبر معظم انقلاب به‌تازگی در زمینه تحول در شورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح کردند از این منظر نگاه کنیم؛ چرا که هم اکنون مقصد ما که همان تحقق تمدن نوین اسلامی است مشخص است، اما راه‌های رسیدن به این مقصد، مراحل و راه‌های تحقق عملی آن هنوز مشخص نشده و ما دستورالعمل مشخصی در این زمینه نداریم؛ به این معنا که آیا همه دولتمردان ما باید یک جا به این بحث توجه کنند و یا هر وزارتخانه‌ای به صورت جداگانه تکالیف خود را انجام بدهد؟ پس باید این خلأ رفع شود و تقاضای این کار باید هر چه بیشتر از سوی دانشگاهیان خود را نشان دهد.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه