خیابان‌خوابی همراهان بیمار در بیرجند

پروژه مجتمع اقامتی همراهان بیمار به دلیل جانمایی اشتباه ناتمام مانده است

خیابان‌خوابی همراهان بیمار در بیرجند

در حالی بیرجند قطب درمانی خراسان جنوبی به شمار می‌رود که انگار قصه همراه‌خوابی بیماران در خیابان‌های این شهر تمامی ندارد و همراهان بیماران در این روزهای سرد زمستانی مجبورند بیرون از بیمارستان‌ها و در چادر و یا در ماشین‌های شخصی خود شب را به صبح برسانند.
این در حالی است که ساماندهی وضعیت همراهان بیماران در قالب احداث طرح مرکز همراهان بیمار به عنوان نیاز ضروری همواره از سوی دستگاه‌های مختلف مورد تأکید قرار گرفته، اما همچنان در بر پاشنه قبلی می‌چرخد و خبری از همراه‌سرای بیماران در این شهر نیست.
در این خصوص همراه یکی از بیماران که از نهبندان به بیرجند آمده به ایرنا می‌گوید: پدرم به دلیل بیماری پارکینسون و ابتلا به کرونا از ۶ روز گذشته در بیمارستان ولیعصر(عج) بستری شده و من با برادرم به عنوان همراه بیمار پنج شب است داخل پارکینگ خارج از بیمارستان در خودرو می‌خوابیم، چراکه در این بیمارستان مکانی برای اقامت همراهان وجود ندارد.
سهیلی می‌افزاید: در این شب‌های سرد زمستان خوابیدن در خودرو خیلی سخت است، اما چاره‌ای نیست و توان مالی برای پرداخت هزینه مسافرخانه را هم نداریم، گاهی نصف شب‌ها از سردی هوا داخل خودرو خوابم نمی‌برد و به بخش اورژانس می‌روم و روی صندلی می‌نشینم تا صبح شود.
وضع در سایر بیمارستان‌های بیرجند هم بهتر نیست؛ در بیمارستان امام رضا(ع) در خیابان طالقانی که مرکز درمانی تروما است، از نگهبان درِ اصلی بیمارستان نشانی مرکز اقامت همراهان بیماران را می‌پرسم؛ اتاقی حدود ۱۲متری را نشان می‌دهد که کف اتاق موکت است و روی موکت‌ها چند پتوی کهنه که از همراهان بیماران قبلی به ارث مانده و کولر، یخچال و یک دستگاه شوفاژ هم همه امکانات اتاق اسکان همراهان بیماران در این بیمارستان است.
همراه یکی دیگر از بیماران که اهل یکی از روستاهای شهرستان مرزی سربیشه است و پدرش به دلیل سکته مغزی به مدت ۴۵روز در بخش آی‌سی‌یو بیمارستان امام رضا(ع) بیرجند بستری است، می‌گوید: نباید ناشکری کنیم اینجا برایم بهتر است از اینکه بخواهم ۴۵روز را خانه اقوام و نزدیکان سپری کنم. اینجا یک سرپناه گرمی در فصل زمستان برای من روستایی است. این همراه بیمار اظهار می‌کند: باید وسایل شخصی و حتی پیک‌نیک برای تهیه غذا و تشک و پتو را خودمان تهیه کنیم.
وی درباره شرایط تحویل کلید این اتاق‌ها توسط نگهبانی بیمارستان گفت: از جمله شرط‌های ارائه کلید توسط نگهبانی بیمارستان این است که حتماً در بخش آی‌سی‌یو بیمارستان مریض داشته باشیم و شهرستانی باشیم، در صورتی که اتاق‌ها خالی باشد با پرداخت قبض 5هزار تومانی به پذیرش بیمارستان، کلید اتاق اسکان را در اختیارمان می‌گذارند.
وی بیان می‌کند: محلی برای اسکان همراهان بیمار شهرستانی در مرکز استان ضروری است، درد مریض‌داری یک طرف که باید درد نداشتن محل اسکان را هم تحمل کنیم.

جانمایی حاشیه‌دار همراه‌سرا
اما مدیرعامل مجمع خیرین سلامت خراسان جنوبی با اشاره به اینکه عملیات اجرایی مجتمع اقامتی همراهان بیمار بیرجند در شهریور۱۳۹۳ در زمینی به مساحت یک هزار و ۴۰۰مترمربع در خیابان ظفر بیرجند آغاز شد، اظهار کرد: واگذار نشدن زمین به دلیل یک‌سری مشکلات در سند آن، از مهم‌ترین دلایلی بود که روند ساخت پروژه را سال‌ها به تأخیر انداخته است.
سیدمحمود حسینی ادامه می‌دهد: سال گذشته با همکاری خوب بنیاد مستضعفان، زمینی به متراژ ۲هزار و ۵۵۰مترمربع برای ساخت مرکز همراهان بیمار به مجمع خیرین سلامت استان واگذار شد.
وی گفت: سال گذشته طراحی نقشه ساخت مرکز همراهان را انجام دادیم و قرار شد ساخت این مرکز را آغاز کنیم اما به دلیل اینکه این زمین در نزدیکی یکی از مراکز امنیتی بیرجند قرار دارد، محدودیت ارتفاع‌سازی در حد یک یا دو طبقه به ما داده شد.
وی با بیان اینکه هرچه بررسی کردیم با محدودیت ارتفاع نمی‌توانیم مجموعه خوبی را بسازیم، چراکه باید حداقل مکانی در سه یا چهار طبقه بسازیم تا پاسخگوی نیاز همراهان بیمار باشد، افزود: از طریق شورای شهر بیرجند پیگیر هستیم که این زمین را به احسن تبدیل کنیم تا مشکل ارتفاع‌سازی رفع شود. شهرداری هم زمینی در نزدیکی بیمارستان ولیعصر(عج) دارد که اگر با نظر مساعد شهردار و اعضای شورای شهر در اختیار مجموعه ما قرار گیرد، بلافاصله کار ساخت را شروع خواهیم کرد.
وی افزود: مدیریت جدید بنیاد مستضعفان همکاری و مساعدت خوبی دارد که امیدواریم هرچه سریع‌تر مشکل زمین مجموعه رفع شود و اکنون منتظر نتیجه شورای شهر بیرجند برای رفع مشکل زمین هستیم.
مدیرعامل مجمع خیرین سلامت خراسان جنوبی گفت: در صورت رفع مشکل زمین، درخصوص ساخت مرکز همراهان بیمار مشکل مالی نداریم و خیرین پای کار هستند، این مرکز از نیازهای ضروری مردم است و باید هرچه سریع‌تر با رفع مشکل زمین، کار ساخت را شروع کنیم.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه