هدف، جمهوری اسلامی است

امام(ره) سه ماه مانده به پیروزی انقلاب اسلامی، درباره آینده ایران به خبرنگاران اروپایی چه گفت؟

هدف، جمهوری اسلامی است

حوالی امروز

برخی سایت‌های تاریخی در فهرست مناسبت‌ها و رخدادهای مربوط به انقلاب اسلامی، برای روز14 آذر سال 1357 نوشته‌اند:«امام خمینی در مصاحبه با تلویزیون لوکزامبورگ گفتند شاه تمامی پایگاه‌های اجتماعی خود را در داخل ایران از دست داده است». گویا در همین روز ارتشبد ازهاری، نخست‌وزیر وقت ایران هم در مصاحبه با مطبوعات گفته بود: آیت‌الله خمینی مانند هر ایرانی دیگر اگر رفتار عادی داشته باشد، می‌تواند به ایران بیاید!
نکته جالب در سخنان امام(ره) پاسخ‌های کوتاه، صریح و قاطعانه به سؤال‌های خبرنگاران است و اینکه ایشان با هوشمندی، امکان سازش با رژیم پهلوی را رد کرده و به صراحت از تشکیل و تأسیس جمهوری اسلامی در آینده حرف می‌زند. در ادامه بخش‌هایی از گفت‌وگوی خبرنگاران تلویزیونی با امام(ره) در نوفل‌لوشاتو را بخوانید که گویا نزدیک به یک ماه پیش در آن زمان توسط تلویزیون لوکزامبورگ و یک روزنامه ایتالیایی انجام و شاید بنا به دلایل سیاسی پخش آن به 14 آذرماه موکول شد.


​​​​​​​مطالبه حقوق بشر شما از فرانسه، مردم ایران را به شورش دعوت می‌کنید. آیا تصور می‌کنید این تنها راه حل مشکلات ایران است؟

 مردم از اختناق و خیانت‌های 50 ساله به جان آمده و برای مطالبه حقوق اولیه خود، قیام کرده‌اند. ما آنان را در این امر حیاتی مشروع، چه زمانی که در ایران بودیم و چه در خارج ایران، تشویق می‌کنیم و اکنون راه حلی برای سرنگونی رژیم فاسد جز نهضت و مطالبه حق با داد مظلومیت نداریم و اگر مقتضی شود به راه دیگری دست می‌زنیم.
آیا هدف شما در دست گرفتن قدرت است، وقتی شاه برود؟ در صورتی که شما امکان در دست گرفتن قدرت را داشته باشید چه کار خواهید کرد؟ یعنی برنامه آینده شما برای حکومتی است که در ایران باید جانشین شاه بشود؟ بسیاری از ناظرین در ایران معتقدند بازگشت به قانون اساسی صحیح است‌.
هدف ما برقراری جمهوری اسلامی است و برنامه ما تحصیل آزادی و استقلال است و تصفیه وزارتخانه‌ها و حذف ماده‌هایی که رضاشاه و شاه فعلی با سرنیزه در قانون گنجاندند و حذف مواد مربوط به سلطنت مشروطه.
 آیا شما تصور می‌کنید خطر یک قیام ملی و شورش همگانی در ایران وجود داشته باشد؟
اگر همان طور که ملت خواستار است شاه و دودمانش بروند و حامیان خارجی او دست از حمایتش بردارند مشکل ساده‌تر خواهد شد، در غیر این صورت امکان قیام مسلحانه ملی وجود دارد.
 آیا شما ولیعهد را به عنوان رئیس حکومت به جای پدرش خواهید پذیرفت؟
خیر، ملت ایران از این سلسله خاطره‌های بسیار تلخ دارد و تحمل حکومت هیچ یک از افراد آن را ندارد.
 آیا موجب تعجب شما نیست که دولت فرانسه که همیشه از حکومت ایران پشتیبانی می‌کرده است تا به حال مزاحم صدور پیام‌های شما که ایرانیان را به قیام و شورش دعوت می‌کند نشده است؟
 اگر مزاحمت بکند موجب تعجب است. ما مطالبه حقوق اولیه بشر را می‌کنیم و مزاحمت با آزادی، مخالف حیثیت فرانسه و موجب تعجب ملت ما و آزادی‌خواهان جهان است.

ملت سازش نمی پذیرد برنامه شما برای آینده چیست؟
ادامه نهضت تا رسیدن به نتیجه.
نظامیان در تظاهرات دیروز دخالتی نکردند و شاه عقب‌نشینی می‌کند و عقب‌نشینی خود را پذیرفته است. شاه حاضر است کریم سنجابی را بپذیرد. شنیده شده است آیت‌الله، سنجابی را پذیرفته‌اند آیا حالا که شاه حاضر به سازش شده است شما حاضر هستید؟ آیا مخالفین حاضرند به نوعی با شاه کنار بیایند؟
 تظاهرات تهران برای آقای طالقانی و تظاهرات قم برای آقای منتظری تظاهراتی بود که مردم علیه شاه کردند و از آنان به عنوان مخالفین شاه تجلیل کردند. در ایران از هر نغمه ضد شاهی تجلیل به عمل می‌آید. شاه با این دست و پا زدن‌ها و طلبیدن‌های این و آن، کاری از پیش نمی‌برد. این تلاش‌ها دیگر دیر شده است و برای او مفید نیست، او باید برود. ما سازش را از هر کس و به هر شکلی باشد نخواهیم پذیرفت، چون ملت نخواهد پذیرفت. در مذاکرات خود با این اشخاص مطالب خود را قاطعانه بیان کرده‌ایم. هر کس قبول کند با ماست والّا از ما جداست.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه