اثر جدید سعید تشکری روانه بازار شد

تازه‌های نشر

اثر جدید سعید تشکری روانه بازار شد

«شاه بهار» به عنوان جدیدترین اثر سعید تشکری، نویسنده مطرح خراسانی منتشر شد.
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران در خراسان رضوی(ایبنا)، «شاه بهار» به عنوان کتاب سوم از مجموعه «ولادت» به قلم سعید تشکری نویسنده و نمایش‌نامه‌نویس صاحب‌سبک خراسانی روانه کتاب‌فروشی‎ها شد.
وی پیش از این، دو کتاب از این مجموعه را با عناوین «ولادت» و «سیمیا» منتشر کرده بود. «ولادت» به موضوع هجرت امام رضا(ع) و حضرت معصومه(س) از مدینه به مرو، پذیرش ولایتعهدی و شهادت ایشان می‌پردازد. داستان «ولادت» از یافت شدن فرزندان دو شبان خراسانی یکی کاتب و دیگری صحاف در ویرانه‌های شوش دانیال پس از دیدار با مولای خود، امام موسی کاظم(ع) و در پی کشتاری که عباسیان برای تاراج پارسیان انجام داده‌اند، آغاز می‌شود. این دو شبان تصمیم می‌گیرند فرزندانشان را از طفولیت در وصیتی مکتوب به نام هم بخوانند. «لیلا» و «هاتف» اکنون پس از گذشت سال‌ها و مرگ این کاتب و صحاف می‌خواهند با هم ازدواج کنند، اما پرسش ساده آن‌ها از خود این است: ما که هستیم و چرا فرزند مولای پدرانمان ولیعهد تازه عباسیان است؟
«شاه‌ بهار» روایت داستان زندگی شبان‌هایی است که با امام جواد(ع) همراه شده‌اند و کل وقایع کتاب در دوران امام جواد(ع) می‌گذرد. پهنه جغرافیایی اثر از شهر توس تا مدینه و افغانستان و پاکستان را دربرمی‌گیرد و به موازات سلسله سادات رضوی گسترش پیدا می‌کند. در این کتاب ارتباط با امام جواد(ع) پویاتر و از نزدیک است؛ بنابراین تأثیری که این ارتباط نزدیک و پویا بر بافت زندگی این افراد دارد، بسیار متحول‌تر از قبلی است. روایت در مدینه شهر حضرت رسول(ص) به جهت زبان و کاراکتر متفاوت است. «شاه‌بهار» پیگیری جدی است درباره ادبیات شهری کهنسال، اینکه شهر در آن زمانه از چه بافتی برخوردار بوده است؟ در «ولادت» مکان داستان، بیابان بود و شبانان در جغرافیایی که در حقیقت ژانر جاده‌ای بود،‌ نمایان بودند‌، اما در کتاب دوم یعنی «سیمیا» در یک‌جا ساکن‌اند .اضافه می‎شود «شاه بهار» به قلم سعید تشکری را انتشارات نیستان در 232 صفحه به قیمت 63 هزار تومان منتشر کرده است. سعید تشکری نویسنده، مدرس، کارگردان و رمان‌نویس مطرح ایرانی اهل خراسان متولد 1342 در قوچان عضو بین‌المللی کانون جهانی تئاتر ITCA است. بیش از 40 کتاب رمان و نمایش‌نامه‌های بسیاری از وی تاکنون منتشر شده است.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه