دکتر «غلامعلی بِسکی» پدر طبیعت ایران

نام‌آوران خراسان

دکتر «غلامعلی بِسکی» پدر طبیعت ایران

مقدم

دکتر غلامعلی بِسکی معروف به بابا بسکی و پدر طبیعت ایران، پزشک و هوادار محیط‌ زیست بود که تمام زندگی خود را وقف دفاع از محیط‌ زیست و تبلیغ گیاه‌خواری کرد. دکتر بسکی هشتم بهمن۱۳۱۰ در سبزوار متولد شد. او پس از تحصیلات متوسطه در دبیرستان اسرار ملاهادی سبزواری، در رشته طب دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه تحصیل داد و در سال۱۳۴۵ با درجه تخصص جراحی زنان، از همان دانشگاه فارغ‌التحصیل شد. وی در همان سال بیمارستانی در شهر گنبدکاووس تأسیس کرد که بسیار مورد توجه و استفاده اهالی منطقه قرار گرفته است.
وی که در سال۱۳۳۱ ازدواج کرد و چهار فرزند و 6 نوه دارد، بر این باور بود که خوردن گوشت سبب ایجاد بیماری می‌شود. او به همین دلیل به طبیعت پناه برد و خام‌گیاه‌خواری را در پیش گرفت. بسکی به تأثیر شفابخش گیاهان دارویی اعتقاد داشت و مطالعات خود را بیشتر صرف تحقیق در این مورد کرد.
دکتر بسکی در جایی گفته است: من زباله ندارم؛ خام‌خوار هستم و همه اجزای میوه و سبزی را اگر فاسد و خراب نباشد، می‌خورم. پوست گردو، بادام‌زمینی، پیاز و... هم که زباله نیست؛ دفن می‌کنم تا به خاک تبدیل شود. از کیسه پارچه‌ای به‌جای پلاستیک استفاده می‌کنم. پدر طبیعت ایران در سال۱۳۴۹ زندگی شهری را رها کرد. دکتر بسکی در دهه پایانی زندگی خود مزرعه‌ای تأسیس و محصولاتی مانند سبزی و صیفی‌جات، درختان زیتون و لیمو، گیاهان دارویی و خوراکی و گل‌های باغچه و آپارتمان کشت می‌کرد. تأسیس مدرسه تیزهوشان و خانه ریاضی استان گلستان و همچنین سرای گاندی (ویژه تیزهوشان فقیر در روستاها) از دیگر اقدام‌های دکتر بسکی در حوزه اجتماعی بوده است.
وی که بسیاری از اموال خود را صرف امور خیریه کرد، در مراسم تبدیل‌ خانه وقفی‌اش به خانه محیط‌ زیست، گفت: به آن اندازه که نیاز دارید، بخورید؛ امروز ثابت شده بین کم‌خوری و طول عمر رابطه مستقیم 
وجود دارد.دکتر غلامعلی بسکی ۲۳مرداد۱۳۹۸ به دلیل کهولت سن و بیماری‌ ریوی، در بیمارستانی که خود در گنبد ساخته بود 
درگذشت. 

برچسب ها :
ارسال دیدگاه