کودتای خزنده ولیعهد

افشای جدیدترین اسرار خیانت بن سلمان به پدرش

کودتای خزنده ولیعهد

علوی

یک سال و پنج ماه است که ملک سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه سعودی هیچ دیدار حضوری با مقامات داخلی و خارجی نداشته است. برنامه‌های او صرفاً به ویدئوکنفرانس محدود شده و تمامی دیدارها و استقبال رسمی از مقامات دیگر کشورها را پسرش محمد بن‌سلمان انجام می‌دهد.

به گزارش فارس، وب‌سایت سعودی لیکس که به افشای اسرار خاندان سعودی می‌پردازد، در گزارشی به نقل از منابع دیپلماتیک عربستان به نکات قابل توجهی در این باره اشاره کرده و نوشته است: غیبت پادشاه به موضوع بازداشت برادرش «احمد بن عبدالعزیز» در پنجم مارس ۲۰۲۰ نیز مربوط است. احمد پیش از اینکه محمد بن‌سلمان شروع به بازداشت گسترده شاهزادگان در هتل «ریتز کارلتون» در ریاض کند، در نوامبر ۲۰۱۷ از عربستان فرار کرد و به لندن رفت. سپس یک سال بعد با ضمانت آمریکا و کشورهای اروپایی به عربستان بازگشت. ضمانتی که گویا ارزشی برای ولیعهد جوان نداشت و بن‌سلمان او را به همراه «محمد بن نایف» به اتهام تلاش برای کودتا در هفتم مارس ۲۰۲۰ بازداشت و روانه زندان کرد.
به طور همزمان و در حوزه پادشاهی، تا پیش از این تاریخ ملک سلمان به کارهای روزمره خود می‌رسید و از هیئت‌های خارجی در کاخش استقبال و در مراسم تودیع و معارفه وزیران و سفیران شرکت می‌کرد. اما از زمانی که احمد بن عبدالعزیز دستگیر شد، پادشاه نیز دیگر در این مراسم دیده نشد. بر اساس داده‌هایی که به‌تازگی فاش شده، بازداشت احمد بن عبدالعزیز توسط بن‌سلمان نشان‌دهنده چند مسئله است. نخست اینکه بازداشت توسط پسر اصلاً به مذاق پدر خوش نیامده و مورد اعتراض وی قرار گرفته است. مسئله مهم‌تر اینکه قدرت این روزهای محمد بن‌سلمان حتی از پادشاه هم بیشتر است که بدون هماهنگی و کسب اجازه از پادشاه، به عنوان ولیعهد هر اقدامی را سر خود انجام می‌دهد و ملک سلمان هم هیچ اعتراضی نمی‌تواند از خود نشان دهد، مگر اینکه برای مدتی نامعلوم به شهر نئوم به بهانه دوری از کرونا سفر کند. این اقدام به این معنی است که محمد بن سلمان نه تنها رقبای خود برای پادشاهی را کنار زد بلکه کودتای آرامی نیز علیه پدرش ترتیب داده و خود عملاً همه امور را در دست گرفته است.


برچسب ها :
ارسال دیدگاه