نیویورک‌تایمز گیت

سانسور در غرب گسترده‌تر شد؛ رسانه‌های آمریکایی حتی اجازه به‌کاربردن واژه‌های «فلسطین» و «نسل‌کشی» را هم ندارند

نیویورک‌تایمز گیت

اعمال سانسور از سوی رسانه‌های غربی در پوشش دادن اخبار و رویدادهای جهانی مهمی که به مذاق نظام سرمایه‌داری خوش نمی‌آید مسئله‌ جدیدی نیست؛ این رسانه‌ها درحالی همواره ادعای استقلال در نوع روایت رخدادها و رعایت‌ ارزش‌های خبری را مطرح و بر بی‌طرفی و راست‌گویی در بیان رویدادها اصرار می‌کنند که به مدد حضور رسانه‌های نیمه‌مستقل و شبکه‌های اجتماعی و ظهور پدیده شهروندخبرنگار، امروز مصادیق بسیاری برای رد این ادعا وجود دارد.


 در ماجرای جنگ غزه نیز رویکرد رسانه‌های غربی به سیاق گذشته بوده است و این رسانه‌ها از آغاز جنگ همواره تلاش کردند به نوعی کشتار کودکان، زنان و غیرنظامیان را توجیه کنند یا با مقصر قلمداد کردن حماس و گروه‌های مقاومت، علت جنایات صهیونیست‌ها را عملیات 7 اکتبر طوفان‌الاقصی جلوه دهند.

رسوایی سانسور در نیویورک تایمز
افشای اعمال سانسور خبری مربوط به غزه توسط نیویورک تایمز اما جدیدترین رسوایی از این دست بوده است؛ تارنمای اینترسپت 15آوریل گزارش داد به رونوشت یک یادداشت داخلی فاش شده از نیویورک‌تایمز دست یافته که حاکی از آن است سردبیران این روزنامه آمریکایی به خبرنگاران خود گفته‌اند از به‌کار بردن کلماتی مانند «نسل‌کشی» و «پاک‌سازی قومی» در قبال جنایات اسرائیل و استفاده از «سرزمین اشغالی» هنگام اشاره به فلسطین خودداری کنند!
این نشریه تحقیقی گزارش داد: در این یادداشت به خبرنگاران نیویورک تایمز دستور داده شده «از واژه فلسطین مگر در موارد بسیار نادر» استفاده نکنند و از اصطلاح «اردوگاه‌های آوارگان» برای توصیف مناطقی از غزه که به‌طور تاریخی فلسطینی‌های آواره اخراج شده از دیگر مناطق در آن اسکان داده شده‌اند، خودداری کنند.
 اینترسپت فاش کرد: این یادداشت توسط سردبیران سوزان وسلینگ و فیلیپ پان و معاونان آن‌ها نوشته شده است. چند روزنامه‌نگار از روزنامه‌های محلی نیز به اینترسپت گفتند در برخی از محتوای این یادداشت، شواهدی از احترام این روزنامه به روایت‌های اسرائیل وجود دارد. در این زمینه، یکی از منابع اتاق خبر نیویورک‌تایمز که خواست نامش فاش نشود، گفت: «تعیین دستورالعمل‌های سبک برای شرکت‌های خبری غیرعادی نیست... اما استانداردهای منحصربه‌فردی برای خشونت‌های انجام شده توسط اسرائیل اعمال می‌شود و خوانندگان متوجه این مسئله شده‌اند و من ناامیدی آن‌ها را درک می‌کنم».

تقابل سازمان‌یافته با فلسطین
اما سانسور خبری وقایع جنگ غزه از سوی رسانه‌های غربی محدود به افشاگری اینترسپت از رویکرد نیویورک تامیز نمی‌ماند؛ در چند ماه و حتی سال گذشته چندین رسانه خبری، به‌شدت آرمان فلسطین را از طریق گزارش‌های خود سانسور کرده‌اند. در نوامبر، تارنمایThe Breach  گزارش داد «بل رسانه» شرکت چند میلیارد دلاری رسانه‌ای کانادایی، به روزنامه‌نگاران گفته بود از استفاده از کلمه «فلسطین» خودداری کنند. در این بیانیه به روزنامه‌نگاران گفته شده هنگام اشاره به دولت فلسطین از «حماس و شبه‌نظامیان حماس» استفاده و اطمینان حاصل کنند حماس «از سوی کانادا و بسیاری از کشورهای غربی به عنوان گروه تروریستی اعلام شده است».
وضعیت در رسانه‌های اجتماعی نیز اوضاع بهتری ندارد؛ رسانه‌های اجتماعی هم مملو از سانسور صدای فلسطینی‌ها شده است. دیده‌بان حقوق بشر در گزارشی افشا کرد در حدفاصل ماه‌های اکتبر تا نوامبر ۲۰۲۳ بیش از هزارو50 گزارش مبنی بر حذف محتوای اینستاگرام و فیس‌بوک که توسط فلسطینی‌ها و حامیان آن‌ها در مورد نقض حقوق بشر توسط رژیم صهیونیستی منتشر شده، دریافت کرده است. گزارشی که در نوامبر سال گذشته توسط مجله فوربس منتشر شد، سانسور شدیدی را نشان داد که روند سانسور شدید در 6 ماهه جنگ اسرائیل علیه غزه را نشان می‌داد. این گزارش خاطرنشان کرد اسرائیل از 7 اکتبر تقریباً 9هزارو500 درخواست به متا و تیک تاک ارسال کرده تا محتوایی منفی درباره این رژیم را حذف کنند و این شبکه‌ها  حدود 94درصد از محتوای درخواست شده از سوی این رژیم را حذف کرده‌اند.

بی‌جنبه‌بازی کنگره آمریکا!
افشای رسوایی سانسور خبری وقایع غزه و جنایات رژیم صهیونیستی علیه مردم فلسطین توسط روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز و سایر رسانه‌های غربی موسوم به جریان اصلی تنها اقدام صورت گرفته از سوی همپیمانان آمریکایی رژیم صهیونیستی برای سانسور خبری و خفه کردن صدای مقاومت مردم فلسطین در روزهای اخیر نبوده است.
مجلس نمایندگان آمریکا روز سه‌شنبه 16 آوریل اقدام به تصویب یک قطعنامه دو حزبی در محکومیت کاربرد شعارهای یهودی‌ستیزانه کرد. بر اساس گزارش تارنمای کنگره آمریکا، این قطعنامه دوحزبی که با عنوان قطعنامه شماره 883، توسط جاش گاتهایمر، آنتونی دیسپوزیتو و جرد موسکوویتز به مجلس نمایندگان آمریکا ارائه شده بود، شعار «از رودخانه تا دریا، فلسطین آزاد خواهد شد» را با 377 رأی موافق و 44رأی مخالف بر اساس این ادعا که خواستار ریشه‌کنی کامل یهودیان، دولت اسرائیل و نابودی مردم یهود است! به عنوان یک شعار یهودستیزانه محکوم کرد.
بر اساس این قانون، مجلس نمایندگان آمریکا استفاده از عبارت «از رودخانه تا دریا، فلسطین آزاد خواهد شد» یا همان «من النهر إلی البحر، فلسطين ستتحر» را در زمره مصادیق یهودستیزانه قرار داد؛ به عبارتی از این به بعد استفاده از این عبارت در ایالات متحده جرم و مصداق نژادپرستی خواهد بود!
جالب آنکه روز گذشته پلیس آمریکا نیز 9 نفر از کارمندان گوگل را که به قرارداد 1.2میلیارد دلاری «پروژه نیمبوس» میان این شرکت و رژیم ضهیونیستی در دفاتر گوگل در نیویورک و کالیفرنیا اعتراض کرده بودند، بازداشت کرد. به گزارش «واشنگتن پست» کارمندان گوگل به دفاتر نیویورک و سانی‌ویل کالیفرنیا رفته و به توافق «پروژه نیمبوس» که فناوری پیشرفته هوش مصنوعی را در اختیار اسرائیل قرار می‌دهد، اعتراض کردند.
شبکه تلویزیونی الجزیره در گزارشی درباره سانسور خبری وقایع غزه می‌نویسد: کشورهای غربی در سال‌های گذشته تلاش بسیاری کرده‌اند تا خود را به عنوان حامیان دموکراسی و سنگر آزادی مطبوعات در جهان نشان دهند، اما اقدامات آن‌ها داستان بسیار متفاوتی را بیان می‌کند. تصویب قوانینی که به مقامات این کشورها اجازه می‌دهد رسانه‌ها را سانسور و صدای مخالفان را به هر شیوه ممکن خفه کنند درواقع نمی‌تواند ویژگی یک کشور دموکراتیک باشد که بیشتر نماد دیکتاتوری است.

خبرنگار: سید احمد موسوی

برچسب ها :
ارسال دیدگاه