تغییرتاکتیک حزب‌الله در جبهه شمالی

بررسی معنای افزایش تنش و درگیری میان حزب‌الله و رژیم صهیونیستی

تغییرتاکتیک حزب‌الله در جبهه شمالی

علیرضا تقوی نیا، کارشناس مسائل غرب آسیا  


تحولات میدانی 48ساعت گذشته، از تشدید تنش کم‌سابقه میان نظامیان صهیونیستی و حزب‌الله لبنان در جبهه شمالی فلسطین اشغالی حکایت دارد. در سلسله حملات کوبنده طرفین به مواضع یکدیگر که با اقدامات گذشته تفاوت محسوسی داشت، منابع خبری اسرائیل روز گذشته از زخمی شدن 14نظامی رژیم در حمله ترکیبی موشکی و پهپادی حزب‌الله به روستای «عرب العرامشه» در شمال فلسطین اشغالی خبر دادند. حال چهار نفر از زخمی‌ها وخیم گزارش شده است. مقاومت لبنان همچنین مقر فرماندهی لشکر91 ارتش رژیم صهیونیستی در پادگان برانیت را به‌وسیله موشک سنگین برکان هدف قرار داد. از سویی منابع صهیونیستی اخباری از شنیده شدن صدای انفجاری مشکوک نزدیک دریاچه طبریا در شمال فلسطین اشغالی مخابره کردند. روز دوشنبه نیز رزمندگان مقاومت در عملیاتی ویژه با کارگذاری بمب‌های کنار جاده‌ای در مسیر حرکت نظامیان اشغالگر و انفجار آن‌ها، چهار نظامی تیپ گولانی را زخمی کردند. رسانه‌های رژیم صهیونیستی اذعان می‌کنند اکنون به نظر، معادله معمول در برابر حزب‌الله از بین رفته و ما شاهد جرئت یافتن مقاومت در تشدید درگیری هستیم. 

تغییر تاکتیک حزب‌الله
حزب‌الله در عملیات پیچیده اطلاعاتی اخیر توانست مقر سری فرماندهی اطلاعات نظامی ارتش رژیم صهیونیستی را در روستای «عرب العرامشه» با موشک‌های هدایت‌شونده و پهپادهای انتحاری هدف قرار دهد و کاری هم از گنبد آهنین ساخته نبود. این عملیات نشان‌دهنده اشراف رزمندگان مقاومت بر تحرکات و مکان‌های نظامی و امنیتی رژیم صهیونیستی حتی در داخل سرزمین‌های اشغالی است.
حزب‌الله لبنان در 6ماه از عملیات طوفان‌الاقصی توانسته واقعیت جدیدی از قدرت منطقه‌ای مقاومت در جبهه شمالی ایجاد کند تا جایی که در چند روز اخیر، روش کار خود را با شلیک گسترده و متمرکز موشک‌ها، پهپادها و مین‌گذاری جاده‌ای در مسیر حرکت نفوذی نظامیان صهیونیست به داخل لبنان تغییر داده است. امروز محور مقاومت متوجه ضعف رژیم صهیونیستی شده، چراکه پس از حمله گسترده موشکی و پهپادی جمهوری اسلامی ایران، مقامات تل‌آویو و فرماندهان نظامی اسرائیل در یک سردرگمی به سر می‌برند.
تشدید درگیری در جبهه شمالی سرزمین‌های اشغالی در حالی است که درگیری میان تهران و تل‌آویو هم به اوج خود رسیده است؛ اما این موضوعات چگونه به هم مرتبط  می‌شوند؟ 
نخست‌وزیر و مقامات رژیم صهیونیستی از روز یکشنبه، پس از عملیات وعده صادق ایران از احتمال پاسخ متقابل و حمله به کشورمان سخن می‌گویند. صهیونیست‌ها دچار تناقض‌گویی آشکاری شده‌اند، چرا که از یک طرف نتانیاهو مدعی است حمله ایران به اسرائیل موفق نبوده و از طرف دیگر سران رژیم صهیونیستی به تکاپو افتاده‌اند که بازدارندگی از دست رفته پس از این حمله را بازگردانند. این مسئله نشان می‌دهد برخلاف مواضع رسانه‌ای در اسرائیل، حمله ایران به پایگاه‌های نظامی رژیم صهیونیستی حساب شده و موفقیت‌آمیز بوده است. 
اگر رژیم صهیونیستی به جمهوری اسلامی ایران حمله نظامی کند، دامنه جنگ گسترش خواهد یافت، به‌طوری‌که تمامی منطقه غرب آسیا و حتی کشورهای فرامنطقه‌ای را درگیر خواهد کرد. در این مسیر، حزب‌الله اکنون با یک برنامه حساب شده به دنبال تأثیرگذاری بر محاسبات رژیم صهیونیستی در حمله به مواضع ایران است. 
حزب‌الله با اقدامات چند روز گذشته خود به دنبال فشار بر رژیم صهیونیستی است. اگر جنگ میان تهران و تل‌آویو صورت گیرد دامنه آن به کشورهای خلیج‌فارس به‌خصوص کشورهای صادرکننده نفت به همپیمانان اسرائیل کشیده خواهد شد. پیام حمله ترکیبی روز گذشته حزب‌الله به عرب العرامشه در الجلیل غربی نشان دادن قدرت در حال گسترش محور مقاومت در برابر اسرائیل است و این هشداری است به سران تل‌آویو که در صورت هر اشتباهی علیه ایران در چند جبهه به‌صورت همزمان درگیر خواهد شد.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه