قهرمانان ورزشی باید در دفاع از ارزش‌ها نیز نقش قهرمانی ایفا کنند

تولیت آستان قدس رضوی در آیین نکوداشت ورزشکاران برتر خراسان‌رضوی به‌مناسبت دهه کرامت:

قهرمانان ورزشی باید در دفاع از ارزش‌ها نیز نقش قهرمانی ایفا کنند

به گزارش آستان‌نیوز، تولیت آستان قدس رضوی در دیدار جمعی از مدال‌آوران مسابقات آسیایی و جهانی استان خراسان رضوی که با حضور وزیر ورزش و جوانان همزمان با ایام دهه کرامت در حرم مطهر امام رضا(ع) برگزار شد؛ با تأکید بر اینکه اسلام در کنار توجه به روح و معنویات، به آمادگی جسمانی، ورزش و مسابقه نیز توجه دارد، اظهار کرد: تمام رفتار یک مسلمان چه در امور عبادی و چه اجتماعی، در فقه اسلامی مورد توجه بوده و کتاب‌هایی برای آن نوشته شده است، به‌طوری‌که در کنار کتب مختلف فقهی کتابی به نام «سبق و رمايه» به معنای «مسابقه دادن و تيراندازی» وجود دارد.


حجت‌الاسلام والمسلمین احمد مروی با بیان اینکه مسابقه دادن در اسلام امری مذموم نبوده و حتی احکامی برای آن بیان شده است، عنوان کرد: آستان قدس رضوی به همان میزان که به زیارت و تسهیل امر زیارت و ایجاد فضاهای زیارتی توجه داشته، به حوزه‌های ورزشی و تفریحی نیز توجه کرده است و امکانات ورزشی فراهم شده ازجمله ورزشگاه امام رضا(ع) که جزو مجهزترین ورزشگاه‌های کشور بوده، خود گواه این حقیقت است. وی تصریح کرد: اگر وسعت حرم مطهر رضوی پس از پیروزی انقلاب اسلامی از 120هزار مترمربع به بیش از یک میلیون مترمربع رسیده؛ تقریباً به همین میزان توسعه حرم مطهر بناهای تفریحی و تربیتی، ورزشی، آموزشی، درمانی و خدماتی عام‌المنفعه نیز ساخته شده و این امری ذوقی و سلیقه‎ای نیست بلکه برگرفته شده از نگاه جامع دینی است.
تولیت آستان قدس رضوی به ارزشمندی پهلوانی در کنار قهرمانی اشاره و عنوان کرد: پهلوانی، ارزشمندی قهرمانی را چند برابر می‎کند؛ قهرمانی به معنای پیروزی در یک میدان و عرصه است اما پهلوانی یک مرام، منش، فرهنگ و مفهومی گسترده و مربوط به تمام عرصه‌های زندگی بوده و ناشی از عمق و کمال شخصیتی است. 
وی ضمن گرامیداشت یاد و خاطره پهلوان غلامرضا تختی، درباره خلق و خوی قهرمانان پهلوان توضیح داد: مروت، مناعت طبع، دست‌گیری، پاکدستی، چشم‌پاکی، نوع‌دوستی، صبر، شجاعت، تواضع، ايثار، بخشندگی و... از خصائل برجسته قهرمانان پهلوان است؛ ورزشکاران باید در کنار توجه به قهرمانی، پهلوانی را با این خصوصیات و فضیلت‌ها در خود پرورش دهند.

اهدای مدال به موزه آستان قدس رضوی؛ پیوند میان قهرمانی و معنویت 
حجت‌الاسلام والمسلمین مروی اهدای مدال قهرمان ملی به موزه آستان قدس رضوی را جلوه‎ای از پیوند قلبی یک قهرمان با ارزش‎های دینی و مذهبی دانست و عنوان کرد: باطن اهدای مدال به موزه آستان قدس پیوند میان قهرمانی و معنویت است، پیوند میان ارزش‎های مادی و معنوی است؛ پیوند یک ورزشکار با حجت و ولی خداست که بسیار ارزشمند است.
وی افزود: دین و آموزه‌ها و ارزش‌های دینی در میان ورزشکاران ايرانی از گذشته‌های دور، حضور پررنگ و برجسته‌ای داشته است؛ به‌طوری‌که در شکل و رسوم ورزشی ایرانیان نمادهای دينی قابل مشاهده بوده و در کردار و فتوت ورزشکاران ایرانی تأثیر داشته است که باید این ارزش‌ها و روحیه‎ها در میان ورزشکاران حفظ شود.
تولیت آستان قدس رضوی با اشاره به الگوبرداری نسل جوان از ورزشکاران، خاطرنشان کرد: قهرمانان ورزشی برای بخشی از جامعه به‎‌ويژه جوانان، الگو و سرمشق هستند و این نشان‌دهنده جایگاه مهم و تأثیرگذار قهرمانان ورزشی است که وظیفه ورزشکاران را سنگین می‎کند.
وی ابراز کرد: یک ورزشکار هنگامی که در یک آوردگاه بین‌المللی به قهرمانی می‎رسد، دیگر تنها یک ورزشکار موفق نیست بلکه دارای چنان ظرفیت و جایگاهی می‎شود که می‏تواند به الگوی بخشی از جامعه مبدل شود. قهرمانان ورزشی معاصر می‏توانند با زیستی مؤمنانه برآمده از مشی اهل‌بیت(ع)، الگوهایی ارزشی برای جامعه باشند؛ نه اینکه الگوهای پوسیده غربی را به جامعه خود تزریق کنند.

امیرالمؤمنین علی(ع) الگوی ورزشکاران است 
تولیت آستان قدس رضوی با تأکید بر اینکه امیرالمؤمنین علی(ع) الگوی ورزشکاران است، افزود: قهرمانان ورزشی به سبب مرجعیتی که پیدا می‌کنند، رسالتی سنگین در انتقال فضیلت‌های اخلاقی و ارزش‌های انسانی به جامعه دارند؛ گاهی یک عمل عبادی یک قهرمان ورزشی از ساعت‎ها کار فرهنگی تأثیرگذارتر است که ورزشکاران باید این جایگاه و نفوذ را قدر و آن را برای خود یک شأن معنوی و الهی بدانند. وی با تجلیل از حضور موفق بانوان ایرانی در میادین مختلف ورزشی ضمن رعایت موازین شرعی، عنوان کرد: هنگامی که یک بانوی ایرانی در میادین ورزشی بین‌الملل با رعایت اصول اخلاقی و چارچوب‌های شرعی حضور پیدا کرده و به قهرمانی می‎رسد، این موفقیت هم یک توفیق ورزشی و هم به نوعی تبلیغ و ترویج فضیلت‌های اخلاقی، وقار، پاکیزگی، پاکدامنی و اخلاق نیکو در برابر عریان‌گرایی و حیوان‌گرایی غربی است و عفت یک زن ایرانی مسلمان را به جهانیان نشان می‏دهد و این معنا را به همراه دارد که می‏توان ضمن رعایت ارزش‎های انسانی، قهرمان بود. 
وی در پایان با اشاره به هجمه‌های فرهنگی و تبلیغاتی فراوان دشمن نسبت به نسل جوان، گفت: امروز دشمنان این آب و خاک به دنبال این هستند که نسل جوان را از ارزش‎های اخلاقی، دینی و ملی جدا و هویت آن‌ها را نابود کنند؛ ملتی که فاقد هویت باشد سلطه‌پذیر و تسلیم است. قهرمانان ورزشی باید در عرصه دفاع از ارزش‌های دینی و ملی نیز نقش قهرمانی خود را ایفا و با عمل خود از هویت اخلاقی، دینی، ایرانی و ملی نسل جوان صیانت کنند.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه