اعتبار ۲۷ میلیارد ریالی آبرسانی عشایر

اعتبار ۲۷ میلیارد ریالی آبرسانی عشایر

مدیرکل امور عشایر خراسان رضوی از اختصاص ۲۷میلیارد ریال برای اجرای طرح‌های مربوط به آب آشامیدنی عشایر این استان خبر داد و گفت: هر سال ۱۰میلیارد ریال هزینه آبرسانی به مناطق عشایری استان می‌شد که امسال با رشد حدود سه برابری به ۲۷میلیارد ریال رسیده است.
محمد نبوی‌فرد افزود: عملیات آبرسانی به عشایر خراسان رضوی با ۱۲دستگاه تانکر انجام می‌شود که باوجود کم بودن تعداد تانکرها، اما روند آبرسانی به خوبی انجام می‌شود.
به گزارش قدس وی ادامه داد: با جذب اعتبار امسال و بهره‌برداری از پروژه‌های آبرسانی مناطق عشایری، شاخص برخورداری عشایر استان از آب شرب پایدار به بیش از ۷۵درصد افزایش می‌یابد.
مدیرکل عشایر خراسان رضوی شاخص برخورداری عشایر خراسان رضوی از آب شرب پایدار را بالاتر از میانگین کشوری ذکر و بیان کرد: هم‌‌اینک این شاخص به صورت میانگین در کشور ۶۳درصد است.
گرچه عشایر تنها 1/5درصد از کل جمعیت ایران را تشکیل می‌دهند، اما آن‌ها به شکلی چشمگیر عهده‌دار تولید ۲۵درصد مواد پروتئینی به‌ویژه گوشت قرمز و محصولات لبنی، حدود ۴۰درصد صنایع‌دستی و ۲۸درصد دام سبک کشور هستند. 
در این میان عشایر خراسان رضوی به عنوان یکی از استان‌های دارای مرز مشترک با دو کشور، از اهمیت و نقش فراوانی برخوردارند.
عشایر خراسان رضوی در قالب ۳۵طایفه با دارا بودن ۹۹۰هزار رأس دام و تولید سالانه ۱۷هزار تن فراورده‌  دامی شامل شیر، روغن، پشم، کرک و کود حیوانی و ۴۱هزار و ۸۰۰مترمربع صنایع‌دستی شامل گلیم، قالیچه، فرش و تابلوفرش نقش بسزایی در اقتصاد خراسان رضوی دارند.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه