شکارچی «بالابان» زمین‌گیر شد

شکست نقشه قاچاق پرنده کمیاب به آن سوی مرز‌ها

شکارچی «بالابان» زمین‌گیر شد

عقیل رحمانی

با تلاش محیط بانان مشهدی و همراهی مأموران انتظامی قاچاق یک گونه ارزشمند پرنده شکاری به کشورهای حوزه خلیج‌فارس لو رفت و عامل این اقدام دستگیر شد.

کشف شاهین قنداق‌پیچ شده
رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان مشهد در این باره اعلام کرد: مأموران یگان حفاظت شهرستان پیرو گزارش واصله از سوی فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان در جریان صید و زنده‌گیری یک بهله پرنده شکاری در خطر انقراض از نوع بالابان توسط صیادان حرفه‌ای بخش مزداوند سرخس قرار گرفتند. وی تصریح کرد: در ادامه مشخص شد شکارچی حرفه‌ای قصد قاچاق پرنده شکاری را به شهرستان مشهد با استفاده از یک دستگاه خودرو پراید نوک‌مدادی دارد و حتی در این اقدام یک دستگاه پژو405 برای جاده صاف‌کنی به متخلف کمک می‌کند.
مرتضی شیرزور ادامه داد: از همین رو موضوع به صورت ویژه در دستور کار مأموران یگان حفاظت محیط زیست شهرستان مشهد قرار گرفت و پس از هماهنگی‌های صورت گرفته با مأموران انتظامی مستقر در ایست بازرسی اسماعیل‌آباد و فرمانده پاسگاه انتظامی آبروان، مسیر‌های تردد احتمالی شکارچی حرفه‌ای و دیگر همراهان او تحت کنترل قرار گرفت. در مقابل برای آنکه در مسیر هم تحرکات آن‌ها به صورت لحظه‌ای رصد شود تیمی از نیروهای یگان حفاظت محیط زیست شهرستان مشهد به چند گروه تقسیم و محور‌های اصلی و فرعی منتهی به این شهرستان را زیر نظر گرفتند. شیرزور ادامه داد: این رویه با همکاری ارزشمند مأموران انتظامی چند ساعتی ادامه داشت تا اینکه سواری پراید با یک سرنشین مرد و دو زن در ایست و بازرسی اسماعیل‌آباد مورد شناسایی قرار گرفت و مسیر حرکت خودرو مسدود و متوقف شد.
 ابتدا راننده خودرو منکر هر گونه تخلف شد و با شیوه‌های مختلف قصد گمراه کردن مأموران را داشت که با هوشیاری فرمانده ایست و بازرسی اسماعیل‌آباد و در پی بازرسی فنی و دقیق خودرو شکارچی متخلف یک بهله پرنده شکاری بالابان قنداق‌پیچ و با چشمان دوخته‌ شده که به طرز ماهرانه در قسمتی از بدنه خودرو جاساز شده بود کشف شد.
در پی آن، به مأموران یگان حفاظت محیط زیست شهرستان مشهد که در یکی از جاده‌های فرعی (محل عبور احتمالی) مستقر بودند اطلاع داده شد و آن‌ها لحظاتی بعد خودشان را به محل رساندند و مشاهده کردند پرنده شکاری مکشوفه همان مورد گزارش شده در معرض خطر انقراض است که در شرایط بسیار نامناسب نگهداری می‌شد.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان مشهد بیان کرد: پس از هماهنگی‌های صورت گرفته با مقام قضایی و براساس دستور بازپرس شعبه تخصصی رسیدگی به جرایم زیست محیطی، خودرو متخلف به پارکینگ منتقل و شکارچی حرفه‌ای بازداشت شد. ضرر و زیان وارده به محیط‌ زیست در پی شکار این پرنده شکاری 2میلیارد ریال که متخلف ملزم به پرداخت آن است. از سوی دیگر به استناد ماده13 قانون شکار و صید هرگونه شکار، صید، نگهداری یا قاچاق پرندگان شکاری در معرض خطر انقراض مجازات حبس را هم در پی دارد. شناسایی خودرو راه پاک‌کن متخلف هم در دستور کار است.

توقیف دو سلاح شکاری
مرتضی شیرزور در تشریح موردی دیگر گفت: پیرو گزارش دریافتی همیاران محیط زیست مبنی بر مشاهده یک دستگاه خودرو برلیانس مشکوک با چهار نفر سرنشین درحالی که یک قبضه اسلحه شکاری دولول نیز به همراه داشتند، به سرعت مأموران یگان حفاظت محیط زیست شهرستان مشهد با همراهی فرمانده پاسگاه انتظامی آبروان به منطقه حفاظت شده کشف‌رود عزیمت کردند. وی ادامه داد: افراد متخلف به محض رؤیت خودرو گشتی متواری شدند که لحظاتی بعد در محاصره گرفتار و خودرو مذکور متوقف شد. در بازرسی از خودرو یک قبضه اسلحه شکاری دولول کالیبر12 به همراه 9فشنگ غیرمجاز چهارپاره دست‌ساز، 23فشنگ ساچمه‌ای، پنج عدد پوکه شلیک شده، یک عدد چاقو آغشته به خون و یک عدد چراغ قوه کشف شد.  همچنین در اقدامی دیگر محیط بانان با همراهی مأموران پاسگاه انتظامی اسماعیل‌آباد یک شکارچی دیگر را در منطقه حفاظت شده تخت سلطان همراه با یک سلاح شکاری دولول قاچاق دستگیر کردند.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه