از سنگ تا موشک

نگاهی به نقش سردار سلیمانی در تقویت دفاعی منطقه به سود مقاومت

از سنگ تا موشک

حسین محمدی اصل

شاید کمتر کسی باشد که امروز به قدرت بی‌نظیر مقاومت در مقابل اشغالگران آمریکایی و صهیونیستی باور نداشته باشد. همین‌که ژنرال «اوری گوردین»  از مقامات صهیونیست اذعان می‌کند در صورت جنگ با حزب‌الله باید منتظر شلیک روزانه ۲ هزار موشک باشیم، گواه این مدعاست. این البته تنها مربوط به حزب‌الله است  چرا که گروه‌های فلسطینی نیز در چند سال اخیر به پیشرفت‌های خیره‌کننده دفاعی و تهاجمی مقابل صهیونیست‌ها دست یافته‌اند که آن‌ها را از خیال تجاوز جدی دوباره به غزه حداقل در ۱۰ سال اخیر بازداشته است.
بومی‌سازی؛ راهبرد آینده‌نگرانه حاج قاسم
حمزه پاریاب تحلیلگر امنیتی نظامی ضمن بیان این نکات، راهبرد تبدیل سنگ به موشک در فلسطین که مهم‌ترین اقدام عملیاتی در حوزه صنایع دفاعی بومی مقاومت به شمار می‌رود را تحت تأثیر اقدامات حاج قاسم می‌داند. وی با اشاره به نقش سردار سلیمانی در بومی‌سازی صنایع دفاعی مقاومت از حزب الله گرفته تا غزه و یمن می‌گوید: از وجوه مغفول مانده شخصیت شهید سلیمانی برنامه‌ریزی برای خودکفایی عملیاتی ملت‌های مظلوم منطقه در مقابل مستکبران بود. به‌ویژه با خیزش تروریسم داعش، شهید سلیمانی، ارتش‌های دخیل در میدان را موظف به تلاش برای کاهش آسیب پذیری عملیاتی کرد . پاریاب با بیان اینکه این راهبرد توانست از آسیب به مردم و مناطق‌مسکونی‌ تا حد زیادی جلوگیری‌ کند، افزود: در آن بازه زمانی نیازمند تولید سلاح های برد کوتاه مدرن بودیم. به همین دلیل سردار سلیمانی دستور هوشمندسازی راکت‌ها و موشک‌های برد کوتاه ۱۰ تا ۲۵ کیلومتر را صادر کرد.  با تولید این سلاح ها به توان نقطه‌زنی از دل جبهه نبرد دست پیدا کردیم. با ابتکار عملی که انجام شد، قدرت مقابله مقاومت افزایش پیدا کرد.
این تحلیلگر ابتکارات حاج قاسم در تغییر معادلات منطقه ای به سود مقاومت را بی‌نظیر دانسته و تصریح کرد: راهبرد تبدیل سنگ به موشک به پشتوانه حاج قاسم اتفاق افتاد تا آنجا که مقاومت فلسطین از راکت دست‌ساز با برد ۵ کیلومتر به راکت‌هایی با شعاع ۱۰۰کیلومتر رسید. امروز همین دستیابی مقاومت غزه به موشک‌های دارای برد، بلند اصلی‌ترین عامل وحشت صهیونیست‎هاست. با اهتمام شهید سلیمانی ملت فلسطین در حوزه تولید مواد اولیه ،ساخت بدنه موشک، سوخت و مکان شناسی و شلیک توانمندشدند و به فناوری پهپادی، سلاح‌های مدرن و حتی زیردریایی‌های کوچک دست یافته‌اند. در این دوره حزب الله لبنان هم با تکیه بر صنایع دفاعی بومی بیش از ۱۰۰ هزار موشک و راکت عملیاتی در اختیار گرفت. 
وی با بیان اینکه تولید بومی سلاح توسط مقاومت از آینده نگری راهبردی حاج قاسم حکایت دارد، گفت: در سالهای گذشته مقاومت به توازن وحشت با صهیونیست‌ها و آمریکایی‌ها رسیده است. در جنگ‌های احتمالی آینده با رونمایی سلاح‌های جدید آفندی و پدافندی مقاومت از تعداد روزهای درگیری کاسته خواهد شد و حتی اگر مشابه جنگ‌های پیش باشد، میزان خسارت و وحشت برای رژیم صهیونیستی چند برابر ارزیابی می‌شود.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه