تالاب «آق قشلاق» در مسیر تبدیل به کانون گرد و غبار

تالاب «آق قشلاق» در مسیر تبدیل به کانون گرد و غبار

معاون فنی اداره کل محیط زیست خراسان شمالی گفت: متأسفانه تالاب آق قشلاق در شهرستان بجنورد در معرض خشک شدن قرار گرفته است.
لشکری در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به تعریف تالاب اظهار کرد: تالاب آق قشلاق ترکیبی از تالاب‌هاست که دارای پهنه‌های آبی است و همیشه آب دارد و بخش‌هایی از آن نیز فصلی است. تالاب‌ها دارای رویکردهای مهم و باارزشی هستند که اگر رویکرد خود را از دست بدهند محل تجمع ریزگردها خواهند شد.
این مقام مسئول خاطرنشان کرد: اگر آق قشلاق رویکرد خود را از دست بدهد تبدیل به کانون گرد و غبار برای شهر بجنورد و روستاهای اطراف این تالاب خواهد شد.
وی به ارزش گردشگری این تالاب نیز اشاره کرد و گفت: آق قشلاق دارای ارزش تفرجگاهی به‌خصوص در فصل بهار است که زمین‌های چمن و درختچه‌های گز اطراف آن، این منطقه را بسیار زیبا  می‌کند. 
خشک کردن زمین‌های اطراف تالاب برای کار کشاورزی یکی از مهم‌ترین دلایل خشکیدگی این تالاب است و در واقع هر زمین کشاورزی که در حریم رودخانه و یا تالاب وجود دارد، به صورت غیرمجاز بوده است.
وی در ادامه از بروز آتش‌سوزی‌های عمدی در نیزارهای موجود در رودخانه اترک و تالاب 
آق قشلاق ابراز نگرانی کرد و گفت: به آتش کشاندن نیزارها به معنای به آتش کشاندن پناهگاه حیواناتی همچون گنجشک‌ها و سایر پرندگان مهاجر است. وی اظهار کرد: نیزارهای حاشیه رودخانه اترک و تالاب آق قشلاق محل زندگی گونه جانوری گربه وحشی است و در واقع گربه وحشی از میان این نیزارها غذای خود را تأمین می‌کند که به آتش کشاندن نیزارها سبب می‌شود این گونه حیوانی مدام در حال جابه‌جایی در سایر قسمت‌های نیزارهای وحشی باشد.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه