3 حقیقت محبوب حضرت فاطمه زهرا(س)

منبر مجازی

3 حقیقت محبوب حضرت فاطمه زهرا(س)

شیخ حسین انصاریان

حضرت صدیقه کبری(س) می‌فرماید: سه چیز از کل دنیای شما محبوب من قرار داده شده است... به راستی چه قلبی از قلب حضرت زهرا(س) بالاتر است؟ این قدر بار معنوی ایشان بالاست که وقتی مردم به پیغمبر اکرم(ص) گفتند: چرا دخترت را به عقد علی بن ابیطالب(ع)  درآوردی؟ او نه مغازه دارد و نه زمین... هیچی ندارد... چرا مانع شدی که دخترت به ازدواج مردی ثروتمند درآید؟ رسول اکرم(ص) فرمودند: من مانع ازدواج دخترم نشدم، خدا مانع شد؛ چرا که جبرئیل بر من نازل شد و فرمود: خدا می‌فرماید من برای همسری فاطمه(س)، علی(ع) را قرار دادم و علی بن ابیطالب(ع)، هم‌وزن زهرا(س) است و کسی هم از اولین و آخرین انسان، هم‌وزن زهرا(س) نیست؛ تنها هم‌وزنش، علی(ع) است... از این بالاتر پیغمبر(ص) فرمود: «اگر از حضرت آدم(ع) تا حضرت عیسی(ع) زنده شوند و برای ازدواج با دخترم پیشنهاد دهند؛ من او را به عقد آن‌ها درنمی‌آورم، چون کفو دخترم فقط علی‌ست». 
چه قلبی از قلب حضرت زهرا(س) بالاتر است، این قلب در دست رحمت پروردگار قرار گرفته است که این سه حقیقت را محبوب وی نموده است: 
«اول؛ النظر علی وجه رسول الله...». حضرت زهرا(س) می‌فرمایند: این، یک محبوب من است.  پیرامون «نظر» و «وجه» حرف بسیار است؛ این مسئله خیلی معمولی نیست؛ قطعاً این جمله به معنای نگاه کردن به قیافه پیغمبر(ص) نیست؛ منظور فقط 
«رؤیت چهره» نیست.
دوم چیزی که محبوب قلب فاطمه زهرا(س) است؛ «تلاوه کتاب الله» است؛ «تلاوت» با «قرائت» خیلی فرق می‌کند؛ می‌فرماید: «من عاشق تلاوت قرآنم». سوم؛ «و الانفاق فی سبیل الله»... این گونه است که هر نعمت مادی و معنوی که خدا به من عنایت می‌کند؛ فقط و فقط برای جلب رضایت پروردگار انفاق می‌کنم... این سه چیز از کل دنیای شما محبوب من است و من به چیز دیگری علاقه ندارم. مراد این است که در مسیر زندگی اگر پیغمبر(ص) باشد و قرآن باشد و روحیه «کرم» و «جود» برای انفاق هم باشد، این «صراط مستقیم» پروردگار است.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه