عدم استقبال کشاورزان از خرید حمایتی زعفران

عدم استقبال کشاورزان از خرید حمایتی زعفران

مدیر سازمان تعاون روستایی خراسان رضوی گفت: افزایش قیمت زعفران در بازار موجب شد کشاورزان به فروش محصول خود در قالب طرح خرید حمایتی زعفران تمایلی نشان ندهند.
ایرج ناصری‌مقدم در گفت‌وگو با ایرنا افزود: خرید حمایتی زعفران در خراسان رضوی از اواخر مهرماه آغاز شده که تاکنون کشاورزان از این طرح حمایت نکرده‌اند. هر کیلو زعفران نگین طی روزهای گذشته بین ۳۷ تا ۴۱ میلیون تومان در بازار خرید و فروش شده در حالی که قیمت خرید حمایتی آن ۲۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان تعیین شده است.
مدیر سازمان تعاون روستایی خراسان رضوی به فعالیت ۱۴ مرکز خرید حمایتی زعفران در استان اشاره و بیان کرد: هدف از اجرای طرح خرید حمایتی جلوگیری از کاهش قیمت محصول در بازار و حمایت از کشاورزان است.
وی گفت: محصول زعفران امسال در چهار سطح نگین به ازای هر کیلوگرم ۲۰ میلیون و ۵۰۰هزار تومان، شبه نگین به ازای هر کیلوگرم ۱۶ میلیون تومان، پوشال مرغوب به ازای هر کیلوگرم ۱۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و پوشال معمولی به ازای هر کیلوگرم ۱۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان خریداری می‌شود. جمعیت بهره‌برداران بخش کشاورزی مرتبط با کشت زعفران در خراسان رضوی تا پارسال ۱۱۷هزار خانوار بود که با احتساب جمعیت پنج‌نفره برای هر خانوار، شمار افراد منتفع از تولید زعفران در این استان بیش از ۵۸۰ هزار نفر است. 

برچسب ها :
ارسال دیدگاه