ضربت یمنی به ابوظبی

هشدار انصارالله به امارات با حمله به فرودگاه و مناطق صنعتی عملی شد

ضربت یمنی به ابوظبی

علوی

یک هفته پیش بود که مقاومت یمن به حکام ابوظبی هشدار داد دست از آتش‌افروزی در استان‌های جنوبی یمن بردارد؛ حالا روز گذشته هشدار انصارالله عملی شد و رسانه‌ها از عملیات ویژه در عمق خاک امارات خبر دادند.

به گزارش فارس، ارتش و کمیته‌های مردمی یمن در پاسخ به تشدید تجاوزهای ابوظبی علیه خاک این کشور، دیروز چند نقطه راهبردی از جمله فرودگاه بین‌المللی ابوظبی را هدف قرار دادند که منجر به کشته شدن دست‌کم سه تن و جراحت ۶ نفر شده است. منابع رسانه‌ای اماراتی، روز گذشته از انفجار سه تانکر حامل نفت در منطقه المصفح امارات و آتش‌سوزی پس از آن خبر دادند؛ المصفح منطقه‌ای صنعتی واقع در جنوب غربی ابوظبی، در امارات است. سپس پلیس ابوظبی با تأیید این خبر اضافه کرد: آتش‌سوزی دیگری در فرودگاه بین‌المللی ابوظبی روی داده است. پس از انتشار این خبر، برخی منابع رسانه‌ای از توقف پروازها در فرودگاه بین‌المللی ابوظبی و آتش‌سوزی‌های گسترده در این فرودگاه خبر دادند.

عملیاتی ترکیبی با ۲۰ پهپاد و ۱۰ موشک
لحظاتی پس از انتشار این خبر، «یحیی سریع» سخنگوی نیروهای مسلح یمن با انتشار پستی در توییتر مسئولیت حمله به فرودگاه ابوظبی را بر عهده گرفت و اعلام کرد به‌زودی جزئیات این حمله را منتشر می‌کند. ائتلاف سعودی نیز در بیانیه‌ای ادعا کرد چندین پهپاد را که از فرودگاه صنعا برخاسته‌اند، رصد کرده و موفق به رهگیری و انهدام سه پهپاد یمنی شده است. شبکه المیادین نیز به نقل از منابع رسانه‌ای نوشته: ارتش و کمیته‌های مردمی یمن با ۲۰ پهپاد و ۱۰ موشک بالستیک، مناطق حساس و کلیدی در امارات را هدف قرار داده‌ اند.

انهدام یک فروند سی ۱۳۰
از سوی دیگر نیز، منابع یمنی از هدف قرار گرفتن فرودگاه عتق در استان شبوه در جنوب یمن خبر دادند که توسط نیروهای ابوظبی اشغال شده است. به گفته این منابع، طی این حمله موشکی یک هواپیمای باری نظامی اماراتی از نوع سی ۱۳۰ جی منهدم شد و دیگر قادر به پرواز نیست. روز یکشنبه چهار فروند هواپیمای ترابری سی ۱۳۰ اماراتی حامل تسلیحات و تجهیزات در فرودگاه «عتق» به زمین نشسته بود. خبر انهدام این هواپیما در حالی است که ائتلاف سعودی مدعی شده توانسته یک موشک بالستیک را در آسمان استان شبوه در جنوب یمن، رهگیری و منهدم کند.

پیام تنبیه به امارات رسید
در همین راستا، در پی عملیات موفق روز گذشته مقاومت یمن علیه ابوظبی، سخنگوی انصارالله، امارات را کشورَکی در خدمت آمریکا و رژیم صهیونیستی دانست و هشدار داد اگر ابوظبی به اقدامات خود در یمن پایان ندهد دستش قطع می‌شود. «محمد عبدالسلام» در توییتر خود نوشت: ابوظبی یا از اقدامات بیهوده خود در یمن دست برمی‌دارد یا اینکه با قدرت خدا چیزی به سراغش می‌آید که دستش و دست غیر او قطع می‌شود. یک عضو دفتر سیاسی جنبش انصارالله نیز تصریح کرد: اگر ابوظبی از تجاوز به یمن دست برندارد، حملات دردناک‌تری را دریافت خواهد کرد. «محمد البخیتی» در گفت‌وگو با الجزیره افزود: هرگونه تشدید حملات با تشدید حملات پاسخ داده خواهد شد. البخیتی در ادامه گفت: ارتش و کمیته‌های مردمی یمن در قبال امارات در مقایسه با سعودی‌ها، صبر بیشتری از خود نشان داده و دلیل آن مردم امارات است که مخالف مشارکت سران این کشور در ائتلاف سعودی و تجاوز به یمن هستند و دشمن تاریخی یمن، سعودی‌ها هستند. پیش از تجاوز اخیر به یمن؛ دشمنی میان امارات و یمن وجود نداشت. «ضیف‌الله الشامی» وزیر اطلاع‌رسانی یمن هم در صفحه توییتر خود نوشت: پیام تنبیهی که قرار بود به امارات برسد، رسید.

اهمیت منطقه هدف گرفته شده در ابوظبی چیست؟
منطقه‌ای که جنبش انصارالله به عنوان هشدار به ابوظبی آن را هدف گرفته شامل بسیاری از شرکت‌های صنعتی و همچنین نمایشگاه‌ها و مراکز تعمیر و نگهداری برندهای بین‌المللی خودرو است. منطقه صنعتی المصفح در جنوب غرب ابوظبی است و از مهم‌ترین مناطق اقتصادی در امارات عربی متحده به شمار می‌رود. بسیاری از شرکت‌های صنعتی و خودروسازی به علاوه قدیمی‌ترین بندر امارات در این منطقه قرار دارند و این منطقه شامل املاک تجاری و مسکونی بسیاری است. المصفح به پنج منطقه صنعتی تقسیم می‌شود: منطقه ایکاد یک شامل مجتمع‌های تخصصی در صنایع مهندسی سنگین، ایکاد۲ شامل مجتمع‌های تخصصی در صنایع سبک و متوسط، ایکاد۳ شامل صنایع سبک و متوسط و برخی شرکت‌های بین‌المللی، ایکاد۴ شامل صنایع فناوری پیشرفته و ایکاد ۵ شامل مجتمع‌های تخصصی در صنعت خودرو. در این منطقه همچنین نمایشگاه‌ها و مراکز تعمیر و نگهداری برندهای بین‌المللی خودرو از جمله «آئودی»، «بنتلی»، «پورشه» و «فولکس واگن» قرار دارند.

اثبات دوباره عدم کارایی پدافند عربی
عملیات موفقیت‌آمیز مقاومت یمن علیه امارات متحده عربی آن هم در فاصله‌ای حدود هزارو۴۰۰ کیلومتری در حالی است که دو روز پیش، رسانه‌ها از تجهیز پدافند ارتش امارات به موشک‌های سطح به هوای میان‌برد «چئونگانگ۲» ساخت کره جنوبی به ارزش ۳.۵ میلیارد دلار خبر دادند اما این سامانه هم در کنار دیگر تجهیزات پدافندی نظیر پاتریوت آمریکایی عدم کارایی خود را در مقابل توانمندی‌های انصارالله یمن نشان داده است. یمن فعلاً یک سیلی به امارات زده تا به بن‌زاید، حاکم این کشور بفهماند «کسی که در خانه شیشه‌ای زندگی می‌کند؛ نباید به همسایه‌اش سنگ پرتاب کند».در میزگرد قدس با سعدالله زارعی و عبدالرسول شبیبی بیش فعالی این روزهای امارات در یمن بررسی شد
کلوخ انداز را پاداش سنگ است...

در روزهای گذشته شاهد افزایش درگیری‌ها بین نیروهای متجاوز و نیروهای مقاومت یمن هستیم. در یمن چه می‌گذرد؟شبیبی: امارات عناصر سلفی ـ تکفیری موسوم به «العمالقه» را به استان شبوه گسیل داشته تا این نیروها با پوشش هوایی گسترده‌ ائتلاف مشترک سعودی و اماراتی، دو شهرستان از سه شهرستان این استان (عسیلان و بیحان) را از قبایل مصالحه‌گر با دولت نجات ملی اشغال کنند، ولی حملات سنگین این عناصر به‌همراه دولت مستعفی برای اشغال شهرستان عین و حریب مأرب راه به جایی نبرده است. نیروی مستقر در «شبوه» موسوم به «العمالقه» نیروهایی هستند که پیشتر از سوی امارات برای مقابله با انصارالله تجهیز شده‌اند و تسلیحات ساخت آمریکا را در دست دارند، این‌ها عمدتاً در سواحل غربی یعنی اطراف حدیده مستقر شده‌اند.

با توجه به اینکه امارات اعلام کرده بود قصد خروج از ائتلاف را دارد و برخی از نیروهای خود را از یمن خارج کرده بود اما حضور دوباره اماراتی‌ها در خط مقدم نبرد در نوع خود جالب است. امارات به دنبال چیست؟
زارعی: به نظر می‌رسد تحولات جدید در صحنه منطقه و یمن در حال رخ دادن است و این‌ها بیشتر ماهیت انگلیسی دارند. یعنی هم در صحنه عراق و هم در صحنه یمن و افغانستان شاهد فعال شدن انگلیسی‌ها هستیم. بازیگری اصلی انگلیس در منطقه خاورمیانه نیز  بر عهده امارات است؛ بنابراین باید نفش آفرینی ابوظبی در منطقه را نیز با ماهیت انگلیسی تحلیل و بررسی کنیم.
ما در عراق شاهد آن هستیم که سر رشته برخی ائتلاف‌ها دست انگلیسی‌هاست و هزینه آن‌ها را امارات پرداخت می‌کند. همان‌گونه‌که در یمن نیز ما شاهد یک سلسله تحرکات جدید هستیم و این‌ها در چارچوب راهبرد انگلیسی‌ها در منطقه قابل بررسی است؛ نمودهای در پیش گرفتن این راهبرد را می‌توان در رفتار نماینده دبیرکل سازمان ملل درامور یمن و مذاکرات بین انگلیسی‌ها و عمانی‌ها و رویکرد جدیدی که عمان در قبال یمن اتخاذ کرده و اقدامات مبتنی بر حل مسائل بین ریاض و ابوظبی که از سوی انگلیس دنبال شد، به وضوح مشاهده کرد.
شبیبی: در رابطه با اقداماتی که امارات در کنار رژیم سعودی برای مقابله با رزمندگان دولت نجات ملی در یمن انجام می‌دهد و در حال حاضر بر استان شبوه متمرکز شده است، باید گفت این تحرکات به چند دلیل صورت می‌گیرد. به‌تازگی مشکلات جدی در روابط واشنگتن و ابوظبی بروز کرده و اماراتی‌ها نگران این مسئله هستند که برخی از قراردادهای تسلیحاتی این کشور با ایالات متحده تحت الشعاع این مسئله قرار بگیرد، از جمله این قراردادها تحویل جنگنده‌های فوق مدرن اف۳۵ است که آمریکا فعلاً این قرارداد را متوقف کرده است. به نظر می‌رسد ایالات متحده از تجهیز و تسلیح نیروهای تیپ «العمالقه»، «طارق عفاش» و مجلس انتقالی یمن توسط امارات ناخرسند است و این قرارداد را محدود کرده‌ برای اینکه تهدید نیروهای خودسر و شبه نظامی در منطقه باید کاهش یابد. دلیل این مسئله هم این است که افزایش نیروها در یمن می‌تواند بعدها منجر به این شود که دولت غیرقانونی منصور‌هادی با چالش مواجه شود و سیاست‌های رژیم سعودی هم با مشکل مواجه شود. بنابراین اماراتی‌ها در یک راهبرد ظریف تلاش می‌کنند  این نیروها را از ساحل غربی به استان مأرب گسیل و سعی کنند با فرسایشی کردن توان نظامی این گروه‌ها، به نوعی به تأمین خواسته‌های آمریکا در قبال عدم تجهیز و حمایت از این گروه‌ها نزدیک شوند تا سیاست‌های آمریکا در قبال محدودیت‌های تسلیحاتی علیه ابوظبی را تعدیل کنند. درواقع در یک جمع بندی باید بگوییم به نظر می‌رسد اماراتی‌ها در یک برنامه چندگانه سعی دارند نخست با از بین بردن توان رزمی نیروهای موسوم به عمالقه حمایت تسلیحاتی ایالات متحده را باردیگر داشته باشند، دوم حمایت و همراهی خودشان را از ائتلاف سعودی در تجاوز به خاک یمن نشان بدهند و سوم بر سواحل جنوبی یمن تسلط پیدا کنند. تمام این موارد حاکی از آن است که امارات یک راهبرد بسیار خطرناک را در قبال یمن در پیش گرفته است که آتش آن می‌تواند دامن این کشور را در بر بگیرد.در همین رابطه ما شاهد هشدارهای سخنگوی نیروهای انصارالله هستیم که اعلام کرد اماراتی‌هایی که در کاخ شیشه‌ای مستقر هستند باید مراقب باشند به سمت کسی سنگ پرتاب نکنند.

یعنی انگلیس تلاش می‌کند خلأ ناشی از خروج آمریکا از منطقه را پر کند؟
زارعی:البته اشاره بنده به این نیست که انگلیس در صدد پرکردن جای ایالات متحده در منطقه است؛ درواقع اشاره بنده به مدیریت صحنه است؛ یعنی با توجه به پیچیدگی‌های منطقه و تجربه انگلیسی‌ها در منطقه و سیاست‌های نرم تر این کشور در حقیقت لندن در صدد مدیریت صحنه منطقه است و اینجا نیروهای آمریکایی در حکم سربازان طرح انگلیسی عمل می‌کنند. در این راهبرد امارات شاخص ترین کشور است و در یک ترکیب دووجهی این راهبرد لندن را پیش می‌برد. از یک سو آرام کردن و عادی سازی فضا به گونه ای که طرفین احساس کنند مشکلی وجود ندارد و از طرفی با تغییر نقشه و جغرافیای بحر را تغییر دهند. مثلاً ما در عراق شاهد آن بودیم که آن‌ها به اسم انتخابات وارد شدند و در شرایطی که بیشتر مردم در شرایط عدم مشارکت بودند آن‌ها توانستند با یک مهندسی نتیجه انتخابات را وارونه کنند. چنان‌که می‌بینیم آرا در عراق به نفع محور مقاومت اما کرسی‌ها به ضرر آن است. خب این یک بازی انگلیسی است، چگونه است که اکثر مشارکت کنندگان به مقاومت رأی بدهند، اما هندسه انتخابات به  این گونه‌ شکل بگیرد.

بعد از ۷ سال شرایط را چگونه می‌بینید؟ 
شبیبی: شرایط کنونی درجبهه‌های نبرد و در سپهر سیاسی یمن، با بیش از هفت سال گذشته و ماه‌ها و سال‌های ابتدایی جنگ، زمین تا آسمان متفاوت است. آنچه که امروز در صحنه میدانی و سیاسی بحران یمن مشاهده می‌شود، تغییر راهبردی به سود انصارالله و به زیان سعودی است. توازن قدرت در میدان نبرد میان انصارالله یمن و سعودی و حامیانش، دچار چنان تغییر اساسی شده که انصارالله اینک از موضع دفاعی به موضع تهاجمی و از موضع تهاجمی به موضع بازدارندگی رسیده و بارها اعلام کرده شرط توقف جنگ، آتش‌بس و لغو تحریم‌های زمینی، هوایی و دریایی یمن است و اینکه هرگز ماجراجویی جدیدی را بی‌پاسخ نخواهد گذارد و کار به جایی رسیده است که مذاکره مستقیم به یکی از گزینه‌های اصلی عربستان تبدیل شده است.


برچسب ها :
ارسال دیدگاه