اشک‌های حاج قاسم اشک‌های خادمان

اشک‌های حاج قاسم اشک‌های خادمان

سید مرتضی بختیاری، قائم مقام اسبق تولیت آستان قدس رضوی که در مراسم غبارروبی با حضور«حاج قاسم» حضور داشته و حس و حال متفاوت سردار را تجربه کرده، این خاطره‌ را برایمان بازگو کرده است.
«از ابتدای انقلاب اسلامی، در مراسم غبارروبی مرسوم بود شخصیت‌های روحانی داخل مضجع می‌شدند، حرم را غبارروبی کرده نذورات مردمی را با احترام بیرون می‌آوردند و آنجا را با گلاب شست‌وشو می‌دادند.
سابقه نداشت غیر از علما و بزرگان دینی، فردی به مراسم غبارروبی برود، ولی برای نخستین‌بار، حاج قاسم به حرم آمدند و برای حضور در این مراسم دعوت شدند. زمانی که سردار اذن ورود پیدا کردند، در ورودی مضجع شریف خودشان را روی زمین انداختند و همین‌طور که به زمین بوسه می‌زدند، اشک می‌ریختند. زمانی که وارد مضجع شریف رضوی شدند و سرشان را روی سنگ مضجع حضرت رضا(ع) گذاشتند، اشک امانشان نمی‌داد. حالتی در ایشان به وجود آمده بود که گویی عاشق، به وصال معشوق رسیده است. گریه ایشان به‌گونه‌ای بود که همه حضار هم اشک از چشمانشان سرازیر شد».
بختیاری خاطره‌ای هم از روز اهدای حکم خادمی حرم حضرت رضا(ع) به سردار سلیمانی در ذهن دارد و می‌گوید: «زمانی که مراسم اهدای حکم خادمی از سوی تولیت آستان قدس در محل تالار ولایت آغاز شد، سردار با لباس خادمی وارد مراسم شدند و با گرفتن حکم خادمی، احساس افتخار و شور و شعف زیادی داشتند. در آن مراسم چنان حالت معنوی و عرفانی در حاج‌قاسم پدیدار شده بود که همگان متوجه این دگرگونی شدند. پیش از مراسم هم در نشستی که با ایشان داشتیم، چنان از حلاوت خادمی امام رضا(ع) صحبت می‌کردند که بیان حالشان وصف‌ناپذیر است. محبت و علاقه عمومی به ایشان هم در نوع خود بی‌بدیل بود. خاطرم است پس از پایان مراسم اعطای حکم خادمی، خادمان حرم مطهر رضوی به سمت سردار آمدند و همه وجودشان از عشق به ایشان پُر شده بود».

برچسب ها :
ارسال دیدگاه