لزوم ارتباط و تعامل صحیح روحانیت با نسل جوان

تولیت آستان قدس رضوی در دیدار استادان پیشکسوت حوزه علمیه خراسان تأکید کرد

لزوم ارتباط و تعامل صحیح روحانیت با نسل جوان

تولیت آستان قدس رضوی در دیدار اساتید پیشکسوت حوزه علمیه خراسان، بر ضرورت ارتباط درست و تعامل صحیح روحانیت با نسل جوان تأکید کرد.


​​​​​​​به گزارش آستان نیوز، حجت‌الاسلام والمسلمین احمد مروی در دیدار اساتید پیشکسوت حوزه علمیه مشهد که در تالار ولایت حرم مطهر امام رضا(ع) برگزار شد، ضمن تبریک فرارسیدن ایام الله دهه فجر و گرامیداشت تقارن عید سعید مبعث نبی اکرم(ص) با ایام سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، اظهار کرد: بعثت پیامبر عظیم‌الشأن اسلام(ص) واقعه‌ای بزرگ در تاریخ بشریت است که رهایی بشر از جهل و ظلم همراه با آزادی، اخلاق و سعادت را برای انسان‌ها دنبال می‌کرد و انقلاب اسلامی درحقیقت امتداد بعثت محمدی و با اهداف و آرمان‌هایی همسان آن است.
وی در ادامه به جایگاه مهم روحانیت در هدایت جامعه اشاره و ابراز کرد: روحانیت و حوزه‌های علمیه خاستگاه انقلاب اسلامی هستند و هیچ فاصله‌ای میان روحانیت و انقلاب اسلامی نیست؛ روحانیت در دوران انقلاب با جهت‌گیری‌های برخاسته از مبانی اسلام، خیزش مردم وفادار علیه حکومت طاغوت شاهنشاهی را هدایت کردند؛ لذا روحانیت و انقلاب اسلامی از یکدیگر تفکیک‌ناپذیر هستند و هیچ روحانی متعهدی نمی‌تواند نسبت به نظام و انقلاب بی‌تفاوت باشد.
تولیت آستان قدس رضوی با تأکید بر اینکه انقلاب اسلامی به عنوان مهم‌ترین حرکت اجتماعی-سیاسی ملت ایران پیوندی گسست‌ناپذیر با روحانیت دارد، به گسترش اسلام و تشیع در جهان پس از انقلاب اسلامی اشاره و تصریح کرد: انقلاب اسلامی موجب احیای روحیه خودباوری و گسترش معنویت‌گرایی و مبارزه با استکبار در سطح جهان شد؛ پیش از انقلاب اسلامی جمعیت بسیار اندکی شیعه در آفریقا وجود داشت؛ اما امروز میلیون‌ها نفر در آفریقا به مذهب اهل بیت(ع) روی‌آوردند. 
حجت‌الاسلام والمسلمین مروی در ادامه بر اهمیت تقویت ارتباط روحانیت با نسل جوان تأکید و ابراز کرد: اگر با جوانان به‌درستی ارتباط گرفته و تعامل صحیحی برقرار شود، جوانان زودتر حق را می‌پذیرند. وی پاسخ‌گویی به مسائل روز جامعه را از مسئولیت‌های مهم حوزه‌های علمیه دانست و گفت: حوزه‌های علمیه باید پاسخ‌گوی نیازهای روز و سؤالات جامعه باشند؛ فعالیت علمی بیش از حد در فروعاتی که مورد ابتلای کنونی جامعه نیست، تنها موجب پر شدن بایگانی‌هاست.تولیت آستان قدس رضوی اضافه کرد: شیوه علامه مجلسی، خواجه نصیر و دیگر علما و فقهای بزرگ اسلام بر آن بوده که پاسخ‌گوی نیازهای زمان بودند و هیچ‌گاه از مسائل روزمره و نیاز مردم کوچه بازار غفلت نکرده و همچون طبیبانی بودند که برای علاج دردهای موجود جامعه نسخه می‌نوشتند. 
حجت‌الاسلام والمسلمین مروی با اشاره به عناد و دشمنی تاریخی مستکبران با روحانیت، به برخی نمونه‌های دشمنی با علما و روحانیون در دوران حجاج بن یوسف ثقفی و پهلوی اشاره کرد و گفت: هر عاملی در آگاهی مردم تأثیرگذارتر باشد، بیشتر مورد دشمنی مستکبران واقع می‏شود و عناد دشمنان نظام و انقلاب با روحانیت نیز به دلیل اهمیت و اثرگذاری این نهاد مقدس در ترویج اسلام و ارزش‎های انسانی است. وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تاریخ درخشان حوزه علمیه خراسان، گفت: حوزه علمیه خراسان به برکت همجواری با مضجع شریف عالم آل محمد حضرت رضا(ع) و با توجه به قدمت، پیشینه و برخورداری از علمای بزرگ، باید جایگاه حقیقی خود را بدست آورد. تولیت آستان قدس رضوی به توجه ویژه رهبر معظم انقلاب به حوزه علمیه خراسان اشاره و بیان کرد: در طول تاریخ حوزه علمیه خراسان از جایگاه ویژه و کثرت علمای بزرگ و شاخص برخوردار بوده که این جایگاه باید تقویت شود، تا آنجا که اساتید و طلاب از ایران و سراسر جهان اسلام برای فراگیری علوم به حوزه علمیه خراسان بیایند.حجت‌الاسلام والمسلمین مروی همچنین از علما و اساتید حوزه علمیه خراسان درخواست کرد با ارائه پیشنهادها، نقطه نظرات و راهکارهای خود به تعالی هرچه بیشتر این حوزه علمیه کمک کنند و گفت: آنچه شیعه را در طول قرن‌ها از حوادث مختلف حفظ کرده، حوزه‌های علمیه بوده است؛ لذا حوزه‌های علمیه باید بمانند و تقویت شوند.
پیش از سخنان تولیت آستان قدس رضوی، حجت‌الاسلام والمسلمین علی خیاط، مدیر حوزه علمیه خراسان گزارشی از فعالیت‌های این حوزه علمیه ارائه داد.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه