نخستین ماهواره‌های بخش خصوصی آماده پرتاب هستند

مدیر شرکت دانش‌بنیان امید فضا:

نخستین ماهواره‌های بخش خصوصی آماده پرتاب هستند

مدیر اجرایی شرکت دانش‌بنیان امید فضا گفت: ماهواره‌های خصوصی «کوثر» و «هدهد» خرداد ۱۴۰۳ به فضا پرتاب می‌شوند.


​​​​​​​به گزارش تسنیم، مصطفی عقیلی؛ مدیر اجرایی شرکت دانش‌بنیان امید فضا در جمع خبرنگاران گفت: شرکت امید فضا پس از اینکه دکتر شهرابی ماهواره امید را به‌عنوان مدیر پروژه در کارنامه خود به ثبت رساند، تصمیم گرفت ماهواره‌سازی را به‌صورت خصوصی ادامه دهد.
وی افزود: از این‌رو ما بدون اینکه سفارشی از نهاد خاصی داشته باشیم، اقدام به طراحی و ساخت ماهواره کوثر کردیم.
عقیلی با بیان اینکه «برای طراحی این ماهواره از معاونت علمی تسهیلاتی دریافت کردیم» اظهار کرد: ما برای اجرایی کردن این پروژه توانستیم با تعامل با برخی از نهادها تصاویر ماهواره کوثر را پیش‌فروش کنیم و در نهایت این ماهواره با سرمایه‌گذاری جمعی طراحی و ساخته شد.
وی تأکید کرد: از سوی دیگر زمانی که ما موفق به ساخت ماهواره کوثر شدیم، برخی از مجموعه‌ها به‌دلیل اینکه تصور می‌کردند ما توانمندی ساخت ماهواره را نداریم، به ما توجهی نکرده بودند، آن‌ها توانمندی‌های ما را مشاهده و به‌تدریج به ما اعتماد کردند.
عقیلی گفت: بر این اساس یکی از مجموعه‌ها طراحی و ساخت ماهواره هدهد را به ما سفارش داد و از این طریق ماهواره هدهد دارای کارفرما شد.
وی خاطرنشان کرد: در صورتی که پروژه هدهد به سرانجام برسد، مسیر برای منظومه کردن این ماهواره‌ها باز خواهد شد.
عقیلی با اشاره به زمان پرتاب این دو ماهواره بخش خصوصی توضیح داد: قرار است دو ماهواره هدهد و کوثر توسط یک پرتابگر خارجی در مدار قرار گیرد.
مدیر اجرایی این شرکت اضافه کرد: ساخت ماهواره کوثر چهار سال به‌طول انجامید و با تجاربی که از این ماهواره بدست آوردیم، توانستیم ماهواره هدهد را در یک سال بسازیم.
وی گفت: این دو ماهواره در زمان حاضر در مرحله تست‌های تجمیعی است.
عقیلی در خصوص زمان پرتاب یادآور شد: این دو ماهواره قرار بود در آذرماه سال جاری پرتاب شود ولی زمان آن 6 ماه به تأخیر افتاد.
عقیلی اضافه کرد: ما یک مرحله تست در یک کشور خارجی انجام دادیم به‌امید اینکه این ماهواره‌ها در آذرماه سال جاری پرتاب شوند، ولی تأخیر صورت گرفت و اگر قرار باشد در خرداد ماه سال آینده این پرتاب صورت گیرد باردیگر در اردیبهشت سال آینده ماهواره را در این کشور تجمیع می‌کنیم و تست‌های لازم را اجرایی خواهیم کرد.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه